Pierwszy holocaust XX wieku

powieść historyczna
Fronda
2012-05-16
2004-01-01
I wojna światowa ludobójstwo holocaust

Okładka książki Piekielni sąsiedzi. Jak Rosja i Niemcy dogadywały się kosztem Polski Grzegorz Kucharczyk, Krzysztof Rak
Piekielni sąsi... Grzegorz Kucharczyk...
Okładka książki Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI WIEKU Grzegorz Kucharczyk, Krzysztof Rak
Polska, Rosja,... Grzegorz Kucharczyk...
Okładka książki Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz, Waldemar Chrostowski, Patryk Jaki, Ryszard Kantor, Janusz Królikowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, Piotr Łuczak, Jakub Maciejewski, Wiesław Mering, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak (historyk), Dariusz Oko, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Leszek Sosnowski, Zbigniew Stawrowski
Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz,&...

Mocna książka o rzeczywistości nie tak szeroko znanej polskiej publiczności - ludobójstwie ludności ormiańskiej na terenie Turcji. Zdarzyło się to w czasie pierwszej wojny światowej i choć z ludobójstwami mieliśmy do czynienia wcześniej to chyba żadne z nich nie przekroczyło granicy 1 mln śmierci. I choć twarde statystyki nie oddają nigdy skali cierpienia, to jednak to było okropne i ta książka przybliża to okropieństwo. Autor zaczyna od tła w jakim zrodził się pomysł na uśmiercenie ludności Ormiańsiej - opisy napięć etnicznych są naprawdę mocne, dalej przechodzi do samego procesu jaki wytworzył machinę ludobójczą, w końcu opisuje drastyczny jego przebieg. Interesujące (brzmi mało poprawnie w tym kontekście) były opisy stosunku mocarstw zachodnich do tej sytuacji - zarówno w trakcie trwania macowych morderstw jak i później w próbach jego umniejszania i tuszowania. Książka nie jest długa ale bardzo treściwa. Nie epatuje przemocą ponad miarę - ale jest dla mnie swoistym 'mementum' dla realizmu (cynizmu) politycznego. Polecam do przeczytania.

Wartościowa pozycja wśród książek poświęconych tematyce masakr i ludobójstw dokonanych w XX wieku. Autor "Pierwszego holocaustu..." nabudowuje wpierw kontekst historyczno-polityczny, w którym następnie osadza precedens dokonanego na Ormianach ludobójstwa. Niniejszy zabieg umożliwia dokładne przeanalizowanie i zrozumienie powodów, dla których miało ono miejsce. Kucharczyk częstuje czytelnika nie tylko sporą dawką wiedzy historyczno-politycznej z ubiegłego stulecia, ale również ciekawymi spostrzeżeniami nawiązującymi do ludobójstwa narodu żydowskiego w połowie wieku. Wskazane przez autora analogie zachodzące pomiędzy eksterminacją Ormian a Żydów prowokują do stawiania pytań, które, być może, przedtem nigdy nie zostały postawione. Jednocześnie autor pozostaje daleki od stawiania stanowczych tez, co w dobie opiniotwórczych tendencji u niejednych twórców - dodatkowo uprawomocnia wartość książki.

Zamiast opinii cytat: „Zanim pójdę na wojnę, powiem Ci, co zamierzam zrobić: Z każdej piędzi ziemi, po której przejdę, popłynie krew. Jeśli pozostawię kamień na kamieniu, niech zniszczeje ognisko[domowe], które opuszczam. Mój bagnet obróci w cmentarzyska ogrody pełne róż. Pozostawię
historii opuszczone ruiny, w których przez dziesięć wieków nie zakwitnie żadna cywilizacja [...] - Litość nadzieję na koniec mojego jataganu; rozsądek zamknę w łuskach naboi, cywilizację rzucę pod kopyta mojego konia [...] Górskie doliny, cienie lasów, kontury ruin, przez wieki będą mówić: »Tędy przeszedł Turek« - Ataak Giinduz (jeden z ideologów programu wyniszczenia Ormian)
Zło potrafi narodzić się wszędzie; a autor w bardzo logicznym ciągu zdarzeń tłumaczy czytelnikowi, dlaczego tak stało się w Turcji.
Idea Wielkiego Turanu = 1000-letniej III Rzeszy = Światowej rewolucji bolszewickiej. Może inne miejsce, inni ludzie, ale metody i skutki niestety takie same.
Minusem, dla mnie, jest zbyt duża liczba przykładów, co nuży i rozmywa wymowę książki.

Monografia prezentująca informacje o ludobójstwie Ormian. Książka jest naukowa, ale napisana bardzo przystępnie. Polecam każdemu kto chciałby zdobyć podstawową wiedzę na ten temat.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Monografie i opracowania historyczne