Operacja Muzeum

Okładka książki Operacja Muzeum Agnieszka Sopińska Jaremczak.
Okładka książki Operacja Muzeum
Agnieszka Sopińska Jaremczak. Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2014-08-07
2014-08-07
Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie II wojna światowa

„Operacja Muzeum” to doskonały pamiętnik upamiętniający losy „Muzeum Powstania Warszawskiego” od przedwyborczej deklaracji prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego po statystyki odwiedzin. Nie jest to jednak książka pełna statystyk, ale pełna ludzkich emocji, wspomnień o krewnych, którzy zginęli w powstaniu i wysiłku osób chcących zgromadzić interesujące dla odwiedzających i historyków przedmioty oraz organizowanie wystawy w taki sposób, aby mogła przyciągać. To jednak były już końcowe prace. Pierwsze starcia z budynkiem przeznaczonym na muzeum polegały na usunięciu błota i drzew rosnących wewnątrz. Po ciężkiej walce ze zniszczeniami, jakich dokonał czas i natura można było zacząć remont budynku. Wielu osobom dotarcie do tego punktu wydawało się niemożliwe.
Publikacja Agnieszki Sopińskiej Jaremczak bogata jest w zdjęcia, dokumenty, które towarzyszyły powstawaniu miejsca upamiętniającego powstanie warszawskie i jego uczestników oraz wspomnienia bliskich. Większość osób angażujących się w prace wśród krewnych miała osoby, które brały udział w walkach, przez co tworzenie miejsca pamięci było dla nich swoistym pomnikiem ku chwale bliskich.
Książkę polecam zainteresowanym wspomnieniami ludzi tworzących miejsce ważne dla wszystkich Polaków.

Powstanie, jakie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie, biorąc pod uwagę jego heroizm, jak również dalekosiężne skutki, jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Budzi ono nadal gorące emocje i jest przedmiotem ciągłej dyskusji poświeconej z jednej strony jego słuszności z drugiej zaś konsekwencji, jakie za sobą pociągnęło. Obecnie, jego pamięć, pomimo wypaczeń i zafałszowań, jakie komunistyczne i postkomunistyczne władze zasiewały wśród społeczeństwa, jest nadal żywa tak w samej Warszawie, jak również w całej Polsce. Jednakże ta zbiorowa świadomość narodowa związana z Powstaniem Warszawskim nie miałaby w tej chwili takiego wymiaru, gdyby nie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum to uznawane za jedną z największych atrakcji stolicy otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jako hołd mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Nikogo nie dziwią całe rodziny, które przychodzą do dawnej elektrowni tramwajowej, aby poznać historię tak samego Powstania, jak przede wszystkim powstańców i mieszkańców miasta. Muzeum ukazując w nowoczesny i przystępny sposób wydarzenia tamtych dni stawia podwaliny pod tożsamości narodowej Polaków. Jednakże mało, kto zna jego historię powstania i towarzyszące jej fakty.

„Operacja Muzeum” autorstwa Agnieszki Sopińskiej Jaremczak jest próbą opowiedzenia w nietuzinkowy sposób o kulisach powstawania muzeum poświęconego bohaterom Warszawy. Nie jest ona zbiorem historiograficznych dat i faktów, lecz żywym portretem namalowanym słowami osób stojących za jego sukcesem. Dzieło Agnieszki Sopińskiej Jaremczak jest udanym połączeniem narracji autorki tak z wypowiedziami zebranymi od osób zaangażowanych w budowę muzeum jak również fragmentami między innymi wywiadów, które ukazały się w mediach. Na szczególne uznanie zasługuje tutaj sposób opracowania zebranego materiału, który nie przypomina spisanego wywiadu dziennikarskiego, ale żywy, uporządkowany obraz namalowany słowami twórców muzeum.

Pełna recenzja na:

• 2016