The Maze Runner

Cykl: Więzień Labiryntu (tom 1)
Wydawnictwo: Chicken House
9781909489400
angielski
Johnny_Malini

When the lift cranks open, the only thing Thomas remembers is his first name. But he's not alone - an army of boys welcomes him to the Glade, an encampment at the centre of a terrible maze. The Gladers have no idea why they're there, or what's happened to the world outside. And following the arrival of a girl with a message, they must find a way out - or die.

źródło opisu: http://www.doublecluck.com/

źródło okładki: http://www.doublecluck.com/

Opinie czytelników (19404)

A więc Labirynt... to co, szukamy wyjścia???
„Twoje cholerne życzenie jest dla mnie rozkazem!”

Grupka chłopców walczących codziennie o swoje życie, mieszkający w miejscu otoczonym przez labirynt, znających tylko swoje imię i szukających wyjścia, choć nieskutecznie.
I Thomas – główny bohater, definitywnie inny i można by nawet powiedzieć , że lepszy niż pozostali.
Oraz Teresa „Ona jest ostatnia. Kolejnych nie będzie.” – pierwsza i zarazem ostatnia dziewczyna.
Gdy się pojawiają, sprawy od 2 lat wywracają się do góry nogami. Teraz pogoń za odnalezieniem wyjścia jest priorytetem.
„Ogay, świeżuchu. Ty tu rządzisz.”
Dla utrudnienia Bóldożercy, czyli potwory tejże lektury, hasają sobie z uśmiechem i ostrymi kolcami po labiryncie... W takim razie odliczanie czas zacząć!

Słaby początek, mocny koniec. Wizja przyszłości z dziwnym slangiem. Dobra rozrywka i ciekawy pomył. I cóż tu jeszcze dodać? A tak, teraz twoja kolej na znalezienie wyjścia z labiryntu!

filozof | 2018-08-18

Okładka
mroczna

skąd
bibloteka

fabuła

Więzieni w labiryncie,chcą wyjść

Moja opinia

W końcu,udało się przeczytana pozycja.Od dawna mnie kusiła,bo chciałem sprawdzić.Co to takiego.
Moim zdaniem,świetna powieść.Nie tylko,dla nastolatków.
Osobiście,bardzo dobrze przy niej się bawiłem.
Podobały mi się,ich odzywki.Zamiast k..mówmy purwa.
Na jedno wyjdzie,a jest ładniej.
Bardzo podobały mnie się,opisy przesuwanych ścian.
Nie wiem,dlaczego to właśnie.
Bo,ani wiszące na ścianie łuki.
Ani,miecze tylko przesuwające ściany.Były dla mnie najlepsze.
Oczywiście,kolczaste stwory,też.Jak,one toczyły się kulę.
To,było super.
Albo,jak te dzieci.Odskoczyły,od ich macek.
Ależ,to wtedy,były emocję przy czytaniu.
Aż,się spociłem.
Super.

Aliriaa | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Długo zwlekałam z sięgnięciem po tę książkę. Przeczytałam i wysłuchałam masę pozytywnych opinii i trochę bałam się, że mi po prostu się nie spodoba i tylko stracę czas. Ale jak się okazało grubo się myliłam i teraz żałuję, że nie zabrałam się za nią wcześniej.
Ta historia wciągnęła mnie już od pierwszych stron, nie mogłam się od niej oderwać, zwłaszcza od połowy książki. Bardzo polubiłam wszystkie postacie.
Na początku przeszkadzał mi język, którym posługiwali się streferzy, ale z czasem się przyzwyczaiłam, mimo iż nie zawsze pasował do danej sytuacji.
Końcówka naprawdę mnie zaciekawiła i teraz cały czas myślę o tym, co będzie dalej, więc od razu zabieram się za 2 część. Zdecydowanie polecam :)

Lenalee | 2012-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Byłam zdziwiona, jak szybko dystopia stała się jednym z moich ulubionych gatunków, po który sięgam teraz praktycznie bez najmniejszego zawahania. Prawdę mówiąc nie pamiętam, jaki tytuł miała pierwsza książka o tej tematyce, po którą sięgnęłam, mogę jednak stwierdzić, że jestem jej wdzięczna za zainteresowanie mnie ową tematyką. Gdy po raz pierwszy usłyszałam o „Więźniu labiryntu” Jamesa Dashnera, a było to w momencie pojawienia się zapowiedzi o polskiej premierze tej książki, wiedziałam, że koniecznie muszę ją przeczytać, a kolejne czytane przeze mnie recenzje tylko mnie w tym postanowieniu utwierdziły.

Thomas jest nastolatkiem, który nie pamięta niczego ze swojego życia, czy miał rodzinę, przyjaciół, gdzie mieszkał i kim jest. Wie jedynie jak ma na imię. Znajduje się w windzie, która po otwarciu ukazuje mu twarze grupki chłopców witających go w Strefie, miejscu, które ma stać się jego domem. Nikt z nich nie wie, dlaczego się tu znaleźli, nikt także nie ma żadnych wspomnień....

Mel | 2013-11-30

Jak dla mnie rewelacja. Od pierwszej do ostatniej strony śledziłam akcję z ogromnym zainteresowaniem. Także ciekawie, intrygująco. Dobrze nakreślone postacie. A końcówka? Wszystko wskazuje na to, że dopiero będzie się działo.... ;) Niedługo "rzucę się" na drugą część ;);)

Gabrysia | 2014-02-15

" Więzień... " to niezaprzeczalnie jedna z najbardziej niesamowitych książek jakie wpadły mi w ręce :)

Thomas budzi się w obcym miejsca jedyną rzeczą jaką pamięta jest jego imię.
Kilkoro chłopców w różnym wieku wita go w Strefie. Magicznym wręcz miejscu w ogromnym Labiryncie
Strefie zamieszkuje kilkadziesiąt chłopców , wszyscy znają tylko swoje imiona , nie pamiętają rodziców , twarzy przyjaciół , nie mają żadnych wspomnień.
Każdy ma oddzielne zadanie i żyją w Strefie już od dwóch lat.
Na marne szukając wyjścia z ogromnego Labiryntu.

Co noc Wrota w Strefie zamykają się by oddzielić chłopców od okropnych maszyn - Bludożerców.

Niedługo po Thomasie zjawia się pierwszy raz dziewczyna.
Kilka dni po tym mają miejsce niespotykane dotąd zdarzenia.

Pomysł autora jest naprawdę ciekawy. Wartka akcja, tajemnice które co rusz spotykamy w kolejnych rozdziałach , i miliony pytań w naszych głowach. Czym naprawdę jest Labirynt ? Dlaczego nastolatkowie się tu znaleźli ? I kim są Stwórcy którzy...

ivv | 2017-05-17

Trochę jak Igrzyska śmierci, ale jednak na tym tle wypada ciut gorzej.
Śmieszyły mnie (chociaż na początku irytowały) te ich określenia klumpy, purwy, ogay'e, krótasy - ale w sumie brawa dla tłumacza! Chętnie poznałabym pierwowzór :)
Momentami miałam wrażenie, że ktoś pompuje te strony niepotrzebnie.
Trochę obrzydzały mnie te ich stwory - Bóldożercy.
I końcówka nie do końca do mnie przemówiła, bo jakaś taka niedopracowana.

Polecono mi kiedyś tę książkę jako całkiem niezłą, ale pewnie są lepsze ;)
Może sięgnę po kolejne części, ale na razie muszę odetchnąć powietrzem pozastrefowym.

Myślę, że to naprawdę udana książka. Trzymała w napięciu i ciekawie opisywała bohaterów. Od razu zaprzyjaźniłam się z niektórymi z nich. Oczywiście najbardziej podobał mi się Minho i Newt, nie Thomas. Minho został moim ulubieńcem :) Zastanawiam się, czy w kolejnych częściach tej książki to nie ulegnie zmianie. Nie mogę się doczekać na ekranizację. Mam nadzieję, że będzie to świetne widowisko. Uważam, że ta książka ma wielki potencjał.

Shimik | 2015-12-21

Wielki labirynt, a pod jego murami mała wioska. Wśród mieszkańców znajdują się sami nastolatkowie i tylko jedna dziewczyna. Codziennie wchodzą do labiryntu i szukają z niego wyjścia. Thomas główny bohater to zaledwie szesnastolatek! Cechuje go niezwykła odwaga i pomysłowość. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę labiryntu?
Ogólnie pomysł jest ciekawy. Labirynt przez, który muszą się przedzierać dzieciaki każdego dnia i nieznane niebezpieczeństwa jakie na nich czekają w jego wnętrzu. Wieje trochę grozą. Jednak to są tylko dzieci, nie do końca dojrzałe z czego wynikają różne spory. Często nie mające sensu. Ale sami pomyślcie to przecież już było! Może nie dokładnie takie ale np. Igrzyska śmierci czy inne podobne tytuły. To zaczyna robić się nudne! Trzeba następnym razem postarać się o jakąś ambitniejszą literaturę!

lacerta | 2015-09-12
Przeczytana: 11 września 2015

Genialna powieść. Autor potrafi w niesamowity sposób zatrzymać czytelnika - ciągłe sekrety i pozwalanie na ich odkrywanie wraz z bohaterem. Byłam niesamowicie zaskoczona jak bardzo "Więzień labiryntu" potrafił mnie wciągnąć i zafascynować.
Specyficzny klimat tworzy nie tylko sama historia, ale również język i powiedzonka Streferów. Chyba nigdy nie zapomnę jak bardzo uśmiałam się przy stwierdzeniach "zawrzyj twarzostan" czy "klump". Jestem zachwycona tym co zaprezentował James Dashner.
Końcówka była genialna. Naprawdę chciałabym móc od razu sięgnąć po kolejny tom i dalej przeżywać losy bohaterów, bo nie tylko zżyłam się z nimi, ale również jestem bardzo ciekawa czym dalej zaskoczy mnie autor.

zobacz kolejne z 19394