Więzień labiryntu

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Cykl:
- Więzień Labiryntu (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- The Maze Runner
- Wydawnictwo:
- Papierowy Księżyc
- Data wydania:
- 2014-09-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-11-09
- Data 1. wydania:
- 2010-08-24
- Liczba stron:
- 424
- Czas czytania
- 7 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361386520
- Tłumacz:
- Łukasz Dunajski
- Tagi:
- dystopia Łukasz Dunajski literatura amerykańska nastolatkowie labirynt
Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Film już w kinach!
"Więzień labiryntu" to pierwszy tom trylogii amerykańskiego autora Jamesa Dashnera, która stała się światowym bestsellerem i jest uznawana za jedną z najlepszych książek tego gatunku, obok takich tytułów jak "Igrzyska Śmierci" czy "Niezgodna".
"Więzień labiryntu" to pełna akcji i nieustającego napięcia książka, która chwyci czytelnika za gardło, i nie puści aż do ostatniej strony, ponieważ każde wejście do Labiryntu może stać się przepustką do koszmaru, i walką na śmierć i życie...
Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą jaką pamięta jest jego imię. Kiedy drzwi się otwierają jego oczom ukazuje się grupa nastoletnich chłopców, która wita go w Strefie – otwartej przestrzeni otoczonej wielkimi murami, która znajduje się w samym centrum wielkiego i przerażającego labiryntu.
Podobnie jak Thomas, żaden z mieszkańców Strefy nie wie z jakiego powodu się tu znalazł i kto ich tu zesłał. Czują jednak, że ich obecność nie jest przypadkowa i każdego ranka próbują znaleźć odpowiedź, przemierzając korytarze otaczającego ich labiryntu. Jednak ta droga nie jest łatwa, bowiem labirynt skrywa swoje okrutne tajemnice.
Kiedy następnego dnia po Thomasie windą do Strefy po raz pierwszy zostaje dostarczona dziewczyna przynosząc tajemniczą wiadomość, wszyscy Streferzy zdają sobie sprawę, że od tej pory nic nie będzie już takie jak było. Thomas podświadomie czuje, że to właśnie on i dziewczyna są kluczem do rozwiązania zagadki Labiryntu i znalezienia wyjścia. Ale z każdą chwilą czasu na to jest coraz mniej, a pytań wciąż więcej.
Dlaczego w ogóle znaleźli się w Strefie?
Jaka jest ich rola?
Kim są Stwórcy, którzy sprawują nad nimi kontrolę?
Czym jest labirynt i czy można znaleźć z niego wyjście?
Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić i czy są na to gotowi?
Szansa jest tylko jedna:
Znajdź wyjście albo giń.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Futurystyczna mitologia
Labirynt odwołuje się do pierwotnych emocji: lęku, chęci ucieczki i histerii. Nawet najbardziej wytrwali śmiałkowie mogą zostać strąceni w otchłań szaleństwa, gdy zagoszczą w nim na dłużej. Tortury duchowe zaczynają napierać na umysł nieszczęśnika, powodując zdruzgotanie emocjonalne oraz utratę poczucia rzeczywistości. Depresja oraz wrażenie beznadziejności stają się Twoim jedynym towarzyszem. Mając na uwadze powyższe przesłanki odważyłbyś się wejść w odmęty labiryntu? Główni bohaterowie powieści Jamesa Dashnera nie mogą dokonać nawet tak prostego wyboru.
Książka przedstawia historię szesnastoletniego chłopca o imieniu Thomas, który w niejasnych okolicznościach trafia w sam środek piekła. Tym razem gehenna przybrała nazwę „Strefy” – kilkusetmetrowej kwadratowej przestrzeni, otoczonej zewsząd wysokimi murami Labiryntu. Jest to miejsce, które stało się domem dla sześćdziesięciu chłopców w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Ich jedynym celem jest odnalezienie wyjścia z „betonowej pułapki”, która co noc zmienia swój układ. Na dodatek Labirynt zamieszkują przerażająco bezlitosne stworzenia, w których diecie znajduje się wyłącznie ludzkie mięso. Ponadto, jak to w życiu bywa, wszystko komplikuje się po przybyciu pierwszej kobiety do męskiej społeczności, a wtedy „nic już nie będzie takie, jak kiedyś”. Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż autor posiłkował się mitami zapożyczonymi z mitologii greckiej oraz Collinsowych „Igrzysk Śmierci”. W doskonały sposób połączone stworzyły coś naprawdę wspaniałego! Historia jest świeża, oryginalna i – co najważniejsze – wciągająca. „Więzień Labiryntu” jest kolejną powieścią, która celuje we wrażliwość społeczną. Umierające w sposób daleki od humanitarnego dzieci to tragedie, obok których nie sposób przejść obojętnie.
Oprócz grozy i niepewności opowieść spowita jest wieloma tajemnicami, które dostarczają więcej pytań niżeli odpowiedzi. Czemu ktoś wysyła dzieci w sam środek piekła? Do czego to wszystko zdąża? Dlaczego wszyscy Streferzy nie pamiętają niczego z życia przed Labiryntem i kto za tym wszystkim stoi? Te i wiele innych pytań niejednokrotnie wpadały do mojego umysłu, chcąc rozpaczliwie uzyskać rozwiązanie. Autor po przez stopniowe wstrzykiwanie informacji w głowy czytelników powoduje pozytywną frustrację, bawiąc się przy tym w kreatora enigmatyczności. Dodatkowo umiejętnie prowadzi akcję i buduje napięcie przez całą książkę. Zwroty akcji przyprawiają odbiorcę o zawał serca i praktycznie każda końcówka rozdziału powoduje tak zwany „opad kopary”. Klimat strachu wylewa się z każdej strony, śmierć czyha przy każdym wyrazie, a współczucie włóczy się w bardzo bliskiej odległości. Zakończenie książki również należy uznać za majestatyczny artyzm! Jest zaskakujące i prognozujące doskonałą rozrywkę w kolejnych dwóch tomach opowieści.
W powieści można zaobserwować proces tworzenia nowej wspólnoty. Dzieci, aby przeżyć skonstruowały nowy, samodzielnie działający organizm społeczny. Podzieliły obowiązki, stworzyły profesje, wygospodarowały sektory, wyselekcjonowały przywódców oraz skonstruowały własny język. To dowód na to, że człowiek poradzi sobie w każdej, nawet tak dantejskiej sytuacji i zrobi wszystko, aby przeżyć. Chociaż jest to substytut prawdziwego świata, przypominający bardziej społeczność więzienną, to i tak na pierwszy plan wysuwa się chęć przetrwania. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim specyficzna gwara stworzona przez nastolatków. Nie różni się znacząco od współcześnie znanego nam języka, lecz i tak bawi i rozśmiesza. Zmiany wprowadzone przez autora są zmianami koniecznymi, ponieważ bez nich książka przeznaczona byłaby tylko dla dorosłych czytelników. Gwara Strefy ujawnia się przede wszystkim w sytuacjach nerwowych, w których konieczne jest użycie słów powszechnie uznanych za wulgarne. Poprzez ten zabieg, książka zyskuje na oryginalności i zapada w pamięć (no purwa masz rację!).
Powieść obfituje w różnorodną paletę osobowości. Zdenerwowanie odczujemy, biorąc udział w dialogu ze „starszyzną”, śmiejemy się z ciętych ripost młodzików, empatię przelejemy na nowych mieszkańców, a smutek na tych, którzy zbyt wcześnie polegli. Siłą rzeczy przyzwyczajamy się do bohaterów, chcąc jak najdłużej utrzymać ich przy życiu (co nie jest zadaniem prostym). Niestety, w momencie, w którym mogłoby się wydawać, iż poznaliśmy bohaterów w sposób wystarczający, autor udowadnia, że tak nie jest. Wszystko za sprawą wahań nastrojów, które efektywnie obniżają radość czytelniczą. Ich niezdecydowanie, zbyt pochopne wnioski, wybuchowość, euforia i inne skrajne emocje zmieniają się tak szybko, że zastanawiamy się, czy nie mamy do czynienia z rozdrażnioną staruszką. Wstydliwy, acz sympatyczny chłopak w jednej chwili zamienia się w kłótliwego choleryka, oskarżającego wszystkich o to, że „zupa była za słona”.
Drugą niedogodnością odnalezioną w dziele Dashnera jest niezrozumiałość wynikająca z głównej „idei” umieszczania nastolatków w kłębowisku cementowych ścian. Przedstawione wyjaśnienie zostało ukazane po macoszemu i może wydawać się aż nadto naiwne. Na szczęście w kolejnych tomach ten wątek fabularny został rozwinięty i odpowiednio wyklarowany. A proszę mi wierzyć, że druga część jest jeszcze lepsza! Niemniej jednak „Więzień Labiryntu” jest świetnym otwarciem trylogii.
Książkę przeczytałem w 2011 roku i od tamtego czasu marzyłem o jej ekranizacji. Swoją niecierpliwość wystawiłem na prawie trzy lata wyczekiwania, aż w końcu zostałem w tej kwestii zaspokojony. Filmowy odpowiednik książki jest bardzo dobrą produkcją, która nie hańbi jej papierowego odpowiednika. Postaci są dobrze oddane (w szczególności rola Thomasa i Chucka),fabuła nie została spłycona zbyt mocno, a zwroty akcji – tak widoczne w powieści – również i w dziele Balla znalazły swoje miejsce. Jeśli dodam do tego świetną grę aktorską, świetną muzykę i interesującą wirtuozerię reżysera, nie pozostaje mi nic innego, jak polecić wizytę w kinie, gdyż mało jest dzieł kinematograficznych, które tak dobrze oddają klimat i napięcie swojego książkowego pierwowzoru. Lecz w myśl zasady „najpierw książka, potem film” zachęcam do sięgnięcia po dzieło Dashnera w pierwszej kolejności, gdyż gwarantuję, że nie będziecie żałować czasu, który przy nim spędzicie.
Książka swoją konstrukcją przypomina labirynt – gdy raz do niego wejdziesz, uzależniająco pragniesz odnaleźć wyjście, które nadejdzie wraz z przeczytaniem ostatniej strony powieści. Należy mieć tylko nadzieję, że współczesne społeczeństwo, które nieustannie dąży do nietypowych, wzbudzających skrajne emocje i kontrowersyjnych rozrywek, nie weźmie przykładu z książki Jamesa Dashnera i nie zorganizuje podobnych, morderczych ekscesów w przyszłości. Kruchość społeczeństwa stoi na granicy Labiryntu. Odważysz się wejść?
Damian Hejmanowski
Oceny
Książka na półkach
- 14 303
- 8 241
- 3 785
- 1 420
- 336
- 253
- 169
- 152
- 116
- 83
OPINIE i DYSKUSJE
Może być. Przeczytałam, bo koleżanki z klasy zachwycały się adaptacją filmową, ale ja jakoś nie oszalałam na jej punkcie
Może być. Przeczytałam, bo koleżanki z klasy zachwycały się adaptacją filmową, ale ja jakoś nie oszalałam na jej punkcie
Pokaż mimo toLubię książki postapo, dystopie to mój ulubiony gatunek. Więzień labiryntu jakoś mnie ominął w latach licealnych, ale ostatnio oglądałam film i postanowiłam dać mu szansę. Przez pierwszych kilkanaście rozdziałów myślałam, że po prostu sobie odpuszczę, bo to jednak nie mój typ. Aczkolwiek nieoczekiwanie opowieść mnie wciągnęła. Historia jest w znacznym stopniu inna niż ta przedstawiona w filmie, bardziej zaskakuje i sprawia, że chce się sięgnąć od razu po drugi tom.
Lubię książki postapo, dystopie to mój ulubiony gatunek. Więzień labiryntu jakoś mnie ominął w latach licealnych, ale ostatnio oglądałam film i postanowiłam dać mu szansę. Przez pierwszych kilkanaście rozdziałów myślałam, że po prostu sobie odpuszczę, bo to jednak nie mój typ. Aczkolwiek nieoczekiwanie opowieść mnie wciągnęła. Historia jest w znacznym stopniu inna niż ta...
więcej Pokaż mimo toMam ogromny sentyment do tego tytułu i ogólnie całej trylogii. Po latach w końcu wzięłam się za przeczytanie książek, bo za dzieciaka rozpoczynałam od filmów i jakoś nigdy nie miałam okazji/chęci, żeby wypożyczyć i przeczytać.
I raczej nic nie będzie w stanie zmienić mojego zdania, że z tą historią wiąże najbardziej okres dzieciństwa. Wiem, dziwne dosyć. Jest to mało spotykany przypadek, ale naprawdę kawał dobrej historii i przyjemny czas spędzony na lekturze czy też przed ekranem.
Mam ogromny sentyment do tego tytułu i ogólnie całej trylogii. Po latach w końcu wzięłam się za przeczytanie książek, bo za dzieciaka rozpoczynałam od filmów i jakoś nigdy nie miałam okazji/chęci, żeby wypożyczyć i przeczytać.
więcej Pokaż mimo toI raczej nic nie będzie w stanie zmienić mojego zdania, że z tą historią wiąże najbardziej okres dzieciństwa. Wiem, dziwne dosyć. Jest to mało...
Nie urzekła. Thomas jest postacią niekonsekwentną, a cała fabuła za długa, aby przez blisko 400 stron czytać o "przeczuciach".
Motywem przewodnim są nieludzkie eksperymenty i bunt nastolatków, więc temat warty opisania. Ale wyszło bardzo przeciętnie.
Więcej przeczytasz tutaj:
https://bookwszkole.blogspot.com/2023/07/w-labiryncie-kamstw-i-potwornosci-w.html
Nie urzekła. Thomas jest postacią niekonsekwentną, a cała fabuła za długa, aby przez blisko 400 stron czytać o "przeczuciach".
Pokaż mimo toMotywem przewodnim są nieludzkie eksperymenty i bunt nastolatków, więc temat warty opisania. Ale wyszło bardzo przeciętnie.
Więcej przeczytasz tutaj:
https://bookwszkole.blogspot.com/2023/07/w-labiryncie-kamstw-i-potwornosci-w.html
Więzień... Cóż, to seria książek które mogę czytać bez końca. Uwielbiam wszystkich bohaterów; zostali stworzeni bardzo dobrze. Ten humor... Kocham po prostu! 🥹❤️
Ta książka jest po prostu cudowna! Ta fabuła, bohaterowie... Uwielbiam! Od początku nie mogłam się oderwać od czytania. Dashner ma dobry styl pisania, dzięki któremu porwie czytelnika do samego końca!
Nie wiem co tutaj jeszcze dodać, ale tak, czytajcie to cudo!!! 💚🏃
Więzień... Cóż, to seria książek które mogę czytać bez końca. Uwielbiam wszystkich bohaterów; zostali stworzeni bardzo dobrze. Ten humor... Kocham po prostu! 🥹❤️
więcej Pokaż mimo toTa książka jest po prostu cudowna! Ta fabuła, bohaterowie... Uwielbiam! Od początku nie mogłam się oderwać od czytania. Dashner ma dobry styl pisania, dzięki któremu porwie czytelnika do samego końca!
Nie wiem co...
zakochałam się w niej. pierwsza moja książka, kupiona samodzielnie i przeczytana w jedną noc przed zakończeniem roku szkolnego. potem zasypiałam na przedstawieniu, ale było warto
zakochałam się w niej. pierwsza moja książka, kupiona samodzielnie i przeczytana w jedną noc przed zakończeniem roku szkolnego. potem zasypiałam na przedstawieniu, ale było warto
Pokaż mimo toWciśnięci w sam środek tajemniczego Labiryntu, czytelnicy zostają porwani przez magię słów Jamesa Dashnera w jego bestsellerowej powieści "Więzień Labiryntu". Ta książka to prawdziwa bomba napięcia, która eksploduje na kartach, zaskakując czytelników od pierwszego do ostatniego zdania.
Dashner, nieustraszony mistrz literatury młodzieżowej, kreuje niezwykłą krainę Strefy, w której czai się wiele zagadek i niebezpieczeństw. Jak sen z koszmarów, Labirynt otacza tych młodych bohaterów, a drzwi, które prowadzą do tajemnic, są równie nieuchwytne jak wizje zapomnianej przeszłości. Wątpliwości i pytania wypełniają ich umysły, sprawiając, że każdego ranka śmiałkowie ryzykują życiem, by poznać prawdę.
Główny bohater, Thomas, to postać, która przykuwa uwagę czytelników swoją odwagą i determinacją. Jego niepamięć jest równie tajemnicza jak sam Labirynt, a tęsknota za odpowiedziami napędza go do podjęcia ryzyka i odkrycia swojej prawdziwej tożsamości. To walka o przetrwanie, ale także podróż do głębokich zakamarków ludzkiej psychiki.
Dashner wplata w historię elementy napięcia, zagadek i adrenaliny, tworząc galopujące tempo narracji. Strony przemierzane są z wypiekami na twarzy, serca bijące jak młot, a każde odkrycie staje się wybuchową bombą emocji. Czytelnicy są wciągnięci w wir przygody, odczuwając euforię odkrywania kolejnych tajemnic, ale także strach przed Strażnikami, które czyhają na nich za rogiem.
Jednak mimo tej fascynującej intrygi, "Więzień Labiryntu" nie jest pozbawiony kilku drobnych wad. Czasami rozwinięcie postaci może być nieco powierzchowne, a pewne wątki mogą pozostawiać czytelników z pragnieniem większej głębi. Ponadto niektóre elementy fabularne mogą wydawać się przewidywalne dla wprawionych czytelników, choć nie odbiera to całkowicie przyjemności z lektury.
Ocena "Więźnia Labiryntu" to solidne 7/10. James Dashner stworzył hipnotyzującą opowieść, która wciąga czytelników w wir emocji, tajemnic i walki o przetrwanie. To młodzieżowa literatura, która nie pozwala odetchnąć, trzymając czytelników w napięciu do samego końca. Choć nie jest to bezbłędne arcydzieło, "Więzień Labiryntu" zapewnia niezapomnianą przygodę, której efekt wybuchowy zostaje z nami na długo po zakończeniu lektury.
Wciśnięci w sam środek tajemniczego Labiryntu, czytelnicy zostają porwani przez magię słów Jamesa Dashnera w jego bestsellerowej powieści "Więzień Labiryntu". Ta książka to prawdziwa bomba napięcia, która eksploduje na kartach, zaskakując czytelników od pierwszego do ostatniego zdania.
więcej Pokaż mimo toDashner, nieustraszony mistrz literatury młodzieżowej, kreuje niezwykłą krainę Strefy, w...
Mega fabuła, fajnie przedstawiony świat książki! Jeżeli ktoś przeczytał polecam również obejrzeć film
Mega fabuła, fajnie przedstawiony świat książki! Jeżeli ktoś przeczytał polecam również obejrzeć film
Pokaż mimo toCiekawa wizja post-apokaliptycznej rzeczywistości, słownictwo bohaterów trochę ciężkie i trzeba czasu by się do niego przyzwyczaić
Ciekawa wizja post-apokaliptycznej rzeczywistości, słownictwo bohaterów trochę ciężkie i trzeba czasu by się do niego przyzwyczaić
Pokaż mimo toOpinia dotyczy całego cyklu.
Nic ciekawego. Pozycje jakich setki. Nie rozumiem zachwytu. Można odpuścić bez straty. Po ostatni tom celowo nie sięgnąłem, nie widząc sensu. Zbyt mocno się męczyłem przy czwartym.
Opinia dotyczy całego cyklu.
Pokaż mimo toNic ciekawego. Pozycje jakich setki. Nie rozumiem zachwytu. Można odpuścić bez straty. Po ostatni tom celowo nie sięgnąłem, nie widząc sensu. Zbyt mocno się męczyłem przy czwartym.