Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Cykl: Stulecie Winnych (tom 1)
Wydawnictwo: Zwierciadło
I wojna światowa
literatura piękna
LubimyCzytać

Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod...

Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna...

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.

źródło opisu: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/

Oficjalna recenzja
Kominek książek: 342

Prosta, ale jakże piękna!

Sięgam po kartkę i przez chwilę zastanawiam się, co napisać. Ale tylko przez chwilę.

W jakiś bliżej nieokreślony sposób zaintrygowała mnie okładka tej książki i proste wprowadzenie w jej centralnym punkcie – Fascynująca saga rodziny Winnych z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku w tle. Fascynująca od początku do końca. Od pierwszych słów aż po te ostatnie. A skoro jest to rodzinna saga, wiadomym jest, że na pierwszym tomie się nie skończy. I jeśli o mnie chodzi - już czekam na kolejne. Jednak po kolei.

W modzie, jaka nastała na pisanie - czasem o wszystkim i o niczym - napisać powieść to nie sztuka. Sztuką jednak jest sprawić, że poruszeni do żywego nie będziemy potrafili zatrzymać się w biegu, uciekając przed Ruskim, który o świcie wdarł się do domu, uspokoić skołatanych myśli, gdy obejście stanęło w ogniu i żadna siła nie jest w stanie go ochronić, czy wreszcie zadbać oto, aby serce na skraju szaleństwa znalazło choć chwilę, aby uspokoić rytm.

Ałbena Grabowska nie ma w zawodu „pisarz” wpisanego w rubrykę, a jedynie „lekarz neurolog-epileptolog”. Nie zmienia to jednak faktu, że jako lekarz w profesji pisarza spełnia się doskonale. Jej „Stulecie Winnych” dotyka do żywego. Opowieść, która nie ma sobie równych, rozpoczyna się w 1914, u progu I wojny światowej. Jednocześnie w roku tym przychodzą na świat Maria i chwilę później Anna - bliźniaczki Winne. Przez jakiś czas Anna czuje się winna, że przy porodzie umiera jej matka, zyskuje też pewien dar, którym będzie zaskakiwała nie tylko starszą od siebie o kilkanaście godzin siostrę, ale wszystkich, którzy będą się z nią stykać.

Dramat rodziny w obliczu dramatu narodu, który zaskoczony wojną zaczyna być uciskany zarówno przez jednych, jak i drugich - złych Niemców i jeszcze gorszych Ruskich. Czas dorastania nie sprzyja szczęściu i radości, kiedy wokół dzieją się tylko złe rzeczy, jednak rodzinna Winnych potrafi odnaleźć się w tych trudnych czasach.

Tom pierwszy sagi autorka rozpisała na ćwierć wieku - do chwili, w której naród niepodległy i wyzwolony nie jest w stanie zbyt długo cieszyć się tą wolnością, gdy nastaje świt 1 września 1939 roku. Czasy, w których rodzina Winnych częściej chyba cierpi niż okazuje radość, gdy dwie rezolutne dziewczynki, Mania i Ania, przeistaczają się w dwie urodziwe i urzekające kobiety, gdy śmierć dotyka najbliższych, a odnajdują się ci, których od dawna uważano za zmarłych.

Czasem nie trzeba wiele. Czasem wystarczy kilka prostych literek, które nieświadomie spadną na powieki, wtedy wszystko to, co nastąpi później, będzie tylko lepsze i coraz bardziej zaskakujące - i tak jest w istocie ze „Stuleciem Winnych”. Książka, w której się zakochacie. Właśnie tak, nie inaczej.

Artur Kamiński

książek: 2012
palalela | 2019-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2015, E-book, 2019
Przeczytana: 12 października 2019

Pierwszy raz przeczytałam tę książkę w roku 2015, drugi raz teraz po obejrzeniu serialu, który uświadomił mi, że z tej lektury nie pamiętam kompletnie nic... a 13. odcinek skończył się z takim przytupem, że po prostu musiałam sięgnąć po literki! Co ciekawe, rozwiązania serialowe podobały mi się bardziej, Grabowska w pierwowzorze dużo razy przekombinowała, ale... trza mieć nie lada wyobraźnię, żeby tak wszystko skonstruować i poplątać na ok. 350 stronach. z których i tak musiano sporo wyrzucić, żeby nakręcić trzynastoodcinkowy serial. Jadę z Winnymi dalej, żeby choć kojarzyć, co będzie w 2. sezonie serialu. Polecam.

Dotka76 | 2019-10-10
Przeczytana: 10 października 2019

Brwinów. Nie lubię i nie umiem czytać wielotomowych sag. Nie mam cierpliwości, szybko mi się nudzi i rzucam książkę w kąt:) Tę przeczytałam, choć nie wiem, czy sięgnę po następną część. Spodobał mi się język tej historii i wątek związany z mieszkańcami Brwinowa: Lilpopami (historia matki Anny - żony Iwaszkiewicza, o małżeństwie Iwaszkiewiczów mam naprawdę już sporą wiedzę oraz ojca Anny - biografie warte zgłębienia)

Beatika | 2019-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 25 września 2019

Dobra, ale bez szału. Być może dlatego, że po pełnych zachwytu komentarzach spodziewałam się co najmniej petardy a dostałam prostą, zwykłą sagę rodzinną z ledwo zarysowanym tłem historycznym.
Generalnie bez większych emocji, fajne czytadło na jesienne wieczory, ale nic więcej. Oczywiście sięgnę po kolejne tomy.

Kryminalna | 2019-09-30
Przeczytana: 30 września 2019

Polecam przeczytanie Stulecia Winnych .Pozycja składa się z trzech części, w których przedstawione są losy polskiej rodziny na tle wydarzeń historycznych, które miały miejsce przez ostatnie 100 lat.
Książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie,również Polecam film o tym samym tytule,

Laadydana | 2019-09-28
Przeczytana: 24 września 2019

Rodzinne perypetie A w tle wojna. Bardzo ciekawie zapowiadająca się seria o zagmatwanej godzinie Winnych polecam

Karolina_H | 2019-09-19
Przeczytana: 18 września 2019

Zazwyczaj jestem wielbicielką kryminałów i trochę "cięższych" książek, lecz pierwszy tom Stulecia Winnych był dla mnie miłą odskocznią. Na nadchodzące, długie, jesienne wieczory jak najbardziej polecam.

katja_79 | 2019-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2014, Polecam
Przeczytana: 18 października 2014

Wyjątkowa saga rodzinna, która prowadzi czytelnika przez najważniejsze wydarzenia w XX wiecznej historii Polski. Wspaniała powieść, polecam każdemu

Marlena | 2019-09-10
Przeczytana: 10 września 2019

Bardzo wzruszająca historia rodziny Winnych, a w tle zmieniający się świat. Świat widziany oczami dwóch dziewczynek, oczami mężczyzn, kobiet, które nie mogły zrozumieć czym jest wojna.
Ludzkie dramaty, które 100 lat temu były takie same jak dziś. Ludzie się nie zmieniają. Czasy też są takie same. To mentalność jest inna.
Stulecie winnych to przegląd dawnych podziałów klasowych, podziałów, które funkcjonowały w społeczeństwie. To przegląd mentalności oraz tego jak szczęście ma ogromne role do odegrania gdy za rogiem czai się prawdziwe zło.

Marta Lewandowska | 2019-09-07
Na półkach: Przeczytane, Na Kindlu, 2019
Przeczytana: 07 września 2019

Prosta saga rodzinna, bez rewelacji i większych emocji. Nie wiem czy chwycę kolejne tomy...

Zaczytana | 2019-08-29
Przeczytana: sierpień 2019

Warto!!!
Polecam...
A ja biorę się już za 2 tom :) A później za ekranizację :)