Poczwarka. Od dziecka do człowieka

Tłumaczenie: Agnieszka Bienias
Wydawnictwo: W.A.B.
Larf
socjobiologia, biologia, płód

Pasją Midasa Dekkersa, najpopularniejszego w Holandii biologa i niestrudzonego popularyzatora wiedzy przyrodniczej, są zaskakujące podobieństwa między ludźmi i zwierzętami. Poczwarka, opisując niemowlęctwo najróżniejszych stworzeń: od ważek, węgorzy, przez żaby, ptaki i ssaki aż do osobników ludzkich, uświadamia czytelnikowi, że lekceważone często stadium niedojrzałości jest właściwe większości organizmów żyjących na Ziemi, a formy niedorosłe mają w zasadzie cechy całkowicie odmienne niż osobniki dojrzałe; są organizmami doskonale skończonymi, w pełni autonomicznymi. Dekkers dowodzi, że również ludzkie dziecko jest takim odrębnym tworem, larwalną postacią człowieka, o cechach i predyspozycjach właściwych tylko sobie. W błyskotliwych, intelektualnie prowokacyjnych i niewolnych od ironii rozważaniach autor przekracza granice biologii, poddając analizie takie zjawiska społeczne, jak moda na wieczną młodość, stereotypy związane z wychowaniem dzieci czy wtórny infantylizm, przez co Poczwarka, wraz z całym jej bogactwem wiedzy naukowej, staje się przede wszystkim oryginalną, odkrywczą refleksją o współczesnej kulturze.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2007

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=514

jo_asienka | 2011-07-29

Autor prezentuje ciekawy sposób patrzenia na nasz ludzki gatunek okiem badacza biologa. Książka interesująca, czasem zabawna i zaskakująca, jednak już chyba drugi raz do niej nie wrócę.

Lakritza | 2015-07-29
immel | 2015-05-01