Łupieżcy niebios

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Cykl: Pięć Królestw (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Sky Raiders
Ag2S

Cole chciał się tylko dobrze bawić z kolegami w Halloween. Wycieczka do nawiedzonego domu okazuje się jednak początkiem szalonej przygody. Chłopiec wraz z przyjaciółmi trafia na tajemnicze Obrzeża. A temu miejscu, które rządzi się swoimi magicznymi prawami, grozi wielkie niebezpieczeństwo! Cole chce wrócić do domu, ale najpierw będzie musiał… uratować Pięć Królestw.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2014

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1245

Przyjaźń pokona wszystko

Brandon Mull to prawdziwy czarodziej. Potrafi stworzyć niesamowicie barwny i ciekawy świat i, co więcej, jest w stanie tchnąć weń życie. Czytelnikowi jego dzieł wydaje się, że studnia pomysłów pisarza nie ma dna. Każdy nowy cykl zabiera odbiorcę do kolorowej krainy, gdzie dobro ściera się ze złem, młodzi bohaterowie znajdują sobie odwagę, by walczyć z przeciwnościami losu, a przygoda czeka na każdym kroku. Kto raz sięgnie po powieść Mulla, ten już nigdy nie będzie chciał się oderwać od owoców jego twórczości. A najnowsza seria kolejny raz pokazuje, że Mull posiada niebywały talent literacki.

Zbliża się Halloween. Grupa szkolnych znajomych postanawia uczcić ten dzień czymś wyjątkowo strasznym – pragnie wybrać się do nowo powstałego Domu Strachów i przejść się Uliczką Strachu, o której mówią wszyscy uczniowie. Po lekcjach Cole i jego przyjaciele spotykają się w umówionym miejscu, by przekonać się, czy plotki o Uliczce nie są wyssane z palca. Bez problemu dostają się do strasznego domu, gdzie czeka na nich niespodzianka. Bardzo niemiła niespodzianka. Grupa uczniów zostaje uprowadzona przez bandę rzezimieszków, jedynie Cole umyka porywaczom. Zagubiony chłopiec decyduje się podążyć śladami bandytów i pomóc swoim przyjaciołom. Nie wie, że ten krok oznacza zostawienie za sobą wszystkiego, co znał.

Młodzi bohaterowie, znalezienie się w innym świecie, chęć powrotu do domu – ten schemat pojawił się już w innej serii autorstwa Mulla, w „Pozaświatowcach”. Portalem, który przenosi protagonistów do odmiennego krajobrazu nie jest wprawdzie gardziel hipopotama, tylko głęboka jama, przywodząca na myśl króliczą norę z „Alicji w Krainie Czarów”, jednak sam pomysł można by uznać za wtórny. Rzeczywiście, początek „Łupieżców Niebios” przypomina zdarzenia toczące się na pierwszych stronicach „Świata bez bohaterów”, gdzie brak tylko porywaczy. Kiedy jednak Cole przechodzi przez tajemnicze przejście, wrażenie wtórności rozwiewa się. Zaczyna się nowa przygoda, jakiej jeszcze nie doświadczył żaden bohater powieści Mulla.

Obrzeża to kraina zarówno piękna, jak i niebezpieczna. Swoją bajkowością dorównuje Mullowskiemu Baśnioborowi, jednak to zupełnie inny świat. Włada nim potężny formista, który pozwolił, by typy spod ciemnej gwiazdy mogły wyruszać do innych miejsc w celu pozyskiwania niewolników. Niebezpieczeństwo, przygoda, nowe znajomości, magia – wszystkie te elementy łączą się w spójną i piękną historię, od której czytelnik nie jest w stanie się oderwać.

Mull po mistrzowsku buduje napięcie i odkrywa przed odbiorcami kolejne części układanki. Każdy jego ruch to przemyślany proces, wszystko dawkuje z umiarem, by czytelnik nie czuł się przytłoczony nadmiarem wydarzeń i problemów bohaterów. Autor tworzy swój własny świat, który urzeka i hipnotyzuje. Bawi się słowem, dzięki czemu powstają ciekawe połączenia, jak wolnoznak, nieboport, jarzmoznak czy tytułowi Łupieżcy Niebios. Nie są to skomplikowanie zestawienia, młody czytelnik bardzo szybko domyśli się, co kryje się za powstałymi wyrazami. Mimo iż sięga po proste zlepki słów, już sam pomysł wymyślenia nazw pewnych elementów w wykreowanym przez siebie świecie pokazuje, że autor z pietyzmem tworzył krajobraz Obrzeży.

„Łupieży Niebios” zachwycają. I to nie tylko młodszych czytelników. Brandon Mull potrafi wykreować nietuzinkowe postacie, sprawnie poprowadzić fabułę i, co najważniejsze, nie pozwala odbiorcy się nudzić. Dzieła amerykańskiego twórcy nie są pozycjami, które czyta się i odkłada, by się kurzyły. Do tych książek wraca się raz za razem, byle znowu znaleźć się w baśniowym świecie.

Monika „Katriona” Doerre

Łędina | 2016-05-09

Genialna pierwsza część serii, o której sam autor mówi, że najbardziej przypomina "Baśniobór". I tak jak Baśniobór od razu weszła na listy bestsellerów.

Brandon Mull – amerykański pisarz, którego osoba jest najbardziej kojarzona z serią książek o nierzeczywistej krainie, zwanej Baśnioborem. Historia znalazła się na pierwszym miejscu list bestsellerów dla dzieci New York Timesa. Brandon Mull jest również autorem powieści "Wojna cukierkowa". Główną inspiracją pisarza są dzieła J.R.R Tolkiena, C.S Lewisa i J. K. Rowling.

Cole chciał się popisać przed kolegami w Halloween. Zwiedzanie nawiedzonego domu okazało się jednak początkiem szalonej, niespodziewanej historii.

Chłopiec wraz z przyjaciółmi trafia na tajemnicze Obrzeża – miejsce, które leży między jawą i snem, rzeczywistością i wyobraźnią, i rządzi się swoimi magicznymi prawami. Cole chce oczywiście jak najszybciej wrócić do domu, wygląda jednak na to, że nie będzie to łatwe. Bo na Obrzeżach dzieje się źle! Magia traci na...

Nozomi | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po świetnym "Baśnioborze" i niezłej "Wojnie cukierkowej" wielkie rozczarowanie. Główny bohater Cole nawet w połowie nie jest tak charyzmatyczny jak Seth czy Nate, a pozostałe postacie są po prostu irytujące, zwłaszcza Jace. Niby kocha się w Mirze, a ciągle się z nią kłóci o bzdury. Nie cierpię czegoś takiego.

Meggie | 2015-11-22

Halloween kojarzy się ze specyficzną atmosferą, fantazyjnymi przebraniami i zbieraniem cukierków. Nietoperze, pajęczyny, olbrzymie pająki to tylko część elementów, którymi wówczas są przystrojone domy. Czuć pewien dreszczyk emocji, chociaż wiadomo, że to tylko na niby. Czy aby na pewno? Gdy Cole wraz z kolegami postanawiają odwiedzić nawiedzony dom, o którym zrobiło się głośno, nic nie zapowiada tego, co dalej się wydarzy. To miała być tylko ekscytująca wyprawa, a wizyta staje się mroczną podróżą do świata znajdującego się gdzieś między jawą a snem. Świata, który jest na równi niezwykły, co niepokojący. Miejsca, w którym przeplata się magia z czającym się wszędzie zagrożeniem. Czy jest jeszcze jakakolwiek szansa na powrót do bliskich?

Brandon Mull to amerykański pisarz, który już ma w swoim dorobku literackim popularne i uznawane za bestsellery serie takie jak: Pozaświatowcy, Baśniobór, czy Wojna cukierkowa. Cykli tych nie miałam jeszcze okazji poznać. Pięć Królestw to kolejna już...

anika | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Znowu dałam się porwać historii opowiedzianej przez Mulla, mimo, że nie jest przeznaczona dla dorosłego czytelnika. Mnie jednak ciągle zachwyca bogata wyobraźnia tego autora i lubię przebywać w świecie przez niego wykreowanym. Podczas tej lektury przeszkadzało mi tylko jedno - bohaterowie mogli być starsi, bo zachowywali się zbyt dojrzale jak na swój wiek, resztą jestem zachwycona.
Polecam!

Kuuuba | 2016-05-01

Świetna powieść, podobała mimo że nie jestem dzieckiem, chociaż wiele z dziecka nadal w sobie mam :) Powieść pełna przygód i magii. Naprawdę fajna

iza122 | 2014-12-04
Przeczytana: listopad 2014

Brandon Mull serca czytelników podbił dwoma seriami "Baśniobór" i " Pozaświatowcy", teraz na rynku pojawia się kolejny cykl jego autorstwa "Pięć królestw", a pierwszy tom nosi tytuł "Łupieżcy niebios".
Niestety nie miałam okazji zapoznać się ze wcześniejszymi książkami autora, dlatego też zaczynając swoją przygodę z twórczością Mulla, nie wiedziałam czego się spodziewać. Cykl przeznaczony jest dla młodych czytelników, ja jako osoba dorosła obawiałam się, że jednak nie odnajdę się w tej historii. Moje obawy na szczęście okazały się niepodstawiane.

Tak więc poznajcie Cole, młodego chłopca, który wraz z przyjaciółmi pragnął spędzić dość ciekawie święto Halloween. On i jego koledzy wybrali się do domu, który najbardziej przyciągał uwagę. Podczas zwiedzana "nawiedzonego" domu zostają porwani przez dziwnych osobników, jedynie Cole udaje się ukryć. Nie chce on jednak zostawiać przyjaciół na pastwę losu i ukrywając się, rusza za porywaczami. Przez tajemniczy właz trafia do dziwnej...

Kamil | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Z czym kojarzą Wam się współczesne młodzieżówki? Jesteśmy zalewani utopiami, dystopiami i innymi -topiami, gdzie pojedyncza jednostka jest w stanie zmienić bieg historii i burzyć dotychczasową hierarchię. Oprócz tego serwuje się nam niezjadliwą papkę paranormalnych romansów, gdzie bezbronna i nieświadoma dziewczyna wchodzi w świat wampirów, wilkołaków i innych stworów, w których, a jakże, zakochuje się bez pamięci. W Polsce narzekamy, że czytamy bardzo małą ilość ambitnej literatury i nie ma się co dziwić - co będą czytać przyszłe pokolenia, jeśli są karmieni takimi idiotyzmami? Pierwsze pomysły może i były fajne, wniosły coś nowego, ale to co stało się później i na nieszczęście dzieje się nadal jest.. niepokojące. Przeminął czas Harry'ego Pottera, chociaż nadal on ma miliony swoich zagorzałych fanów. Przeminął czas klasycznych baśni i opowiadań, które czytali nam na dobranoc rodzice. Spytacie, co polecić młodemu molowi książkowemu?...

Sylwek | 2014-11-01
Przeczytana: 31 października 2014

Nastoletni Cole, chcąc popisać się przed znajomymi w Halloween, zaproponował im wycieczkę do ”nawiedzonego domu”, w którym można zobaczyć najstraszniejsze dekoracje, robione ponoć przez speca od efektów specjalnych. Miejsce okazało się być pułapką - w domu na dzieci czekali łowcy niewolników, którzy schwytali je i zabrali do Obrzeża, świata rządzącego się magicznymi prawami. Choć Cole’owi udaje się dość szybko trafić do Łupieżców Niebios, gdzie ma szanse prowadzić lepsze życie niż pozostałe z porwanych dzieci, chłopak postanawia sobie jeden cel: uratować swoich przyjaciół, Daltona i Jennę, o których niewolę się obwinia.

Minęło sporo czasu, odkąd ostatni raz miałem w rękach książkę typowo dla dzieci. Owszem, zdarza mi się czasem sięgać po literaturę młodzieżową, jednak “Łupieżcy niebios” to lektura dla nieco młodszego czytelnika, mniej więcej w wieku, w którym uczęszcza się do szkoły podstawowej (może z nakierowaniem na późniejsze lata). Czytając książkę Brandona Mulla zrobiło mi...

pUlla | 2016-05-14
Na półkach: Przeczytane, Rewelacyjne

Świetna :) Widać, że pisarz ma niezłą wyobraźnię :)

Adrian Jeżak | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Brandon Mull
Przeczytana: 16 lutego 2017

Przygoda rozpoczęta,
Zacząłem nową trylogię Brandona Mull'a. Co najbardziej razi mnie w tej serii? Razi to iż dzieci mają około 10-12 lat a wyrażają się słownictwem które zarezerwował bym dla dorosłych. Nawet ich zachowanie bardziej przypomina wiek licealny aniżeli podstawówkę. Poza tym zbyt wiele jest podobieństw do Pozaświatowców. Magowie, królestwa oraz intryga w walce o tron. Wszystko to ubrane innymi słowami a w zasadzie ukazuje podobną historię. Pierwszy Tom zobowiązuje, więc nie poprzestanę na czytaniu tylko i wyłącznie tej jednej książki. Możliwe że historia rozwinie się na tyle aby mnie porwać całkowicie. Czekam na to każdym przeczytanym zdaniem. Póki co, wszystko toczy się banalnie. Polecam każdemu fanowi autora. Z pewnością się nie rozczarujecie. Pomimo moich "wypominek" książka jest warta przeczytania. Mój brat jest nią zachwycony, niestety ja trochę mniej i chyba ten fakt najbardziej mnie zawiódł.
Polecam
Adrian Jeżak