Dom tajemnic

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik
Cykl: Dom Tajemnic (tom 1)
Wydawnictwo: Znak emotikon
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The House of Secrets
9788324019625
dom, tajemnica, fantastyka, przygoda
joly_fh

Eleanor, Kordelia i Brendan razem z rodzicami przeprowadzają się do wielkiego domu, który należał kiedyś do tajemniczego pisarza, Denvera Kristoffa. Po niezapowiedzianej wizycie jego córki, niepokojącej staruszki, rodzeństwo trafia do groźnego świata, w którym czyhają na nich olbrzymy, piraci, Wichrowa Wiedźma i Król Burz. Jaką tajemnicę kryje historia ich własnej rodziny? Czy rodzeństwu uda się w końcu odnaleźć drogę do domu?

Początek nowej przygodowej serii!

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 302

Wichrowa Wiedźma i dom, który się rusza

Zapraszam do niezwykłego domu, w którym ściany potrafią znikać, korytarze ciągnąć się w nieskończoność, a liczne pokoje kryć gości, niekoniecznie żywych. Bohaterami tej młodzieżowej opowieści jest trójka rodzeństwa: Brendan, Kordelia i Eleonor, wraz z rodzicami przeprowadzają się do nowego domu i tu zaczyna się machina nieprawdopodobnych zdarzeń.

Zdaje się, że wszystko zaczyna się w bibliotece i związane jest z przodkiem bohaterów, który przyjaźnił się z poprzednim właścicielem willi. Okazuje się, że czarna magia i okultyzm przywarły do ścian drewnianego domu i nie piszczą tak łatwo. Gdzie przygody i wielki dom, tam magia, statek piracki, krwiożercze rekiny i okrutna wiedźma, czyli obowiązkowy czarny charakter, który jak to bywa w powieściach przygodowych, chce zawładnąć światem i zniszczyć wszystkich dookoła.

Chris Columbus i Ned Vizzini przenoszą swoich bohaterów do świata książek, w których wszystko jest możliwe, a ilustracje autorstwa Grega Calla wzbogacają wyobraźnię i doskonale uzupełniają treść. Bohaterowie nie mają łatwego życia z Wichrową Wiedźmą, ich zadaniem jest odszukanie wielkiej magicznej księgi, którą pragnie posiąść wiedźma. Dzieciaki będą musiały pokonać wiele niebezpieczeństw i przeciwności losu, żeby wygrać tę batalię, odnaleźć rodziców i wrócić do prawdziwego świata. Pomogą im w tym poznani przyjaciele i łut szczęścia.

Powieść jest ciekawa, zaskakująca, zachęca do czytania książek, a zróżnicowane charaktery głównych bohaterów dodają smaczku i nie raz prowadzą do śmiechu. Za każdymi drzwiami wielkiego domu kryje się coś nowego, co zmienia kierunek powieści i dostarczy nowych wrażeń i sprawie, że dom nie stoi w miejscu! Jest tu wszystko, co potrzebne, żeby zbudować dobrą młodzieżową prozę przygodową. Nie ma tu zbyt długich opisów, porównań i językowego bogactwa, ale za to jest wartka akcja, która nie pozwoli się nudzić młodemu czytelnikowi.

Język powieściowy nie jest zbyt wyszukany i chociaż nie ma co tutaj szukać porównań, ani na poziomie językowym ani fabularnym, do przygód Harego Pottera, to jednak cała powieść z pewnością nadaje się na ekranizację i przypadnie do gustu niejednemu fanowi powieści przygodowych. A jak zapewniają Columbus i Vizzini: to dopiero początek…

Grzegorz Śmiałek

Mamy trójkę nader rozwiniętego intelektualnie rodzeństwa, które wcale nie ceni sobie bycia razem w kręgu rodzinnym i które nie szczędzi sobie wzajemnych złośliwości. Z powodu tajemniczego „wypadku” rodzina podupadła finansowo i rodzice zdecydowali się na przeprowadzkę do tajemniczego domu, który fascynuje nie tylko swoim wyglądem i wyposażeniem, ale i niezwykle niską ceną. Ot, sztampowy początek, który charakteryzuje setki, tysiące czy setki tysięcy książek. Oczywiście, wkrótce następuje ciąg zdarzeń, które sprawiają, że trójka rodzeństwa musi zmierzyć się ze światem pełnym czarnej magii i okrucieństwa, by ocalić swoich rodziców i uratować własną skórę.
Trzeba zaś przyznać, że wydarzenia toczą się w iście błyskawicznym tempie. Trójka rodzeństwa szybko się orientuje, że przebywa wśród postaci pochodzących z powieści Denvera Kristoffa, a jedyną drogą powrotu do zwykłej rzeczywistości jest stawienie czoła groźnej Wichrowej Wiedźmie. Autorzy starali się dostarczyć nam mnóstwa emocji,...

allison | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Przeczytałam tę powieść bardzo szybko ze względu na wartką akcję. Dzieje się tu bardzo, bardzo wiele, a wydarzenia pędzą z zawrotną prędkością. Niestety, w pewnym momencie jest wszystkiego aż za dużo i ten przesyt zaczyna trochę męczyć.
Mimo kumulacji wielu przygód i tajemnic, zabrakło mi w treści dokładnego wyjaśnienia kluczowej zagadki z odległej przeszłości - co tak naprawdę poróżniło przodka bohaterów z pisarzem. Być może odpowiedź na to pytanie znajdzie się w drugim tomie, ale odczuwam pewien niedosyt w kwestii logiki wydarzeń.

Recenzje polecają tę powieść i dzieciom, i dorosłym. Śledząc pełne niebezpieczeństw przygody rodzeństwa, starałam się patrzeć na świat przedstawiony oczyma małego czytelnika. I muszę przyznać, że - jak dla dzieci - to trochę za dużo tu przemocy.
Kupiłam "Dom tajemnic" mojej trzynastoletniej chrześniaczce i trochę się obawiam, jak odbierze sceny śmierci niektórych bohaterów. Na szczęście jest tu sporo zabawnych fragmentów, jest też historia rodzinnej...

Bardzo dobra książka, która warto przeczytać. Bo czasem dla odmiany od wszystkich wampirów, aniołów i innych stworzeń dobrze jest przeczytać książkę pełną dziwnych przygód. A ta jest całkiem niezła i z pewnością jeszcze kiedyś do niej wrócę. Polecam !!!

Z „Domem tajemnic” chciałem zapoznać się o wiele wcześniej, jednak w bibliotece zauważyłem go dopiero teraz. Do przeczytania tej książki głównie zachęciła mnie ładna szata graficzna i pochlebne recenzje tej książki. Moją uwagę ściągnął też pomysł na to, że akcja rozgrywa się w nowym domu co bardzo przypomina mi „Serie niefortunnych zdarzeń” czy „Ulyessesa Moore”, a obie serie przypadły mi do gustu. Krótko mówiąc od tej książki oczekiwałem bardzo dużo… I co zawiodłem się? Odpowiedź brzmi : nie. „Dom” bardzo mi się spodobał, bowiem jest to przede wszystkim powieść dla dzieci/młodzieży, która opowiada o przyjaźni, miłości, poświęceniu, odwadze i potędze mrocznych sił, którym czoła muszą stawić główni bohaterowie. W książce tej nie brak też śmiesznych scen, ciętych ripost czy wypowiedzi. Przyszedł teraz czas na opisanie postaci, co mogę o nich napisać?

Brendan – Jak dla mnie najlepiej wykreowana postać, według mnie dlatego, że po prostu zachowywał się naprawdę jak...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka wciąga od samego początku. Ciekawi, trzyma w napięciu.
Trójka rodzeństwa przeprowadza się z rodzicami do nowego domu. Z pozoru piękny, normalny dom, ale ma on mnóstwo tajemnic. Była właścicielka domu jest niezadowolona z rodziny, która go kupiła, a jako wiedźma przenosi ich w całkiem inne miejsce, gdzie rodzeństwo przeżywa mnóstwo strasznych i trzymających w napięciu przygód. A ich rodzice zniknęli, a może nawet nie żyją.
Czy dzieciom uda się wrócić do domu i pokonać zło? Co się stało z ich rodzicami? A może to tylko zły sen?
Tego można dowiedzieć się tylko w jeden sposób.
Czytając tę książkę!
Polecam!

Ewa-Książkówka | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Ach, te stare domy! Niemal każdy ma głęboko skrywane w sobie tajemnice, legendy i przygody zapisane w starych fundamentach. Każde skrzypnięcie podłogi czy głuchy odgłos z rur to oznaka sędziwego wieku budowli. Każdy z takich domów ma swoją historię oraz magię, którą wystarczy tylko zbudzić i pozwolić, by nas pochłonęła…

Motyw starych domostw jest niemal wszędobylski – można go spotkać w filmach, literaturze, sztuce a nawet muzyce. Dla jednych to temat oklepany, wyeksploatowany do granic, dla drugich zaś – studnia, z której można czerpać bez ustanku. Ja osobiście przyjmuję ten drugi punkt widzenia i jestem przekonana, że ten motyw nie znudzi mi się nigdy. Jeśli chodzi o literaturę, akceptuję go w ciemno w każdym możliwym gatunku – dramacie, „obyczajówce”, kryminale, horrorze czy – tak jak ostatnio – w fantasy.

Do środka wiekowego domu trafiłam za sprawą dwóch autorów, tj. amerykańskiego pisarza Neda Vizziniego oraz reżysera i zarazem scenarzysty (m.in. jednej z ekranizacji...

książek: 2020
Harii | 2015-01-28

Książka opowiada o przygodach pewnego rodzeństwa: Kordelii, Eleanor i Brendana. Razem z rodzicami przeprowadzają się oni do nowego, tajemniczego domu. Tam zaczyna się ich przygoda.

Dobrze wykreowani bohaterowie, szybka akcja. Książka napisana prostym językiem. Rozdziały są wyjątkowo krótkie, przez co szybko się ją czyta. Warto zapoznać się z lekturą, choć jest ona zaadresowana głównie do młodszych czytelników lubiących powieści przygodowe/fantasy.

Niekiedy przychodzi taki moment, kiedy uznajemy, że najwyższy czas na jakieś zmiany w życiu. Mogą być one spowodowane Rutyną, która wkradła się bezczelnie do naszego świata i co rusz prosi Nas o kolejną filiżankę herbaty, rozkoszując się naszymi stałymi ruchami. Niekiedy też tak bywa, że wystarczy jeden przykry incydent i już mamy w głowie tysiące pomysłów jakby tu podkreślić swoje nudne życie. Czasami chodzi o zmianę fryzury, czyli obcięcie włosów, zrobienie sobie grzywki, czy też same ich przefarbowanie na kolor mocno rzucający się w oczy. Może też wystarczy wymiana garderoby albo przemeblowanie w pokoju, by szafa stała dalej od łóżka i odwrotnie. Inni jednak idą o krok dalej i pod wpływem myśli, że być może w nowym miejscu zacznie im się układać, i odzyskają równowagę, to postanawiają porzucić stare życie, przeprowadzając się.
Tak samo było z rodziną Walkerów, którzy po przykrym incydencie z przeszłości postanawiają zacząć wszystko od nowa i zmienić miejsce zamieszkania. Za...

Kamillo | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Nie było najgorzej. Początek wcale mnie nie porwał. Dopiero gdzieś w połowie zaciekawiłam mnie fabuła. Czytałam tę powieść, byleby skończyć i uważam, że nie zachwyca. Nie można jej odmówić pomysłowości, ale po prostu czasem przy niej bardziej się męczyłam niżeli odpoczywałam. Bohaterów też nie polubiłam. Chłopiec uzależniony od gier - zabijanek. Nastolatka myśląca o chłopakach. Ośmioletnia dziewczynka, która była najmądrzejsza z całej książki. Takie zestawienie mnie nie ruszyło i nie wbiło w fotel. Jeśli chcecie przeczytać książkę, a nie macie nic lepszego pod ręką, to ta lektura będzie OK. Mi jednak nie zapadnie w pamięć. Poważnie zastanowię się nad kupnem 2 części.

aleksnadra | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

"Dom tajemnic" to w ostatnim czasie najgorętsza propozycja dla dzieci i młodzieży. Jest obecna na wielu blogach, facebooku, a w jej promowanie zaangażował się również wielkiej sławy i klasy aktor- Piotr Fronczewski.

Powieść powstała na mocy współpracy dwóch utalentowanych Amerykaninów: Chris'a Columbus'a- reżysera i scenarzystę, twórcę m.in. filmów o Harrym Potterze, Pani Doubtfire, Gremlinów oraz Ned'a Vizzini- znanego autora książek dla młodzieży. Obaj panowie zdają się wiedzieć co najbardziej zainteresuje i zaintryguje młode pokolenie czytaczy, gdyż na co dzień zajmują się rozrywką skierowaną szczególnie do nich. Czy przecenili swoje możliwości?

Bohaterami książki jest typowa amerykańska rodzina, rodzice i troje dzieci: 15- letnia Kordelia, 12- letni Brendan i 8- letnia Eleanor. Dzieciaki nie zawsze żyją w zgodzie, jak to bywa między rodzeństwem, ale w obliczu zagrożenia stanowią jeden front. Siostrzano- braterskie uczucia zostają wystawione na próbę niebezpiecznej...