Sztuka grzechu

Tłumaczenie: Jacek Godek
Cykl: Ejnar (tom 4)
Wydawnictwo: Cat Book
Tími nornarinnar

Ejnar - dziennikarz "Gazety Popołudniowej", jedzie na północ Islandii, aby założyć redakcję w jednym z tamtejszych miast. Niespodziewanie staje się świadkiem kilku tajemniczych wydarzeń, które angażują go w prywatne śledztwo mające rozwiązać zagadkę śmierci żony bogatego przemysłowca oraz morderstwa młodego charyzmatycznego aktora - Skalferina. Im więcej dowiaduje się o ofiarach, tym bardziej przekonuje się, jak przerażająca i mroczna była ich przeszłość. Powoli orientuje się, że śledztwo będzie wymagało od niego nie tylko odwagi, ale i trudnych wyborów moralnych.

Książka została nominowana do Islandzkiej Nagrody Literackiej, wcześniej tylko raz się zdarzyło, żeby do tego wyróżnienia została nominowana powieść kryminalna.

źródło opisu: [Cat Book, 2009]

emka | 2011-09-18
Przeczytana: 18 września 2011

Kupiłam ją tylko dlatego, że ma niską średnią. Chciałam przekonać się, czy faktycznie jest tak słaba. I jest. Wszystko jest w niej słabe.
Już po 40. stronie miałam ochotę rzucić ją w kąt, ale chwilę później stawałam do dalszej walki. I wygrałam. Przebrnęłam, ale to była wielka katorga. Nawet zaczęłam sobie notować mankamenty tego "kryminału".
Po pierwsze książka jest nudna jak flaki z olejem. Na ścisłość nawet nie potrafiłabym jej opowiedzieć, bo jest tak dziwnie napisana. Fabuła ciągnie się przez 376 stron, a tak naprawdę niewiele się dzieje, usypiałam przy niej.
Po drugie, autor tłumaczy w powieści niektóre rzeczy czytelnikowi, jakby był niepełno sprytny. Zdarzało się, że nawet zaznaczał, kto rozpoczyna dialog, kiedy to było w pełni logiczne.
Po trzecie, Karol Strasburger mógłby czerpać źródło swoich dowcipów z tej książki. Mało śmieszne żarty, które nie trafiały w ogóle do mnie i osobiście wolałabym, żeby ich nie było. Tylko raz na 384 strony pojawił się na mojej twarzy...

asymptota | 2016-07-24
Przeczytana: 24 maja 2016

W kategorii ubaw po pachy zajmuje wysoką pozycję.
Autor starał się stworzyć wielkomiejski kryminał w niespełna trzystutysięcznej Islandii, jako dodatkowe utrudnienie wybierając na miejsce akcji siedemnastotysięczne miasteczko Akureyri. No nie udało się. Zamiast klimatycznej, tajemniczej, dzikiej Islandii, dostajemy ( niechcianą) parodię śledztwa dziennikarskiego.

RyBy RyBy | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Pomyliłem się! Pierwszy raz przy czytaniu książki miałem nieodparte wrażenie, że to nic wartego uwagi, że przecierpię jakoś, przewertuje strony i oddam do biblioteki.
Jednak było to złudzenie (może to świadczy o geniuszu autora, skoro nigdy wcześniej nie przeżyłem czegoś takiego?).
Przeczytałem już kilka książek kryminalnych w islandzkim środowisko osadzonych. Tym razem jest mroczniej niż zazwyczaj (choć cytaty zamieszczone w powieści trochę mnie raziły aż do końca), a historia kończy się nagłym zwrotem akcji.
"Ten, kto nigdy nie zgrzeszył, nie jest człowiekiem" - przypomina mi to coś rodzimego... :) Kolejny plus dla książki.

asiczek | 2015-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2015

Powinnam dostać medal za to,że dotrwałam do ostatniej strony.

Sztuka grzechu - to moje pierwsze zetknięcie z literaturą skandynawską. Kryminał ten jest zupełnie inny od wszystkich jakie przeczytałam. Czy lepszy? Nie wiem, ma na pewno inny styl. Bohaterem jest dziennikarz śledczy Einar (jest to imię, na Islandii nazwiska mają drugorzędne znaczenie), który to zresztą jest tytułową postacią w wielu książkach Arniego Thorarinssona. Książka jest napisana w formie relacji Einara, to on jako główny bohater opowiada całą swą przygodę. Książka zawiera obok dziwnych islandzkich słów, na których można język połamać (niektóre nie do wymówienia), cięty język, krótkie i ostre dialogi, niektóre wręcz wulgarne. Einar prowadzi dziennikarskie śledztwo w sprawie śmierci młodego aktora i żony Asgeira właściciela fabryki słodyczy. Pozornie te dwa przypadki śmierci nic nie łączy, ale jednak okazuje się inaczej. Autor do końca nie zdradza sprawców morderstwa, chociaż czytając nie miałam wrażenia, aby książka trzymała mnie w napięciu. A sam bohater główny Einer...

Lamika | 2015-07-27
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2010

Osoba znająca rzadki język nie musi być dobrym stylistą, aby przetłumaczyć książkę Dobrze jednak, by przynajmniej znała polską ortografię. Od poprawiania błędów jest korektor - i został przez wydawnictwo zatrudniony - nazwisko jest w stopce redakcyjnej. Kiedy napotkałam zdanie: "Wprowadzamy się od razu do starych, wymalowanych żółtą ochrą, pomieszczeń po hurtowni, która zaczyna sypać się ze ścian." To, mimo wizji spadającej ze ściany hurtowni, jakoś jeszcze ścierpiałam. Gorzej było, gdy "facet chodził po plaży w gadkach". Książkę definitywnie zamknęłam, kiedy natrafiłam na zwrot "obstrachując od" Nie wiem, czy korektorka skończyła jakąś szkołę - może miała zdolności do śpiewu albo gotowania - na pewno jednak nie powinna pracować w wydawnictwie. Szkoda, bo książka napisana przez islandzkiego autora mogła być ciekawa. Dno wydawnicze !

Iwona | 2012-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2012

No cóż spodziewałam się czegoś lepszego po tym autorze. Mało opisów krajobrazów, akcja bardzo powolna, czasami wręcz nudna. Ogólnie można książkę przeczytać w momencie jak się nie ma nic innego do czytania. Na szczęście książka nie była droga.

olaf2009 | 2013-11-06
Przeczytana: 2011 rok