Kapitanowie 1941 Tom 2. Kryptonim Ubezpieczalnia

Wydawnictwo: Erica
II wojna światowa
historyczna
KatLi

Początek 1942 roku. Europa pogrążona jest w najkrwawszej z wojen. Kapitan Bolesław Nieczuja-Ostrowski, szef uzbrojenia Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej, poszukuje możliwości dozbrojenia krzepnącej polskiej konspiracji. Pod bokiem Niemców, postanawia rozpocząć produkcję materiałów wybuchowych i broni maszynowej na skalę przemysłową. Jednocześnie wraz z rodziną i przyjaciółmi codziennie stawia czoła tropiącym go gestapo i policji. Borys Awiłow, rosyjski czołgista o polskich korzeniach, stara się przetrwać w obozie jenieckim. Aby dalej żyć będzie musiał umrzeć. Kapitan Bars trafia na najkrwawszy z frontów - Wołchowski, gdzie musi walczyć nie tylko z Niemcami, ale i własną bezpieką. Na tym samym froncie stają oficerowie z 21. Dywizji Piechoty z Elbinga. Muszą zapomnieć o sukcesach z ubiegłego lata i twardo bronić pozycji za cenę przyjaźni, zdrowia i życia.

Autor niezwykłej wojennej trylogii, opartej na prawdziwych życiorysach i historycznych zdarzeniach, wprowadza swoich bohaterów w okres krwawego wojennego mozołu, gdzie codzienność odsłania ich charaktery, zmuszając do najdramatyczniejszych wyborów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/193

źródło okładki: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/193

Miras | 2017-03-05
Przeczytana: 04 marca 2017

Jednym zdaniem - wojna to "parszywa" historia. Co jest w nas ludziach, że nie umiemy wyciągnąć wniosków z tragicznych wydarzeń II wojny światowej - Wietnam, Afganistan, Jugosławia, Czeczenia, Irak, Syria i można tak wymieniać prawie bez końca.

Czytalski | 2014-09-05
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Najnowsza część cyklu "Trzy Armie" Tomasza Stężały obejmuje okres od wiosny 1942 do końca roku.
Na froncie wschodnim jest to okres, kiedy Rosjanie zaczynają odwracać losy wojny i odzyskiwać tereny zajęte przez Niemców w czasie realizacji planu "Barbarossa". Kapitan Borys Awiłow przy pomocy lekarki ucieka z obozu jenieckiego i przedostaje się do Warszawy, gdzie odnajduje swoją ciotkę Olgę Kamieńską. Kapitan Edwin Owczarskij również wydostaje się z niewoli, po czym ranny trafia najpierw do partyzantów rosyjskich, a później żydowskich. Kapitan Bars walczy na najtrudniejszym odcinku - Froncie Wołochowskim - stając naprzeciwko 21. Dywizji Piechoty z Elbinga. W tym czasie porucznik Nieczuja-Ostrowski tworzy podwaliny "Rzeczypospolitej Partyzanckiej". Na podległym mu terenie powstaje sprawnie działająca fabryka produkująca, pod przykrywką legalnej działalności, pistolety maszynowe i granaty dla członków AK.
Tempo akcji jest wyraźnie wolniejsze, co nie oznacza, że niewiele się dzieje....

Albercik | 2019-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2019

Choć czasami miałem wrażenie, że poruszam się przez "świat Stężały" żabimi skokami, że kolejne akapity są tylko krótkimi epizodami, to naprawdę jest to fajna książka.

RTS1910 | 2018-12-20
Jacek | 2018-12-18