Bal na Pięciu Księżycach

Okładka książki Bal na Pięciu Księżycach Bohdan Petecki
Okładka książki Bal na Pięciu Księżycach
Bohdan Petecki Wydawnictwo: Solaris Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Archiwum Polskiej Fantastyki
Solaris
2014-07-31
2014-07-31
9788375901931

Powrót do dzieciństwa. Znalazłem tą książkę w bibliotece podczas wakacji. Wciągnęła mnie wtedy na długie godziny. Jakieś fragmenty zostały mi w głowie do dziś. Z racji, że jest to bardziej powieść dla młodzieży niż klasyczny SF, lepiej przetrwała próbę czasu. Wciąż warto przeczytać, czy to z sentymentu, czy dla poznania dorobku Peteckiego, i... chyba tyle.

Jedna z pierwszych przeczytnych przeze mnie książek SF. Do tej pory niezapomniana. Petecki miał wzloty i upadki ale ta książką pozostaje dla mnie jedną z jego najlepszych. Katastrofy w kosmosie, zadziwiające (wówczas) technologie i trochę rozważań filozoficzno-egzystencjalnych w wersji dla nastolatków. A wszystko lekko, z humorem i w niesamowitym klimacie. Co prawda w warstwie technologicznej "trąci myszką" ale SF chyba warto w ogóle rozważać "poza czasem".

Próba czasu.Czytałem tą książkę pierwszy raz będąc młodszym od bohatera.
Taki powrót po latach jest ciekawym przeżyciem,wiele pozycji tego nie wytrzymuje.Pojawiło się trochę zastarzeń ;) np.wywoływanie fotografii .Poczynania bohaterów (nie chodzi mi tu o dzieci ;) ) stają się w odbiorze trochę naiwne.Mimo wszystko jednak książka wytrzymuje próbę czasu i nadal jest warta polecenia!

Próba czasu.Czytałem tą książkę pierwszy raz będąc młodszym od bohatera.

Wielowątkowa, pełna zwrotów akcji, ale niepozbawiona treści filozoficznych powieść SF dla młodzieży. Historia wypadku statku kosmicznego i nieudanego balu na stacji kosmicznej, w której samym centrum znalazł się Irek Skiba i jego wierny robot - Roztruchan zwany Truszkiem.

Sceneria i sam zamysł Gwiaździńca rozbudza wyobraźnię i inspiruje. Niestety, to chyba jedyna zaleta tej skrajnie infantylnej książki o niczym.

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • Stara fantastyka