Półbrat

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8 (615 ocen i 111 opinii) Zobacz oceny
10
107
9
135
8
172
7
120
6
42
5
25
4
5
3
5
2
3
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Halvbroren
data wydania
ISBN
9788308054345
liczba stron
920
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Kultowa powieść Larsa Saabye Christensena po dziesięciu latach powraca do polskich księgarń! Każdy nosi w sobie ranę, która mimo upływu lat nie chce się zabliźnić. Barnum to ceniony scenarzysta filmowy, który w głębi duszy jest ciągle chłopcem rozpaczliwie poszukującym swojego miejsca w świecie. Całe jego życie jest definiowane przez traumę — piętno, którym naznaczona jest jego rodzina, ma...

Kultowa powieść Larsa Saabye Christensena po dziesięciu latach powraca do polskich księgarń!
Każdy nosi w sobie ranę, która mimo upływu lat nie chce się zabliźnić. Barnum to ceniony scenarzysta filmowy, który w głębi duszy jest ciągle chłopcem rozpaczliwie poszukującym swojego miejsca w świecie. Całe jego życie jest definiowane przez traumę — piętno, którym naznaczona jest jego rodzina, ma związek z jego matką i przyrodnim bratem.
Trzy pokolenia kobiet i dwaj chłopcy – rodzina z Oslo, w której życie wdarła się brutalnie w ostatni dzień II wojny światowej wielka historia. Fascynująca książka z pięknymi sylwetkami kobiet oraz mistrzowsko wplecionymi aluzjami filmowymi i literackimi. Półbrat po latach nadal jest uważany za jedną z najważniejszych książek w dorobku Larsa Saabye Christensena – klasyka współczesnej literatury norweskiej.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1055

Więzy krwi

Lars Saabye Christensen to najpoważniejszy norweski kandydat do Nagrody Nobla, a „Półbrat” to książka uważana za najważniejszą w jego dorobku. Wyprzedana na pniu przed dziesięciu laty, doczekała się ponownego wydania. Jest więc znów okazja, by sięgnąć po tę 900-stronicową powieść, którą już dziś uważa się za klasykę współczesnej literatury norweskiej. Czemu warto udać się w podróż z „Półbratem”?

Książka Christenesena to inne oblicze skandynawskiej literatury. To nie zimny, mrożący krew w żyłach kryminał, lecz pełna dramatów saga rodzinna. Podobnie jednak jak skandynawskie kryminały, nienapawająca optymizmem i budząca niepokój. Trudno, żeby było inaczej – „Półbrat” to książka o złu, traumach i niepowodzeniach. Ale też o miłości – tej być może najsilniejszej, bo braterskiej. Bohaterem i narratorem książki jest Barnum Nilsen, dziś zapijaczony autor scenariuszy filmowych. Z hotelowego pokoju w Berlinie snuje on historię swoją i swojej rodziny. Historię, która swój bieg zaczyna dokładnie 8 maja 1945 roku, w dzień zakończenia drugiej wojny światowej. To wtedy 20-letnia Vera Jebsen zostaje zgwałcona. Dla niej wojna się jeszcze nie skończyła. Może wręcz przeciwnie. Gdy dziewięć miesięcy później w taksówce rodzi syna, pozostaje jej go nazwać jednak tak jak sugeruje kierowca – Fred, czyli pokój. Barnum przychodzi na świat pięć lat później. Choć jego ojciec ożeni się z Verą, nie będzie ideałem. Arnold Nilsen to niewysoki mężczyzna bez palców u jednej ręki, ze skłonnością do...

Lars Saabye Christensen to najpoważniejszy norweski kandydat do Nagrody Nobla, a „Półbrat” to książka uważana za najważniejszą w jego dorobku. Wyprzedana na pniu przed dziesięciu laty, doczekała się ponownego wydania. Jest więc znów okazja, by sięgnąć po tę 900-stronicową powieść, którą już dziś uważa się za klasykę współczesnej literatury norweskiej. Czemu warto udać się w podróż z „Półbratem”?

Książka Christenesena to inne oblicze skandynawskiej literatury. To nie zimny, mrożący krew w żyłach kryminał, lecz pełna dramatów saga rodzinna. Podobnie jednak jak skandynawskie kryminały, nienapawająca optymizmem i budząca niepokój. Trudno, żeby było inaczej – „Półbrat” to książka o złu, traumach i niepowodzeniach. Ale też o miłości – tej być może najsilniejszej, bo braterskiej. Bohaterem i narratorem książki jest Barnum Nilsen, dziś zapijaczony autor scenariuszy filmowych. Z hotelowego pokoju w Berlinie snuje on historię swoją i swojej rodziny. Historię, która swój bieg zaczyna dokładnie 8 maja 1945 roku, w dzień zakończenia drugiej wojny światowej. To wtedy 20-letnia Vera Jebsen zostaje zgwałcona. Dla niej wojna się jeszcze nie skończyła. Może wręcz przeciwnie. Gdy dziewięć miesięcy później w taksówce rodzi syna, pozostaje jej go nazwać jednak tak jak sugeruje kierowca – Fred, czyli pokój. Barnum przychodzi na świat pięć lat później. Choć jego ojciec ożeni się z Verą, nie będzie ideałem. Arnold Nilsen to niewysoki mężczyzna bez palców u jednej ręki, ze skłonnością do fantazjowania i znikania bez słowa na wiele tygodni. W młodości uciekł z domu do cyrku Mundusa, w którym nauczył się jednego – że świat pragnie być oszukiwany („Mundus vult decipi”). Maksymę „ważne jest nie to, co widzisz, lecz to, co ci się wydaje, że widzisz” będzie powtarzać synom przy każdej okazji. Barnum wspomni te słowa na przykład przy okazji śmierci ojca, uderzonego dyskiem niefortunnie wyrzuconym przez Freda podczas wspólnej zabawy.

„Półbrat” to książka przede wszystkim o dojrzewaniu. Wspomnienia Barnuma są świadectwem na to, jak ukształtowały go własne doświadczenia i przeżycia. Jedno wydarzenie pociągało za sobą drugie, wywoływało konsekwencje nie dające się zatrzymać. Christensen pisze: Jedno pociąga za sobą drugie i nie da się powiedzieć, gdzie się zaczyna to jedno, które dogania to drugie, cień, który się rozprzestrzenia, powoli, lecz wyraźnie (…). Są tu traumy dzieciństwa każdego z nas. Barnum jest szkolnym wyrzutkiem, najniższym chłopcem w klasie, w dodatku z dziwacznym imieniem. Z kolei Fred nie może znaleźć swojego miejsca. Czy dlatego, że nie ma ojca? Czy dlatego, że przeżył wypadek, w którym zginęła jego babka? Fred ucieka w milczenie. A gdy przemówi, będzie wyżywał się na swoim bracie. Christensen odziera dzieciństwo z niewinności – jest u niego miejsce na dziecięcą przemoc, zazdrość i rywalizację. Swoje miejsce znajdują tu problemy, które w pewnym wieku zaznał lub widział w swoim otoczeniu niemal każdy z nas – prześladowania, odrzucenie, raniące przezwiska, odmienność, z którą trudno się pogodzić. Ale jest też wątek pierwszej miłości i rywalizacji o dziewczynę, potraktowany zresztą bardzo subtelnie i w nieoczywisty sposób rozwiązany.

W największym stopniu jest jednak „Półbrat” opowieścią o miłości braterskiej – w wypadku Barnuma i Freda trudnej, ale głębokiej. Na ich relacje rzutuje z jednej strony fakt, że - mając różnych ojców - są tylko w połowie braćmi, z drugiej zwykła dziecięca złośliwość, która każe im sobie nawzajem dokuczać, w sposób, na który z perspektywy dorosłego trudno nie patrzeć ze współczuciem. A jednak budujące i poruszające jest to, że więzy krwi – choć w braciach płynie jedynie krew tej samej matki – są tak silne, że łączy ich miłość na śmierć i życie. Losy jednego i drugiego, splecione i powikłane, stają się niewyczerpanym źródłem inspiracji dla Barnuma, który będzie przelewać je na papier. Barnum i Fred dopiero razem są całością, tak na papierze, jak i w życiu.

Powieść Christensena nie jest jednak tak silnie zmaskulinizowana, jak mogłoby się wydawać. Autor portretuje w niej trzy silne kobiety z pokolenia Jebsenów, w których życie wdarła się wojna i odcisnęła swoje piętno na jego dalszym biegu. Kobiety, które z codziennym cierpieniem radzą sobie każda na swój sposób: dla Starej ulgą jest odczytywanie ostatniego listu, jaki dostała od męża zaginionego na Grenlandii, dla Boletty ucieczką jest alkohol, Vera natomiast szuka złudzenia szczęścia u boku nieodpowiedzialnego męża. Zdane tylko na siebie, na wzajemną pomoc, żyją razem, a jednak samotnie.

„Półbrat” to powieść bez spektakularnej akcji, rozwijająca się powoli, skupiona na zwykłej codzienności, z przewagą monologów wewnętrznych nad dialogami, a co za tym idzie – trudną narracją. Ale to właśnie takie książki uznawane są za wielkie – ukazując prozę życia same są prozą przez duże P. „Półbrat” za sprawą znakomitego odzwierciedlenia prawdziwego życia robi ogromne wrażenie. Mówi bowiem o rzeczach fundamentalnych – miłości, samotności, rodzinie, potrzebie akceptacji i przemijaniu. To książka smutna, z której nie czerpie się rozrywki, ale którą warto przeczytać dla życiowych prawd z niej wypływających i refleksji, z jakimi zostaje się po lekturze. I choć dziewięć stron objętości to wyzwanie, warto je podjąć, bo uczucie na mecie jest bezcenne.

Malwina Sławińska

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2305)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6704
allison | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 25 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fabule "Półbrata" dałam się oczarować od początku. I - co ważne - to oczarowanie utrzymywało się przez 900 stron.

To pięknie opowiedziana historia pewnej rodziny, pełna retrospektyw i dygresji, widziana oczyma narratora - i z perspektywy dorosłego, i dziecka, i dorastającego młodzieńca.
Jest tu mowa właściwie o wszystkim, co spotyka nas w życiu - o bólu, rozpaczy, nieszczęściach, rozczarowaniach, samotności, ale i o radości, nadziei, marzeniach, miłości i przyjaźni, o skomplikowanych relacjach z rodziną, sąsiadami, znajomymi.
Dobro przeplata się tu ze złem, liryzm świetnie uzupełnia się z dosadnością, a starość istnieje na równi z nowym życiem.

Lektura "Półbrata" gwarantuje dużą dawkę emocji, wzruszeń, refleksji, od czasu do czasu zmuszając też czytelnika do uśmiechu.
Czyta się tę powieść niespiesznie, tak jak płynie jej akcja, ale jednocześnie ulega się jej niepowtarzalnej magii, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury i trudno przestać o niej myśleć, gdy odłoży się...

książek: 1172
beznika | 2011-08-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Przed rozpoczęciem:
Siedemset stron maczku lekko odstrasza..
Po rozpoczęciu:
Już wiesz, że to magnes..
Po połowie:
Boisz się, że się skończy..
Pod koniec:
Chcesz przyśpieszyć, aby wiedzieć, zwalniasz, żeby delektować się i przeżywać dłużej..
Po skończeniu:
Piękna..

książek: 2456
jatymyoni | 2018-08-21
Przeczytana: lipiec 2018

Lubię skandynawskie sago. Mamy historię czteropokoleniowej rodziny, trzech samotnych kobiet, babka, matka i córka, oraz dwóch synów najmłodszej. Narratorem jest najmłodszy syn Barnum. Opowiada też o dwójce swoich przyjaciół. Przedstawia historię swojego życia włączając w to historię poszczególnych członków swojej rodziny. Jest to historia na pozór zwykłych ludzi, ze zwykłymi ludzkimi dramatami. Jednak każde z nich w jakiś sposób różni się od przeciętnego człowieka i jego losów. . Każdy z bohaterów jest na swój inny, ma swoje tajemnice, a przez to samotny, odrzucony i starający się o akceptację. Jednak mają siebie nawzajem i to jest ich największą siłą. Książka o zwykłym życiu z jego radościami i smutkami. Mówi o dojrzewaniu kolejnych pokoleń i o szukaniu swojego miejsca na ziemi, a także o godzeniu się z losem. O relacjach i o uczuciach związanymi z tymi relacjami , o miłości jaka łączy członków tej rodziny, o samotności i o przyjaźni.
Wspaniała książka o życiu, którą...

książek: 2640
beata | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 września 2017

"mundus vult decipi, ergo decipiatur" ("świat chce być oszukiwany, niechże więc będzie")

Gra. Oszukiwanie. Ludzi. Losu. Siebie.

I przygnębienie. Że jakbyśmy nie próbowali zmienić scenariusza, to zawsze Szef ma rację. Że jakbyśmy nie próbowali zaczarować, oswoić, zmienić barwy tego, co było, jest już za późno: dawna czerń trwale zabarwiła każdą naszą komórkę. Że często coś, o co walczymy całe życie, co robimy z myślą o najbliższych, oni uznają za nudne, żenujące, śmieszne. Że wielu z nas, mimo, że realnie ma szklankę nie tylko w połowie, ale prawie w całej objętości pustą, żyje tak, widzi i czuje, jakby w szklance było dużo… Że tak naprawdę, może nasze poczucie szczęścia zależne jest od tego, jak mocno wierzymy, że „ważne jest nie to, co widzisz, lecz to, co ci się wydaje, że widzisz”.

Życie. Sens. Prawda. Szczęście. Czas.

"Wszystko minie, powoli, ale skutecznie pójdzie w zapomnienie, zostanie odłożone na bok, unicestwione. Czas to wielka gumka, która ściera moje...

książek: 322
Samson Miodek | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

"Półbrat" książka która mną owładnęła!

„Pewna kobieta przyszła do spowiedzi i wyznała, że puściła plotkę. Zapytała przy tym księdza czy zgrzeszyła. Ksiądz odpowiedział, że tak. Kobieta jednak chyba nie bardzo zrozumiała dlaczego, więc widząc to ksiądz powiedział:
-Idź teraz do domu, weź poduszkę, wejdź na dach budynku i rozpruj poduszkę nożem. Kiedy to zrobisz wróć do mnie.
Gdy kobieta wróciła, ksiądz zapytał:
– Zrobiłaś to, o co Cię prosiłem?
– Tak – odpowiedziała.
– I co się stało?
– W całej okolicy jest pełno pierza.
– To teraz idź, wyzbieraj pierze do ostatniego i włóż z powrotem do poduszki…
– Ale to niemożliwe – odpowiedziała zdziwiona kobieta.
– No właśnie! Taka też jest plotka.”(z filmu Wątpliwość)
Plotki, strach przed nimi, odgrywa w tej powieści główną rolę, ten strach popycha bohaterów do podejmowania różnych decyzji. Fred słuchając plotek gdzieś w zaułkach ulic, na strychach, klatkach schodowych, dowiaduje się więcej o sobie, o rodzinie, niż od samej rodziny właśnie....

książek: 922
adb | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2016

"Półbrat" Larsa Saabye Christensena to książka wielka, nie tylko ze względu na objętość (w zależności od wydania około 700, 900 stron). Wielowątkowa powieść obejmuje losy czterech pokoleń norweskiej rodziny, czyli w rzeczywistości trzech kobiet i dwu synów najmłodszej z nich, Very.[...] Prowadzą zwyczajne życie, o ile można mówić o zwyczajnym życiu w przypadku tak niezwykłych kobiet i losów naznaczonych tragedią.

Już w "Prologu" i pierwszym rozdziale "Ostatni scenariusz" poznajemy zakończenie historii i jej znaczący ułamek. Ten flashforward jest zapowiedzią sposobu prowadzenia fabuły.[...] Ta filmowa technika flashback i flashforward pozwala uzyskać narratorowi odpowiednią perspektywę, taką, z której widać prawdę. [...] Poszukiwanie prawdy jest bowiem w tej narracji najważniejsze, nie fabuła.
[...]
1.osobowy narrator relacjonuje codzienne ludzkie dramaty, dramaty zwyczajne. Jego dzieciństwo to nie kraina baśni, nie idylla, ale obraz przemocy i rywalizacji.
[...]
W efekcie...

książek: 853
Lilian | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2017

Przede wszystkim za długa... jeśli chce się pisać takie obszerne powieści to trzeba umieć podtrzymywać uwagę czytelnika.
A tutaj, tak jak mocno zaintrygował mnie początek tak też mocno znużyła końcówka. Do zwykłej akcji wplatane jakieś chore sny i scenariusze ...

Ostatnie 300 stron czytałam już naprawdę z przymusem, nic nowego nie wnosiły, wszystko na tym samym przygnębiającym poziomie.
Jakoś zupełnie nie potrafiłam zżyć się z bohaterami, wczuć się w ich sytuację, przeżywać ich rozterki, dramaty i bardzo rzadkie chwile radości.

Jedynie Vera jest wiarygodną postacią, gdziekolwiek się pojawia przykuwa uwagę czytelnika, choć jej obecność jest dyskretna i stonowana.

Na plus - język powieści, na duży minus - okładka - zupełnie mi nie pasuje do moich wyobrażeń i akcji.

książek: 1706
Roman Dłużniewski | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane

Czytałem tę książkę ładnych parę lat temu. I całkowicie mnie uwiodła. To jest tak piękna literatura, że wprost brakuje słów na jej opisanie. Trzy kobiety i dwóch chłopaczków. Jakim trzeba być artystą, żeby przedstawić ich życie w tak nieprawdopodobny sposób, aby każda stronica wciągała coraz głębiej. Obok "Błogosławieństwa ziemi" i "A lasy wiecznie śpiewają" to skandynawska saga, która mną zawładnęła.

książek: 3791
BagatElka | 2016-03-24
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2016

Przeczytałam "Półbrata" i powinnam zażądać od autora rekompensaty za te wszystkie godziny spędzone z Jego książką.
Pierwszy kryzys dopadł mnie po przeczytaniu prologu.Miałam chęć rąbnąć tomem do kosza i zapomnieć,że istnieje. Zrobiłam drugie podejście i po ponad dwustu stronach ,nastąpiła kolejna blokada. Trzeci raz był ostatni i przeczytałam do końca.
Nie jestem przygnębiona,nie jestem smutna tylko maksymalnie wkurzona.
Co to są za czasy,że za arcydzieło uważa się 900-stronicowy życiorys ,pełen wydalania,wymiotowania,gwałcenia i chlania alkoholu?
Czytałam kilka opinii tej książki i zgadzam się z jedną z nich, w której napisano,że niezależnie od ilości przeczytanych stron,w żadnym momencie tej opowieści,nie czuje się ciekawości.Nie ma się chęci poznać dalszych losów,którejkolwiek z postaci.
Po co mi widzieć ile razy główny bohater wymiotował albo srał???
Gówno,gówno i całe rzeki gówna.Podlane zrzędzeniem starego pierdoły.
Cała historia utonęła w tych cuchnących wydzielinach.
Jestem...

książek: 1481
Nelyt | 2017-06-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Barnum jest cenionym scenarzystą z problemami, a wszystko to przez rodzinę, która nie należała do przykładnych. Prababka, babka, matka, brat i on. Snuje opowieść od dnia zakończenia wojny, czyli jeszcze przed jego urodzeniem, do czasów mu obecnych.

Oslo 1945 rok. Vera ma 20 lat. Mieszka z matką i babką - Starą. W dniu zakończenia wojny zostaje zgwałcona i od tego dnia z pełnej życia dziewczyny staje się apatyczna i przestaje mówić. Fred, który rodzi się dziewięć miesięcy później jest jakby odzwierciedleniem uczuć Very. Budzi skrajne uczucia domowników, nawet strach, jest inny niż reszta dzieci, sprawia wiele problemów. Kiedy Vera poznaje Arnolda Nilsena, dziwnego małego człowieczka bez palców u dłoni, który podróżował z cyrkiem, na scenę wkracza Barnum, który już sam staje się świadkiem historii swojej rodziny.

Czytaliście kiedyś książkę, która jest dziwna, zagmatwana, w której w ostateczności nic się nie wyjaśnia, a pozostają jedynie domysły czytelnika? W której nie lubisz...

zobacz kolejne z 2295 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
 • Magnes
  Magnes
  Lars Saabye Christensen
 • Odpływ
  Odpływ
  Lars Saabye Christensen
 • Jubel
  Jubel
  Lars Saabye Christensen
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Dobrze wyjść z pisarzem: Lars Saabye Christensen

Był już Italo Calvino. Byli Paul Bowles i Bruce Chatwin. Był już Henry Miller. Muszę sobie przypomnieć, który jeszcze pisarz wywarł na mnie równie wielkie wrażenie jak ci wymienieni. Był ktoś jeszcze? Kogo pamiętam? Kto wciąż wydaje mi się inspirujący? A przynajmniej kogo pamiętam jako inspirującego? Odpowiedź już znacie – przecież jest w tytule.


więcej
Czytamy w weekend

Powrót dobrej pogody czy deszcz? Nie wiadomo, czego spodziewać się po tym majowym weekendzie. Wytrawny czytelnik wzrusza ramionami na te błahe pogodowe rozważania: ma coś do czytania, po nim choćby potop. My już wybraliśmy książki, z którymi spędzimy najbliższe dwa dni. A Wy? 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd