Bracia z Vestland

Okładka książki Bracia z Vestland
Jan Guillou Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Złoty wiek (tom 1) literatura piękna
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Złoty wiek (tom 1)
Tytuł oryginału:
Brobyggarna
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2014-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-11
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379991198
Tłumacz:
Robert Kędzierski
Tagi:
literatura skandynawska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
101 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , , ,

Przełom XIX i XX wieku. Rozpoczyna się epoka niezwykłego postępu technicznego, jak również dramatycznych przemian, których doświadczy cały świat. Będzie to epoka budowniczych i niszczycieli. A w maleńkiej wiosce rybackiej w Norwegii trzech braci traci ojca. Paradoksalnie to smutne wydarzenie sprawi, że niezwykle inteligentni i utalentowani chłopcy otrzymają możliwość zdobycia wykształcenia. I to w Technische Hochschule w Dreźnie. Dyplom inżyniera tej uczelni to po prostu marka sama w sobie i certyfikat perfekcyjnych umiejętności.

Bracia Lauritzen mieli zdobyć wykształcenie w jednym celu: Norwegia potrzebuje inżynierów, którzy zbudują linię kolejową łączącą Oslo i Bergen. Jest to ogromne wyzwanie, ale jest to też marzenie i potrzeba norweskiego społeczeństwa. Na skutek różnych życiowych perturbacji tylko najstarszy brat stawi się, by wypełnić to honorowe zobowiązanie.

Lauritz, Oscar i Sverre – równie wiele między nimi różnic jak podobieństw. W tym tomie cyklu „Złoty wiek” Guillou koncentruje się na dwóch pierwszych braciach. Trzeci, Sevrre, za bardzo zadał się z Anglikami i zanim na dobre czytelnik go pozna, znika ze stron książki, przyprawiając niezwykle religijnego Lauritza o palpitacje – jego brat ośmiela się być grzesznym pederastą! Oscar przeżywa zawód miłosny – ukochana wystrychnęła go na dudka, więc spalenie się ze wstydu najlepiej uskutecznić pod gorącym słońcem Afryki. W końcu Niemcy budują tam kolej, inżynier na pewno się przyda. Osamotniony Lauritz musi porzucić własne marzenia o szczęściu z ukochaną Ingeborg i wraca do ojczyzny, by budować Kolej Bergeńską.

Podziwiam autora „Braci z Vestland” za to, jak sugestywnie przedstawił problemy dotyczące budowy kolei i w Norwegii, i w Afryce. Równie dobrze czytało mi się o tych technicznych sprawach, jak i o prywatnych przeżyciach bohaterów, które Guillou bardzo mocno splótł z wydarzeniami historycznymi. Ciekawą bohaterką jest także ukochana Lauritza – Ingeborg. Jej feministyczne poglądy, dążenie do rozwoju zawodowego, przy jednoczesnym docenieniu szczęścia rodzinnego są bardzo współczesne. Trudno nie kibicować tej parze, choć jednak większą sympatię budzi we mnie Oscar i jego przeżycia na Czarnym Lądzie. Myślę, że pisarz dobrze oddał tę specyficzną mentalność białego człowieka przełomu wieków, który myśli, że niesienie cywilizacji do najdalszych zakątków świata jest jego obowiązkiem. Zwłaszcza, że hasło "cywilizacja" wcale nie jest powiązane z poprawą warunków życia tubylców...

Pierwszy tom „Złotego wieku” kończy się wraz z zakończeniem Wielkiej Wojny. Zbliżające się lata niosą kolejne trudne wydarzenia. Na pewno sięgnę po następne tomy tej fascynującej opowieści.

Przełom XIX i XX wieku. Rozpoczyna się epoka niezwykłego postępu technicznego, jak również dramatycznych przemian, których doświadczy cały świat. Będzie to epoka budowniczych i niszczycieli. A w maleńkiej wiosce rybackiej w Norwegii trzech braci traci ojca. Paradoksalnie to smutne wydarzenie sprawi, że niezwykle inteligentni i utalentowani chłopcy otrzymają możliwość...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    330
  • Przeczytane
    119
  • Posiadam
    47
  • Historyczne
    5
  • Teraz czytam
    5
  • 2014
    4
  • Ulubione
    4
  • Skandynawia
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Literatura skandynawska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bracia z Vestland


Podobne książki

Przeczytaj także