Obiecaj mi, że będziesz wolny

Tłumaczenie: Leszek Ługowski
Wydawnictwo: Albatros
Prometeme que seras libre
literatura piękna

"Obiecaj mi, że będziesz wolny" Jorge Molista to powieść historyczna, której akcja toczy się na południu Europy, nad Morzem Śródziemnym, na przełomie Średniowiecza i Renesansu. Pewnego ranka 1484 r. piracka galera najeżdża katalońską osadę rybacką Llafranc. Jej mieszkaniec Ramón Serra ginie w nierówniej walce w obronie swej rodziny. Mimo tej ofiary nie udaje mu się jednak zapobiec porwaniu...

Pewnego ranka 1484 r. piracka galera najeżdża katalońską osadę rybacką Llafranc. Jej mieszkaniec Ramón Serra ginie w nierówniej walce w obronie swej rodziny. Mimo tej ofiary nie udaje mu się jednak zapobiec porwaniu żony i córki. W agonii prosi swego dwunastoletniego syna: „Obiecaj mi, że będziesz wolny“.

Po utracie rodziny Joan wraz ze swym młodszym bratem Gabrielem wyjeżdża do Barcelony, miasta, które wydaje się z początku złowrogie, ale zarazem jest fascynujące. Tam poznaje Annę, córkę złotnika i pracuje jako uczeń w księgarni państwa Corró, których obdarza miłością równie wielką, jak własnych rodziców. Panuje niespokojny czas wojen, buntów oraz Inkwizycji, która dramatycznie odmieni życie młodzieńca.

Kolejne wydarzenia sprawiają, że Joan utwierdza się w trzech gorących postanowieniach: pragnie ze wszystkich sił uratować rodzinę, odzyskać ukochaną i zostać księgarzem.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Anna | 2018-09-23
Przeczytana: 21 września 2018

Jest rok 1484; na małą rybacką wioskę Llafranc na północ od Barcelony napadają mauretańscy korsarze. Zabijają część mężczyzn, a kobiety i dziewczynki porywają, aby sprzedać je jako niewolnice. Wśród nich jest matka i siostra 12-letniego Joan'a oraz jego bliska przyjaciółka. Ramos, ojciec chłopca tuż przed śmiercią zwraca się do niego słowami: Obiecaj mi, że będziesz wolny.

Chłopiec przysięga sobie spełnić prośbę ojca, ale na razie jest to niemożliwe. Postanawia też, że zrobi wszystko, aby odnaleźć i uwolnić bliskie mu osoby - matkę, siostrę i przyjaciółkę zabaw. Niedługo po śmierci ojca wraz z młodszym bratem Gabrielem dostaje się do Barcelony, gdzie uczy się fachu księgarza, a wkrótce ulega urokowi córki złotnika. Ale panosząca się inkwizycja, która dotarła też do Barcelony, skazuje na śmierć jego nauczyciela i pracodawcę pana Corro oraz całą jego rodzinę. Joan, za przepisywanie zakazanych ksiąg skazany zostaje na dwa lata galer.

Wiele lat upłynie zanim Joan zrealizuje daną...

Anna | 2017-02-23

Niewątpliwie bardzo wciągająca książka, napisana lekkim stylem ale mimo tego, czegoś w niej brakuje. Mankamentem jest zakończenie, według mnie pisane już trochę od niechcenia byle skończyć książkę. Najbardziej spodobał mi się wątki wytwarzania i przepisywania ksiąg w dawnych czasach oraz morskich bitew.

książek: 1982

Świetna powieść historyczno-przygodowa, której akcja toczy się za czasów panowania w Hiszpanii Izabeli i Ferdynanda. Główny bohater musi pokonać wiele przeciwności, aby osiągnąć zamierzone cele.Choć książka jest dość obszerna /liczy 687 stron/ czyta się się ja bardzo szybko.
Serdecznie polecam !

Noe | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Mimo najszczerszych chęci, zmuszania się do czytania, nie byłem w stanie przebrnąć do końca tej książki(choć bardzo nie lubię zostawiać niedokońcoznych pozycji). Zaprzestałem na stronie 530 po kolejnej dziwnej wypowiedzi głównego bohatera, która przelała czarę goryczy. Powieść od samego początku jawiła mi się jako dość dziwna. Z jednej strony czułem jakby była napisana językiem dla 10 latka, a zdrugiej dzięcięcy język wprowadza mnie w świat średniowecznej lekcji historii.

Losy głównego bohatera nawet jeśli po części wciągające, to sam Joan, jego kreacja i wszystko co się z tym wiąże,(kiepska kreacja postaci) nie na długo pozostaną w mojej pamięci.

Książka do wydania, sprzedam za 2 zł.

Pozdrawiam

Marcin | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Jaką trzeba mieć determinację, żeby po stracie ojca, po wzięciu matki i sióstr w niewolę, to takiej męce jaką przeszedł główny bohater dalej walczyć. W chwilach totalnej porażki, dalej wstać i iść, jeśli nawet już zostaje tylko śmierć, ale śmierć o wolność.

Zuela | 2015-08-11

Hiszpania,inkwizycja,Kolumb,a w tle mały rybak chcący pomścić śmierć ojca i uprowadzenie matki i siostry.Trochę rozwlekłe i znużyły mnie opisy morskich bitew,ale w sumie pasjonaci historii będą zadowoleni

lenaeem | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

J.M. odkryłam przypadkiem na wyprzedaży w biedronce i chociaż koniec książki okazał się banalny - i tak udało mi się uciec myślami od codzienności. Joanie z Llafranc dziękuję Ci za Twój upór i siłę godną rycerza, Anno dziękuj niebiosom. To jest książka z pięknym ciałem i duszą. ;)

Inger | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Świetnie napisana, wciągająca powieść historyczna. Choć główny bohater należy do tych, którzy w jakimś sensie irytują, jego zagmatwane losy toczyły się nad wyraz ciekawie.
Wielbiciele literatury znajdą tu niejedną "bratnią duszę", a piękne słowa o literaturze, pisaniu i kopiowaniu przez duże "K" poruszą pewnie wielu odbiorców książki.

Polecam.

Małgorzata | 2014-11-20

Powiedziałabym - niezła. Czyta się przyjemnie, książka taka "klimatyczna",coś w stylu "Hrabia Monte Christo"? Oczywiście inne czasy, kraj, ludzie, ale jakoś to porównanie samo mi się nasunęło.

kinga | 2014-11-04
Przeczytana: 25 września 2014