Sąsiedzi i Obcy. Podstawy Stosunków Miedzynarodowych

Okładka książki Sąsiedzi i Obcy. Podstawy Stosunków Miedzynarodowych William Polk
Okładka książki Sąsiedzi i Obcy. Podstawy Stosunków Miedzynarodowych
William Polk Wydawnictwo: Książka i Wiedza powieść historyczna
powieść historyczna
Neighbors and Strangers. The Fundamentals of Foreign Affairs
Książka i Wiedza
2000-01-01
2000-01-01
Cezary Cieśliński

Solidna pozycja omawiająca podstawy stosunków międzynarodowych od zarania dziejów do współczesności. W sposób skrótowy ukazuje wszystkie płaszczyzny kontaktów między rozmaitymi grupami ludzi i problemy z tym związane. Dodam, że książka jest szczególnie aktualna w obecnym okresie, gdy Europa zmaga się z nasilonym problemem migracji. Autor na długo przed zaistnieniem tego zjawiska (publikacja książki przypada na rok 1997) pokazuje nam, że nie jest to żadne novum, lecz kolejna odsłona naturalnego procesu dziejowego występującego od dziesiątków tysięcy lat. Zaskakujące zatem, jak dla wielu ludzi we współczesnej Europie sytuacja ta jest czymś zupełnie nowym; jak wielu wydawało się, że XXI wiek będzie okresem wolnym od zjawiska wędrówek ludów. Paradoksalnie może się jednak okazać, że zmiany klimatyczne i rewolucja w zakresie komunikacji i transportu mogą sprawić, że będzie wręcz przeciwnie i kolejne fale uchodźców będą mącić spokój społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. W swojej pracy autor pokazuje nam, do czego zjawiska te doprowadziły w przeszłości, co pozwala nam na próbę oceny, czy współczesna ludzkość jest w stanie zaproponować jakieś nowe rozwiązanie tego odwiecznego problemu. Warto spojrzeć zatem na to zagadnienie z nieco szerszego punktu widzenia, odrzucając przy tym polityczną poprawność. Lektura tej książki będzie w tym niezwykle pomocna.

Autor zręcznie przeprowadza rozprawę na temat zjawiska obcości w stosunkach międzyludzkich, co pozwala nam na uchwycenie zasadniczych przyczyny nastrojów ksenofobicznych i rasistowskich. Kreśli przed nami obraz ludzkiej natury i tworzenia przez nią kolejnych przyporządkowań w stosunku do obcych od form najprostszych w ramach wspólnoty pierwotnej po skomplikowane i wielopłaszczyznowe podziały w ramach współczesnych narodów i kręgów cywilizacyjnych. Proces ten to niezbędny element do zrozumienia historii człowieka i praw nią rządzących. Jeśli zatem chcemy się dowiedzieć, skąd biorą się pomysły budowy murów na granicach i przed czym mają one chronić, koniecznie musimy cofnąć się z autorem aż do starożytnego Jerycha, by odkryć, że mimo upływu ponad 6 tysięcy lat, niektórzy politycy proponują stare i sprawdzone rozwiązania, tylko w nieco większej skali.

Warto wyróżnić ciekawe porównanie stosunków międzyludzkich do procesów biologicznych zachodzących w organizmie człowieka oraz wyprowadzenie pewnych wzorców zachowań ze świata zwierzęcego. Na plus trzeba zapisać także, że w swoich rozważaniach autor bazuje na szerokiej bazie historycznej, odwołując się nie tylko do historii szeroko rozumianego Zachodu, ale także do historii innych kontynentów i kultur.

Ogromną zaletą książki jest komplementarność podejścia. Zarys obejmuje bowiem szerokie spektrum kontaktów międzynarodowych na płaszczyznach takich jak wojna i obronność, dyplomacja i handel, szpiegostwo i formy stosunków pozarządowych. Każda z tych dziedzin omówiona jest na tyle, aby zasygnalizować najważniejsze obszary i zjawiska, ale jednocześnie nie pretenduje do wyczerpania tematu, co pozwala na swobodne rozwinięcie dalszych poszukiwań. Całość napisana jest w sposób przystępny i zrozumiały. Wielość historycznych odniesień i analiz pozwala na szybkie zrozumienie intencji autora.

Reasumując, pozycja ta stanowi doskonałe rozszerzenie wiedzy dla osób obeznanych z tematem, dostarczając nieraz nowych i bardzo cennych przemyśleń oraz argumentów. Dla całej reszty odbiorców, chcących poznać odwieczne prawidłowości stosunków międzyludzkich, stanowi niezwykle odkrywczą i wzbogacającą pozycję, z którą koniecznie należy się zapoznać, aby w pełni zrozumieć nie tylko naszą przeszłość, ale także współczesność. Czytelnik taki spokojnie może dodać do oceny jedną lub nawet dwie gwiazdki.

Dodaj cytat z książki Sąsiedzi i Obcy. Podstawy Stosunków Miedzynarodowych