Miasto kłamstw. Cała prawda o Teheranie

- Tytuł oryginału:
- City of Lies
- Data wydania:
- 2014-09-11
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-09-11
- Liczba stron:
- 360
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379610327
- Tłumacz:
- Tomasz Wilusz
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Tytuł oryginału:
- City of Lies
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2014-09-11
- Liczba stron:
- 360
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379610327
- Tłumacz:
- Tomasz Wilusz
„Miasto kłamstw” to portret niezwykłego miasta – świeży, zaskakujący, prowokujący. Łącząc wątki kryminalne i polityczne, seks i suspens, trafi szerokiego grona czytelników na całym świecie.
Przez centrum Teheranu i serce książki Ramity Navai przebiega Waliasr – główna arteria Teheranu i najdłuższa ulica na Bliskim Wschodzie. Autorka zabiera nas w wędrówkę po Waliasr, ukazuje jej architekturę, kulturę i historię, odkrywa przed nami jej duszę.
Osiem niezapomnianych postaci – w tym zabójca, aktorka filmów pornograficznych, podstarzała lwica salonowa i przemytnik broni – wprowadza nas w ukryte zakamarki Teheranu, odmalowując niezwykły, barwny i często zaskakujący obraz tego miasta.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Miasto wielu prawd
Pełny polski tytuł książki Ramity Navai brzmi: „Miasto kłamstw. Cała prawda o Teheranie” – angielski jest jeszcze lepszy: „City of Lies. Love, Sex, Death and the Search for the Truth in Teheran”. Po takim wstępie można się spodziewać wszystkiego. Nie ma wątpliwości, że znajdziemy tutaj i seks, i miłość, i śmierć, a także kłamstwa, przede wszystkim kłamstwa. Co do prawdy, sprawa trochę się komplikuje. Angielskie poszukiwanie, najwidoczniej wzbudzające w czytelnikach metafizyczny niepokój dwuznaczności, zostało przez rodzimego wydawcę poprawione i przetopione na miniaturowy pomnik ze spiżu zamknięty w plastikowej gablotce. No, ale zajmijmy się książką.
W ośmiu rozdziałach opisane są historie ośmiu postaci, a właściwie ośmiu bytów zlepionych na potrzeby opowieści z fragmentów żyjących ludzi, których poznała autorka. Ten zabieg, stosowany z wielkim powodzeniem przez Ryszarda Kapuścińskiego czy Wojtka Jagielskiego, w połączeniu z użytą przez Ramitę Navai narracją, wprowadza do „Miasta kłamstw” dysonans. Podczas lektury nie opuszczało mnie wrażenie, że dziennikarka nigdy do końca nie zdecydowała się, co tak naprawdę chciała napisać. Styl książki jest zbyt literacki jak na reportaż i zbyt niewprawny, żeby uniósł ciężar fikcji. Autorka często powtarza te same chwyty przy opisywaniu bohaterów i używa podobnych struktur w kolejnych rozdziałach: pojawieniu się nowej postaci, nawet drugoplanowej, prawie zawsze towarzyszy zbyt długi, nużący opis jej życia, co wybija z rytmu i sprawia, że łatwo zapomnieć, kogo tak naprawdę dotyczy tekst. A kiedy już wzruszyłem się czyimś tragicznym losem, zamieszczone na końcu źródła informowały mnie, że pierwowzór miał się zupełnie inaczej.
Nie uważam jednak, że książka jest kiepska. Te osiem absurdalnych czasami opowieści buduje obraz przedziwnego Teheranu, opartego o biegnący z północy na południe skrzywiony kręgosłup, ulicę Wali Asr. Dowiemy się o napięciu seksualnym, którego nie sposób rozładować, o zdradach, morderstwach, niespełnionych pragnieniach, pobitym dentyście, przeterminowanym cyjanku, operacjach plastycznych, a przede wszystkim o hipokryzji zwykłych ludzi i rządzących, która skazuje teherańczyków na schizofreniczne życie. I nawet jeśli „Miastu kłamstw” przydałaby się większa głębia, to warto po nie sięgnąć choćby po to, aby dorobić drugi wymiar do powielanej przez znudzonych redaktorów prawdy, że w Iranie poza łamaniem praw człowieka i rozwijaniem programu atomowego nie dzieje się nic ciekawego.
Rafał Łukasik
Popieram [ 9 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 227
- 178
- 37
- 6
- 6
- 5
- 5
- 3
- 3
- 3
Opinie [21]
Bardzo dobra książka ukazująca prawdziwe oblicze mieszkańców stolicy Iranu.Szczerze polecam naprawdę warto przeczytać.
Pokaż mimo toAutorka odkrywa przed nami różne oblicza Teheranu. Opisuje stolicę Iranu i jej mieszkańców bez cenzury, bez propagandowego filtra. Otwiera oczy na wiele spraw dotyczących Bliskiego Wschodu.
Pokaż mimo toByłam w Teheranie i ta książka pozwoliła mi zrozumieć irański styl bycia i myślenia. Momentami mroziła krew w żyłach, mimo że to proza, a nie reportaż. Jednak wiele historii jest opartych na prawdziwych wydarzeniach. Bardzo dobre tłumaczenie, czytało się płynnie i bez zgrzytów.
Pokaż mimo toBohaterami ośmiu opowieści są mieszkańcy Teheranu z różnych środowisk i dzielnic: nowoczesnych, naśladujących zachodni styl życia i tradycyjnych, w których czas się zatrzymał, a nad wszystkim wisi szary duszący smog. Właśnie to wydaje się dominujący motyw – wszyscy tu się duszą i dławią, dosłownie i w przenośni, ale nie potrafią stąd odejść. Na pewno, mimo szumnej...
więcejŚwietny zbiór reportaży o rozpadzie moralno-ekonomicznym miasta, obłudzie jego mieszkańców próbujących za hidżabem ukryć swoje wątpliwe morale. Prostytucja i narkomania osiągają tutaj przerażająco wysoki wskaźnik. Jednak dla mieszkańców Teheranu, którzy opuścili to miasto, to wciąż ich ziemia, miejsce, do którego się wraca. I pomimo zakłamanej rzeczywistości oraz obłudy -...
więcejKsiążka Ramity Navai była dla mnie podróżą sentymentalną do miasta w którym byłam, do kraju który częściowo zwiedziłam. Udało mi się zobaczyć i usłyszeć jakiś kawałek kultury, zwyczajów i zachowania. Byłam też gościem w domach mieszkańców Iranu, dopuszczona do prywatnych wydarzeń i działań. Wysłuchałam ich opowieści, odpowiadałam na pytania.
więcejTo niewątpliwie inna kultura,...
Ramita Navai to wielokrotnie nagradzana brytyjska dziennikarka irańskiego pochodzenia znana m.in. z prowadzenia śledztw dziennikarskich na terenach objętych działaniami zbrojnymi.
więcejJest laureatką przyznawanej przez Królewskie Towarzystwo Literackie nagrody Jerwood w dziedzinie literatury faktu w 2012 roku.
"Miasto kłamstw" to rodzaj pogłębionego o współczesne tło...
Cieszę się, że przeczytałem tą książkę dopiero po powrocie z Iranu. Wiele rzeczy wyjaśnia i gdybym przeczytał ją wcześniej, zapewne pojechałbym tam z innym nastawieniem. Naprawdę warto przeczytać, polecam :)
Pokaż mimo toBardzo ciekawa i zaskakująca książka, ukazująca prawdziwe życie w Teheranie, napisana przez bardzo wiarygodnego świadka – Irankę z pochodzenia, która pracowała m. in. w teherańskim oddziale „Times’a”. Książka stanowi zbiór opowiadań, których akcja dzieje się w Teheranie, mieście pełnym kontrastów. Bohaterami opowiadań są ludzie wywodzący się z różnych warstw społecznych,...
więcejNikt nie jest jednoznacznie dobry, ani zły. Nic nie jest czarno-białe - zarówno na poziomie zwykłych jednostek, jak i ogólnokrajowym. Niby błahe, ale przykład Iranu dobitnie to pokazuje.
Pokaż mimo to