Miasto kłamstw. Cała prawda o Teheranie

Oficjalne recenzje i

Miasto wielu prawd

[ 9 ] Link do recenzji

1931

Bardzo dobra książka ukazująca prawdziwe oblicze mieszkańców stolicy Iranu.Szczerze polecam naprawdę warto przeczytać.

Autorka odkrywa przed nami różne oblicza Teheranu. Opisuje stolicę Iranu i jej mieszkańców bez cenzury, bez propagandowego filtra. Otwiera oczy na wiele spraw dotyczących Bliskiego Wschodu.

Byłam w Teheranie i ta książka pozwoliła mi zrozumieć irański styl bycia i myślenia. Momentami mroziła krew w żyłach, mimo że to proza, a nie reportaż. Jednak wiele historii jest opartych na prawdziwych wydarzeniach. Bardzo dobre tłumaczenie, czytało się płynnie i bez zgrzytów.

2028

Bohaterami ośmiu opowieści są mieszkańcy Teheranu z różnych środowisk i dzielnic: nowoczesnych, naśladujących zachodni styl życia i tradycyjnych, w których czas się zatrzymał, a nad wszystkim wisi szary duszący smog. Właśnie to wydaje się dominujący motyw – wszyscy tu się duszą i dławią, dosłownie i w przenośni, ale nie potrafią stąd odejść. Na pewno, mimo szumnej...

2041

Na półkach: , , , , ,

Świetny zbiór reportaży o rozpadzie moralno-ekonomicznym miasta, obłudzie jego mieszkańców próbujących za hidżabem ukryć swoje wątpliwe morale. Prostytucja i narkomania osiągają tutaj przerażająco wysoki wskaźnik. Jednak dla mieszkańców Teheranu, którzy opuścili to miasto, to wciąż ich ziemia, miejsce, do którego się wraca. I pomimo zakłamanej rzeczywistości oraz obłudy -...

Książka Ramity Navai była dla mnie podróżą sentymentalną do miasta w którym byłam, do kraju który częściowo zwiedziłam. Udało mi się zobaczyć i usłyszeć jakiś kawałek kultury, zwyczajów i zachowania. Byłam też gościem w domach mieszkańców Iranu, dopuszczona do prywatnych wydarzeń i działań. Wysłuchałam ich opowieści, odpowiadałam na pytania.

To niewątpliwie inna kultura,...

Ramita Navai to wielokrotnie nagradzana brytyjska dziennikarka irańskiego pochodzenia znana m.in. z prowadzenia śledztw dziennikarskich na terenach objętych działaniami zbrojnymi.
Jest laureatką przyznawanej przez Królewskie Towarzystwo Literackie nagrody Jerwood w dziedzinie literatury faktu w 2012 roku.
"Miasto kłamstw" to rodzaj pogłębionego o współczesne tło...

Cieszę się, że przeczytałem tą książkę dopiero po powrocie z Iranu. Wiele rzeczy wyjaśnia i gdybym przeczytał ją wcześniej, zapewne pojechałbym tam z innym nastawieniem. Naprawdę warto przeczytać, polecam :)

Bardzo ciekawa i zaskakująca książka, ukazująca prawdziwe życie w Teheranie, napisana przez bardzo wiarygodnego świadka – Irankę z pochodzenia, która pracowała m. in. w teherańskim oddziale „Times’a”. Książka stanowi zbiór opowiadań, których akcja dzieje się w Teheranie, mieście pełnym kontrastów. Bohaterami opowiadań są ludzie wywodzący się z różnych warstw społecznych,...

Nikt nie jest jednoznacznie dobry, ani zły. Nic nie jest czarno-białe - zarówno na poziomie zwykłych jednostek, jak i ogólnokrajowym. Niby błahe, ale przykład Iranu dobitnie to pokazuje.

Dyskusje

• Chcę w prezencie