rozwiń zwiń

Językoznawstwo

Okładka książki Językoznawstwo
Józef Stalin Wydawnictwo: Puls popularnonaukowa
56 str. 56 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Puls
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
ISBN:
1859170811
Średnia ocen

                4,7 4,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szanowny panie Stalin: Korespondencja pomiędzy Franklinem D. Rooseveltem a Iosifem W. Stalinem Franklin Delano Roosevelt, Józef Stalin
Ocena 7,6
Szanowny panie... Franklin Delano Roo...
Okładka książki Wielkie Mowy Historii. Tom 2. Od Lincolna do Stalina Susan B. Anthony, Theobald von Bethmann, Otto von Bismarck, John Brown, Elizabeth Cady Santon, Georges Clemenceau, William Cobbett, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Fryderyk Engels, Abby Kelly Foster, Fryderyk Wilhelm IV, Mahatma Gandhi, Giuseppe Garibaldi, Giovanni Gentile, William Gladstone, Edward Grey, Teodor Herzl, Wilhelm II Hohenzollern, Wilhelm Jordan, Maria Koszutska, Włodzimierz Lenin, Herman Liebermann, Abraham Lincoln, Thomas Babington Macaulay, Karol Marks, Aleksander II Mikołajewicz, Benito Mussolini, Ludwik Pasteur, Karl Pearson, Józef Piłsudski, Ernest Renan, Franklin Delano Roosevelt, Arnold Ruge, George Bernard Shaw, Maria Skłodowska-Curie, Józef Stalin, Stojący Niedźwiedź, Rabindranath Tagore, Henrik Ragnar Törnebladh, Lew Trocki, Ludwik Waryński, Woodrow Thomas Wilson, Wincenty Witos, Wódz Józef, Emil Zola, Bernhard von Bülow, Helmuth Karl Bernhard von Moltke
Ocena 7,3
Wielkie Mowy H... Susan B. Anthony, T...
Okładka książki Korespondencja w okresie Wielkiej Wojny Narodowej. 1941-1945. Tom II Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt, Józef Stalin
Ocena 8,3
Korespondencja... Winston Churchill, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
232
137

Na półkach: ,

Tytuł „genialny językoznawca” w odniesieniu do Stalina słyszałem za młodu od Taty a potem jeszcze chyba gdzieś u Pilcha. Myślałem, że to tylko jakiś żart, ale okazuje się, że to wszystko prawda!

Lektura tych dyrdymałów przypomina mi maturę z polskiego – człowiek pamiętał może 3-4 linijki jakiegoś wiersza a potrafił z tego wyrzeźbić jakieś 8 kart papieru podaniowego. Podstawowa technika to powtarzanie wkoło tego samego, tylko w innej składni i ewentualnie z innymi przymiotnikami. Oto przykład techniki вождя:

„Budowa gramatyczna języka zmienia się jeszcze bardziej powoli aniżeli jego podstawowy zasób słów. Budowa gramatyczna, która wypracowana została na przestrzeni epok i stała się częścią organiczną języka, zmienia się jeszcze wolniej aniżeli podstawowy zasób słów”.

Stalin doszedł do takiego poziomu dyktatury, że decydował o wszystkim, nawet o językoznawstwie. Jeszcze bardziej komiczne były przygody z genetyką. Osobnik Łysenko wymyślił marksistowską biologię, kompletne szaleństwo. W 1948 (na dwa lata przed opublikowaniem „Językoznawstwa”) komitet centralny z polecenia Stalina potępił genetykę jako naukę niemarksistowską. Zaiste, wesołe to były czasy!

Tytuł „genialny językoznawca” w odniesieniu do Stalina słyszałem za młodu od Taty a potem jeszcze chyba gdzieś u Pilcha. Myślałem, że to tylko jakiś żart, ale okazuje się, że to wszystko prawda!

Lektura tych dyrdymałów przypomina mi maturę z polskiego – człowiek pamiętał może 3-4 linijki jakiegoś wiersza a potrafił z tego wyrzeźbić jakieś 8 kart papieru podaniowego....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    12
  • Stalinizm
    1
  • Związek Radziecki
    1
  • Rosja, historia, literatura
    1
  • 2016
    1
  • Jest
    1
  • 2018
    1
  • [Stan:] Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Językoznawstwo


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne