Historia literatury bizantyńskiej

Seria: Historie Literatur
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Pierwsza w Polsce historia literatury bizantyńskiej jest czymś więcej niż tylko pobieżnym przeglądem piśmiennictwa greckiego z lat 527–1453. Autor uwzględnia różne działy piśmiennictwa bizantyńskiego: literaturę piękną, historiografię, hagiografię, kronikarstwo, epistolografię, piśmiennictwo teologiczne, filozoficzne, medyczne, matematyczne czy medyczne. Książka zawiera też wykaz cesarzy bizantyńskich w omawianym okresie.

źródło opisu: ossolineum.com.pl

źródło okładki: ossolineum.com.pl

Elevander | 2013-04-14
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Zarys historii literatury bizantyńskiej pióra prof. Jurewicza nie zachwycił mnie. Oczywiście objętość książki i jej koncepcja wyklucza możliwość szerszego zaznajomienia czytelnika z tematem, niemniej po lekturze czuję lekki niedosyt. Opracowanie najbardziej przypomina... książkę telefoniczną. Zawszeć to jednak jakaś podstawa, poza tym trzeba pamiętać, że literatura bizantyńska nie jest w polskiej nauce tematem zbyt często podejmowanym, dobrze więc, że jest taki zarys jej dziejów.

Tomasz Babnis

Witold Lisek | 2014-12-31