Schizma wschodnia

Okładka książki Schizma wschodnia Oktawiusz Jurewicz
Okładka książki Schizma wschodnia
Oktawiusz Jurewicz Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Światowid [Książka i Wiedza] historia
historia
Światowid [Książka i Wiedza]
Książka i Wiedza
1969-01-01
1969-01-01
historia schizma wschodnia

Okładka książki Język łaciński. Podręcznik dla lektoratów szkół wyższych. Oktawiusz Jurewicz, Lidia Winniczuk, Janina Żuławska
Język łaciński... Oktawiusz Jurewicz,...
Okładka książki Starożytni Grecy i Rzymianie w życiu prywatnym i państwowym Oktawiusz Jurewicz, Lidia Winniczuk
Starożytni Gre... Oktawiusz Jurewicz,...

W popularnonaukowej serii „Światowid” ukazywało się swojego czasu bardzo wiele ciekawych książeczek (format kieszonkowy),nierzadko pióra naukowych znakomitości. Do takich można zaliczyć „Schizmę wschodnią”, pracę czołowego polskiego bizantynologa - Oktawiusza Jurewicza. Wbrew pozorom tytułowa „schizma” nie odnosi się tylko i wyłącznie do roku 1054 i ostatecznego podziału w chrześcijaństwie (każda ze stron konfliktu twierdzi, iż jest tą prawowierną i, że to ta druga oderwała się od pierwszej, a nie na odwrót),lecz przedstawia w bardzo przystępnym stylu wszystkie procesy, które doprowadziły do tej daty. Począwszy od schyłku Cesarstwa Rzymskiego i uprawomocnienia religii chrześcijańskiej przez Konstantyna Wielkiego, przez wszystkie późniejsze podziały, herezje, sobory, wzajemne prześladowania jednych grup chrześcijan przeciwko innym, autor wyjaśnia bardzo jasno wszelkie zawiłości tej niełatwej problematyki. W tym olbrzymim kotle religijnym nic nie było proste i oczywiste, a jak to już zauważył jeden z istotniejszych biskupów Kościoła pierwszych wieków Grzegorz z Nyssy: „Wszędzie ludzie dyskutują o kwestiach, których nie rozumieją” (pytanie czy coś się zmieniło w tej materii od jego czasów). Kształtowanie się relacji Bizancjum do świata Zachodniego było procesem pełnym napięć politycznych, gdzie sprawy państwowe nieodłącznie splatały się z kwestiami wiary. Geneza schizmy ma swoje korzenie w wielowiekowej rywalizacji władców Wschodu i Zachodu. Cesarze Bizancjum i ich patriarchowie nie chcieli w żadnym wypadku uznać zwierzchnictwa papieży, natomiast dzierżyciele „kluczy św. Piotra” swój prymat w świecie chrześcijańskim uznawali za bezdyskusyjny. Zerwanie było tak naprawdę kwestią czasu, a data 1054 pełni raczej rolę umownej i sankcjonującej dawno zastany porządek. Oba bloki różniło prawie wszystko, nie zgadzały się nawet w tak z pozoru drobnych sprawach jak ta, z jakiego tworzywa ma być wykonany chleb eucharystyczny! Banalne z dzisiejszego punktu widzenia sprawy urastały w tamtych czasach do rangi państwowej.
„Schizma wschodnia” pomimo swego małego formatu zawiera wiele interesującego materiału. Dla ciekawych historii Bizancjum może być ona preludium do bardziej pogłębionych studiów.

Omawiana lektura jest pracą o charakterze popularnonaukowym. Książka została wydana w formacie kieszonkowym, posiada liczne ilustracje. Została również zaopatrzona w krótkie kalendarium wydarzeń, słowniczek terminów oraz obszerniejszy indeks postaci.
Praca została poprowadzona przez pierwsze sobory ekumeniczne dotyczące donatyzmu, arianizmu, monofizytyzmu, monoteletyzmu przez konflikt ikonodulów z ikonoklastami aż do Cerulariusza i kardynała Humberta, publikacja zostaje zakończona, zdobyciem przez Turków Konstantynopola. Szczególnie dokładnie zostały omówione zagadnienia dotyczące związku polityki z hierarchami obu kościołów z szczególnym naciskiem na odłam wschodni. Autor tłumaczy czytelnikowi że data 1054 jest czysto umowna. Udowadnia że podziały na wschód-zachód pogłębiła IV krucjata, która ostatecznie zbudowała mur niechęci strony greckiej do łacinników.
W tekście brak przypisów oraz bibliografii, ponieważ jest on przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców i nie ma ona ściśle aspiracji naukowych. Pomimo, że w książce brak jest wyszczególnionych graficzne źródeł, autor odwołuje się w treści dzieła do licznych prac z omawianej epoki, często napisanych przez światków przedstawionych wydarzeń.
„Schizma Wschodnia” ma za zadanie wprowadzenie czytelnika w podstawowe fakty dotyczące podziału świata chrześcijańskiego na wschód - zachód i obalenie utartych stereotypów towarzyszących temu procesowi. Autor próbuje w jasny i przejrzysty sposób wytłumaczyć czytelnikowi spory dogmatyczne i doktrynalne jakie miały miejsce w kościołach chrześcijańskich do roku 1453 i jaką rolę w tych wydarzeniach odegrał ogólny anturaż polityczny omawianych epok.
Pomimo wielu lat od pierwszego wydania książki, spełnia ona swoje zadanie i klarownie tłumaczy omawiany problem nie odstraszając przy tym objętością ani ciężkim stylem.
Sebastian Przybylski

• Średniowiecze
  • Światowid
  • 2017+1
  • Religia
  • POPULARNO-NAUKOWE

Dodaj cytat z książki Schizma wschodnia