historia, schizma wschodnia
welesxxi

źródło okładki: zdjęcie autorskie

DrDziwadelko | 2013-11-27
Przeczytana: 01 listopada 2013

Omawiana lektura jest pracą o charakterze popularnonaukowym. Książka została wydana w formacie kieszonkowym, posiada liczne ilustracje. Została również zaopatrzona w krótkie kalendarium wydarzeń, słowniczek terminów oraz obszerniejszy indeks postaci.
Praca została poprowadzona przez pierwsze sobory ekumeniczne dotyczące donatyzmu, arianizmu, monofizytyzmu, monoteletyzmu przez konflikt ikonodulów z ikonoklastami aż do Cerulariusza i kardynała Humberta, publikacja zostaje zakończona, zdobyciem przez Turków Konstantynopola. Szczególnie dokładnie zostały omówione zagadnienia dotyczące związku polityki z hierarchami obu kościołów z szczególnym naciskiem na odłam wschodni. Autor tłumaczy czytelnikowi że data 1054 jest czysto umowna. Udowadnia że podziały na wschód-zachód pogłębiła IV krucjata, która ostatecznie zbudowała mur niechęci strony greckiej do łacinników.
W tekście brak przypisów oraz bibliografii, ponieważ jest on przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców i nie ma ona...

skoczek84 | 2017-09-08
Na półkach: 2017+1, Przeczytane