Polscy terroryści

Wydawnictwo: Znak Horyzont
6,51 (109 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
1
9
6
8
8
7
42
6
36
5
12
4
2
3
0
2
2
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324030248
liczba stron
360
język
polski
dodała
Ag2S

Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie. Zaborcy nazywali ich „terrorystami”. Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści. Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania...

Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie. Zaborcy nazywali ich „terrorystami”. Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.

Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania informacji. Równie sprawnie walczyli słowem co rewolwerem czy dynamitem. W Warszawie, Berlinie, Paryżu i Londynie – wszędzie pozostawali o krok przed carską Ochraną. Każdego dnia robili wszystko, by dać Polakom nadzieję na niepodległość.

Byli wśród nich wielcy bohaterowie. Byli wielcy patrioci. Byli też wieczni żołnierze, gotowi do najgorszych aktów terroru w imię wielkiej idei. O wielu historia zapomniała. Inni stworzyli elitę II Rzeczpospolitej. Ale czy ktokolwiek pamięta, że wcześniej byli terrorystami?

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 531
margoz | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane

Książka Wojciecha Lady Polscy terroryści opisuje działania polskich rewolucjonistów z początków XX wieku. Pierwszym, co z dużą siłą uderza czytelnika, jest ogrom pracy jaką w napisanie tej powieści historycznej włożył autor. Niemal każde wydarzenie opatrzone jest dokładną datą i lokalizacją, wielokrotnie przytaczane są tu fragmenty artykułów z ówczesnej prasy, notatki rewolucjonistów i zeznania aresztowanych, ilustracje z czasopism i zdjęcia przedstawionych postaci, a wszystko to uzupełnia kilkustronicowa bibliografia. Autor gromadzi tu informacje dotyczące zamachów organizowanych przede wszystkim przez bojówki Polskiej Partii Socjalistycznej, a bardzo szczegółowe dane (miejsca, daty, nazwiska, dokładna liczba ofiar) to gratka dla amatorów historii.

Jak pisze Wojciech Lada, w okresie tak zwanej rewolucji 1905-1907 Polacy dokonali 1245 zamachów terrorystycznych - a z tego połowa skierowana była przeciwko instytucjom rządowym, reszta zaś na wybranych przedstawicieli carskiego aparatu władzy. Statystycznie każdego dnia miały miejsce co najmniej 3 zamachy!

Początkowo ataki te były bardzo słabo zorganizowane, gdyż dokonywali ich ludzie nie mający doświadczenia w walce - bojownicy PPS to w większości prości, choć zdeterminowani, robotnicy z bronią w ręku. Józef Piłsudski szybko pojął, że bez odpowiedniego przeszkolenia terror będzie jedynie pasmem samobójstw młodych ludzi walczących o wspólny cel. Autor szczegółowo opisuje jak wyglądały owe szkolenia, czego uczono na specjalnych wykładach, dowiadujemy się nawet, że istniał specjalnie skonstruowany podręcznik, szkolący nie tylko bojówki w Polsce, ale i na Zachodzie, a nawet poza Europą!

W książce znajdziemy opisy najsłynniejszych zamachów - chociażby ataku pod Bezdanami, który przeszedł do historii jako legenda działalności Józefa Piłsudskiego w organizacji bojowej PPS (jednocześnie autor wyjaśnia, że była to jedna z najbardziej groteskowych i źle przeprowadzonych akcji). Przeczytamy tu o niebezpiecznych atakach na pociągi pocztowe, zamachy na żandarmów, a nawet opisy tego jak konstruowano, przenoszono i ukrywano bomby (ich konstruktorem był m. in. przyszły prezydent - Ignacy Mościcki)!

Lada nie omieszkał barwnie opisać wszelkich wpadek i wypadków związanych z przechowywaniem i przemycaniem ładunków wybuchowych. Bomby stanowiły dla bojowników manifestacje siły, dlatego też wiele miejsca w książce poświęcone jest właśnie pracy w tajnych laboratoriach. Wyobraźcie sobie jak łatwo zginąć można konstruując taką niebezpieczną broń! Ale nie tylko twórca bomby był narażony na niesłychane ryzyko. Czy wiedzieliście, że nitrogliceryna przenoszona pod ubraniem nagrzewała się i zatruwała organizm? Autor tłumaczy za Prof. Cudziło, że rozszerza ona naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Kobiety przemycające pod ubraniem niebezpieczne ładunki, wspominały że powodowały u nich bóle i wymioty. Jednorazowe spożycie 1g nitrogliceryny powoduje natychmiastową śmierć w skutek niedotlenienia mózgu.

Dla mnie najciekawszym okazał się rozdział opowiadający o pracy kobiet w organizacjach bojowych. Wiele z nich dołączenie do takiej grupy argumentowało chęcią walki z okupantem i zapędami patriotycznymi. Jednak niezwykle wzruszająca na ich tle zdaje się być historia Wandy Krahelskiej, która planowała zamach na gen. Gieorgija Skołona. Sama tłumaczyła, że ma na uwadze dobro ojczyzny, jednak wszyscy domyślali się, że kierowała nią żądza zemsty. Jej narzeczony Mieczysław Rouba został aresztowany przez carskie władze na kilka dni przed ich planowanym ślubem. Po pewnym czasie został zwolniony z aresztu, jednak tortury jakich się na nim dopuszczono, spowodowały pomieszanie zmysłów, a ostatecznie samobójczą śmierć młodego bojownika.

Polskie powieści historyczne nie trafiają do każdego, są literaturą nieco cięższą, nie dają czystej rozrywki, ale i niosą za sobą to ukłucie trudnej i bolesnej historii naszego narodu. Polscy terroryści to jednak lektura na mocną piątkę z plusem! Czyta się ją szybko i płynnie, nawet pomimo ogromu dat, liczb i nazw geograficznych. Wielokrotnie zaskakiwała mnie w niej rola wielkich postaci z kart polskiej historii, a także spryt i przebiegłość owych tytułowych terrorystów.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
365 dni. Zobaczymy się znów

Bardzo cenię tą powieść. Niesie dla mnie życiową naukę. Zdecydowałem się sięgnąć, troszkę losowo, ale głównie na podstawie oceny czytelników. Cóż... ...

zgłoś błąd zgłoś błąd