Karbala

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
Tomek

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Karbala. To się zdarzyło naprawdę. Pierwsza książka o utajnionej wojnie Polaków. Najpierw błędy popełnili politycy, potem generałowie. W efekcie zwykli żołnierze znaleźli się w bagnie. By ocalić życie musieli wznieść się na wyżyny bohaterstwa. Tak bywało w Wietnamie, tak było w somalijskim...

Najpierw błędy popełnili politycy, potem generałowie. W efekcie zwykli żołnierze znaleźli się w bagnie. By ocalić życie musieli wznieść się na wyżyny bohaterstwa. Tak bywało w Wietnamie, tak było w somalijskim Mogadiszu i podobnie stało się w irackiej Karbali. Wiosną 2004 roku islamska Armia Mahdiego zaatakowała polskie oddziały w naszej strefie stabilizacyjnej w środkowym Iraku. Generałowie stracili wszystkie kontrolowane dotąd przez Polaków miasta; An-Nadżaf, Al-Kut, Ad-Diwanijję, Al-Hillę i Karbalę, najświętsze miasto szyitów. Musieliśmy oddać koszary, pałace gubernatorskie i siedziby władz – oprócz ratusza w Karbali. Kapitan Grzegorz Kaliciak z kilkudziesięcioosobowym oddziałem przez trzy dni i trzy noce odpierał tam szaleńcze szturmy dziesięciokrotnie liczniejszych przeciwników.
Była to największa bitwa Polaków od czasów II wojny światowej. Książka jest relacją uczestników tamtych zdarzeń. Jest też hołdem oddanym odwadze polskich żołnierzy.

źródło opisu: http://esensja.stopklatka.pl/

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl/

Alicja | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

" Najpierw błędy robią politycy. Potem generałowie. Później żołnierze lądują po uszy w gównie i wtedy nadchodzi czas na bohaterskie czyny, które staną się kanwami książek i filmów" (str 169).
Decyzją ówczesnego prezydenta i premiera do Iraku zostaje wysłany potężny kontyngent wojskowy . Miała to być misja pokojowa,polegająca na pomocy w odbudowie kraju, ochronie ludności cywilnej, stabilizacji kraju. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Autorzy przeprowadzili wiele rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń, źródeł pisanych i prawda o wydarzeniach po dziesięciu latach milczenia ujrzała światło dzienne.
Autorzy przybliżają nam historię powstania Iraku, początki islamu, sylwetkę Saddama Husajna, przebieg wojen w Zatoce Perskiej.Przygotowania i szkolenia kandydatów na misję, warunki w jakich bytowali w bazie i wydarzenia z jakimi przyszło im się zmierzyć. Interwencja innych państw, obalenie Husajna, szyicka rebelia pod dowództwem As-Sadra i krwawe żniwo jakie zebrała.Wydarzenia w...

chmurka | 2017-02-28

"Rząd polski wyraził zgodę na wysłanie wojsk do Iraku, mieliśmy uczestniczyć w misji stabilizacyjnej, a nie bojowej. Takie panowało przekonanie w społeczeństwie. Tymczasem nagle znaleźliśmy się w środku walk. Nie mogliśmy przecież dać się zabić"

Powyższy cytat z książki, to słowa generała Bieńka, jest wg mnie klamrą spinającą całość, podsumowaniem. Właśnie o tym jest ta książka.
Żołnierze, którzy zgłosili się na ochotnika do wyjazdu na misje, mieli wcześniej kilkunastotygodniowe szkolenie przygotowujące, czego dowiadujemy się z książki. Okazuje się, że na miejscu w Iraku zupełnie nie przydatne. Nagle znaleźli się na placu boju, w samym środku piekła, atakowani coraz częściej, coraz śmielej. Wiedzę o wojnie i o tym jak przeżyć zdobywali na bieżąco, z dnia na dzień czasem z godziny na godzinę. Wykazali się niezwykłą odwagą i determinacją w odpieraniu zmasowanych ataków.
Niestety nie wszyscy wrócili do kraju żywi, a żywi i tak zapłacili wysoką cenę za swój udział w misji....

eduko7 | 2017-04-02
Przeczytana: 31 marca 2017

Tak łatwo oceniać, wyrażać opinię, może potępiać, zwłaszcza gdy tak mało wiemy, o tym "jak było"? Przecież wciąż jesteśmy karmieni propagandą a rzeczywiste informacje wypływają jakby niechcący lub z dużym opóźnieniem.
Dobrze, że powstała ta książka, ponieważ ugruntowała moje przekonanie, iż o bohaterach wciąż milczy się, a rzeczywiście odpowiedzialni za odgórne decyzje nigdy i nigdzie nie poniosą konsekwencji, za to postarają się, aby fakty zostały przemilczane, nawet kosztem zdrowia czy należytej opieki dla weteranów. Nic więc dziwnego, że zamiast zrozumienia, chęci pomocy, spotykają się z izolacją czy odrzuceniem. Dopiero, gdy sami zaczną działać, a może w akcie desperacji wejdą w kolizję z prawem, wówczas pamiętamy, oceniamy, bo tak łatwiej, wygodniej...

deana | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 października 2015

,,Karbala" jest bardzo ciężką książką do ocenienia. Porusza kontrowersyjny temat uczestnictwa polskiego wojska w misji w Iraku. Już to budzi wątpliwości: Czy byliśmy na prawdę tam potrzebni? A może sami występowaliśmy z pozycji agresora? Przyznaję, że sama nie jestem pewna czy uważam za słuszne, że wtedy tam się znaleźliśmy. Jednak jak nie powinno się przenosić tych wątpliwości i niechęci na poziom walczących żołnierzy. Była to decyzja polityczna i osoby decydujące o wysłaniu wojska powinny być rozliczone. Bo to co zrobiły budzi przerażanie i niedowierzanie.

Autorzy w swoim reportażu, którego centrum stanowi bitwa o City Hall stopniowo budują tło. Zaczynają od przedstawienia okoliczności, motywów oraz sytuacji społeczno-politycznej,która zadecydowała o przeprowadzeniu operacji militarnych w Iraku. Nie ograniczają się jednak tylko do tego, prezentują także jak wyglądała armia polska w 2003 roku. Byliśmy słabo uzbrojeni, nieobeznani w realiach, niedoszkoleni. Większość była...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Przed obejrzeniem filmu postanowiłem przeczytać "Karbalę" autorstwa dwóch dziennikarzy - Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego.
Po lekturze mam mieszane uczucia.
Sama historia jest fascynująca, ale to, w jaki sposób jest opowiedziana nie budzi mojego entuzjazmu.
Rozmawiałem na jej temat z moim osobistym autorytetem w materii literatury czyli Władkiem Zdanowiczem.
Od Władysława usłyszałem słowa, których brakowało mi do opisania tej książki, otóż "tutaj wyszły wszelkie grzechy dziennikarzy, którzy nie są pisarzami".
W 100% zgadzam się z Jego opinią.
Jeżeli film, który powstał na podstawie wydarzeń jest fabularyzowany, to może warto by było to samo zrobić w książce ?
Akcja jest strasznie rwana, przeskoki pomiędzy poszczególnymi tematami jeszcze większe, niż gdy ja coś opowiadam :-D Tylko ja nie jestem zawodowcem, a jedynie naturszczykiem, więc mi wolno :-D
Uważam, że książka opisuje szalenie ważne wydarzenia.
Są tam zawarte informacje, które rozjaśniają w głowie (przynajmniej...

Adrian F | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Odniosłem wrażenie, że ta książka jest nieco cukierkowa. Nie potrafię tego wyjaśnić do końca, ale mam odczucie, że w porównaniu do amerykańskich dzieł tego typu, tutaj wszystko jest takie grzeczne i ułożone. Mimo to bardzo wciągająca i dająca dużo do myślenia. Moim zdaniem kilka rzeczy niepotrzebnie dodano, niejako na siłę, aby zwiększyć objętość, bez Afganistanu czy internetowych komentarzy "Karbala" niewiele by straciła, a tak końcówka nieco się dłużyła. Mimo to polecam, dobra żołnierska historia, chociaż nie beletryzowana.

robofree | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Cała prawda o misji stabilizacyjnej w Iraku, gdzie sprzymierzeni, mieli pomagać w wprowadzeniu nowego ładu demokratyczny po obaleniu Husajna. Jak się jednak okazało w państwach o zupełnie odmiennej mentalności, kulturze czy religii, przelewanie wzorców zachodnich, trudne było tak samo wcześniej, jak i teraz. Zastanawiające, pozostaje tylko, jak wielką rolę, odgrywał aspekt ekonomiczny, dla największego z przymierzonych. bo jak wiemy Polska, mimo ogromnego zaangażowania w Iraku i Afganistanie, korzyści wyniosła bardzo mierne. Zaszczepianie, jakichkolwiek prób, na modłę zachodnią, w takich rejonach świata, raczej się nigdy nie powiodło i nie powiedzie. Jedynie sytuacja, będzie się jeszcze bardziej zaogniać, a każdy następny kacyk, szukał będzie kolejnych krwawych rozwiązań i wrogów. A wybór jest ogromny: Sunnici przeciwko Szyitom i na odwrót, Sprzymierzeni, Żydzi, aktualny legalny rząd, Kurdowie itd. Ogromny tygiel, gdzie wystarczy iskierka, aby wszystko wybuchło. Tyle co do...

Magdalena Maria Zofia | 2015-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Książka bardzo ciekawa. Opisana jest nie tylko bitwa o City Hall, ale także inne potyczki naszych Chłopaków w Iraku. Myślę, że książka oddaje atmosferę tamtego czasu - o to jednak najlepiej pytać samych żołnierzy. "Karbala" to opowieść o odbrązowionych bohaterach - facetach którzy walczą, boją się i pokonują strach. Są profesjonalistami. Udowadniają, że nie musimy się wstydzić polskiego wojska i polskich żołnierzy. (Chociaż ja zawsze byłam z Nich dumna) I na koniec jeszcze jedno - autorzy i bohaterowie książki uzmysławiają nam że nie było żadnej pokojowej misji stabilizacyjnej! To była wojna. Wielki szacunek dla Was Panowie. Chapeau bas!

Jeden minus, no dwa - w książce sto tysięcy razy pojawia się zwrot "jak powie nam po latach ten czy tamten". W niektórych rozdziałach nawet po kilka razy. I te wszechobecne rusycyzmy. Aż zęby bolą.

Miras | 2015-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2015

Jest to najlepsza książka o tej tematyce jaką przeczytałem. Cała prawda o naszej armii (wiem coś na ten temat bo sam w tym siedzę), a w szczególności o naszych "politykach", którzy tak bezkrytycznie wysłali naszych żołnierzy na "misję stabilizacyjną". Nic tylko przysłowiowe wymachiwanie szabelką. Zero wyobraźni, przygotowania (tarpany przeciw "RPG", "mośkom" i "aidikom"), żadnej odpowiedzialności. Całe szczęście, że powstała chociaż ustawa o weteranach i poszkodowanych na misjach. Żenada, że jeden z bohaterów musiał walczyć o przysłowiowe 30 zł na rehabilitację. Książka o prawdziwych bohaterach na prawdziwej wojnie. Tym co zginęli - cześć ich pamięci.
Nr 46/52/2015

Naia | 2015-09-19
Przeczytana: 11 września 2015

Mowa tutaj między innymi o tym, co już dobrze znamy z wojennej literatury – o nieprzygotowaniu na zabijanie, o pierwszym szoku, jakim jest pociągnięcie za spust i wydanie na kogoś wyroku śmierci, o wątpliwościach i obawach, jakie towarzyszą niemal każdemu żołnierzowi w każdej wojnie od zarania dziejów. Ale konflikt w Iraku opisany na kartach „Karbali” jest w pewien sposób unikatowy, bo stanowił zderzenie dwóch zupełnie różnych światów. Ujmując go w ten sposób, pod kątem kultury i socjologii, książka Piotra Głuchowskiego i Marcina Górki tłumaczy pośrednio, dlaczego ta interwencja, wbrew temu, co twierdzą niektórzy, nie była błędem.

A robi to, prezentując choćby siłę fanatyzmu sadrystów, przed którymi trzeba było bronić City Hall – ostatniego bastionu legalnej władzy. W naszym kręgu kulturowym pisze się długie traktaty o bezsensie wojny i umierania na czyjś rozkaz, tymczasem u ludzi takich jak rebelianci walczący w Karbali po prostu nie ma dyskusji – umierasz i tyle. Twoje życie nie...