rozwiń zwiń

Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka

Okładka książki Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka
Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
Время second-hand. Kонец красного человека
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-10-08
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-08
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375368505
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
frustracja gospodarka kapitalizm pierestrojka reportaż Rosja Rosjanie socjalizm transformacja ustrojowa ZSRR Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich życie codzienne
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rewers historii



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2048 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
364
69

Na półkach: ,

To pierwsza książka Swietłany Aleksijewicz, którą przeczytałam. I nie była to łatwa lektura.
Tytuł dobrze oddaje tematykę: upadek komunizmu widziany oczami prostego człowieka, kiedyś radzieckiego, a teraz... nie wiadomo jakiego.

Styl białoruskiej pisarki i dziennikarki można w przybliżeniu określić jako 'gadające głowy'. Ona spotyka się z ludźmi i rozmawia, pyta, współczuje, ale przede wszystkim słucha. A rozmówcy się otwierają i opowiadają o swoich marzeniach, nadziejach, lękach, frustracjach. Taka polifoniczność ma i zalety i wady. Na pewno czytelnik zyskuje możliwość poznania bardzo różnych punktów widzenia i wielu historii pojedynczych ludzi, składających się przecież na historię znacznie większą i poważniejszą. Sprzyja temu też ogromna wrażliwość autorki, która unika oceniania swoich rozmówców, wnioski pozostawiając nam. Niestety, ta forma może też nużyć, tym bardziej że książka jest 'ciężka' gabarytowo i gatunkowo. Bywa, że brnie się przez nią jak przez syberyjskie śniegi. Nawet ja, wielbicielka reportażu, czułam się miejscami przytłoczona.

Każda z historii jest inna, a wszystkie podobne. Z jednej strony mamy dumnych ludzi radzieckich, urodzonych w ZSRR, ślepo wierzących w partię i Stalina. Czują się oszukani przez Gorbaczowa i Jelcyna, bo 'ci dwaj' zamienili imperium na supermarket, a w komunizmie żyło się może biednie i szaro, ale każdy miał dach nad głową i obiad na stole. Najbardziej oszukani czują się byli czerwonoarmiści, zwycięzcy i bohaterowie wojenni, dla których wojna nigdy się nie skończy. Z drugiej strony poznamy historie romantyków i idealistów, którzy chcieli tylko kochać i żyć godnie, ale nie było im to dane. Najpierw represje, donosy i łagry, a potem pieriestrojka, nędza i życie na ulicy. A kapitalizm przyniósł przecież nie tylko biedę, ale też rozpad Związku Radzieckiego oraz kolejne wojny, rzezie i terror. Aż trudno się dziwić, że tak doświadczony 'czerwony człowiek' tęskni za Stalinem czy Leninem.

Jaki obraz Rosji wyłania się z tej książki? Ogromny kraj, kiedyś dumne i zwycięskie imperium, rozdarty bratobójczymi wojnami, utopiony we krwi i wódce, okaleczony psychicznie i fizycznie, sprzedany za dżinsy i colę, zamieniony w kurek z gazem. Jest to obraz porażający, a dla nas Polaków, pewnie i zaskakujący.
To pierwsza książka Swietłany Aleksijewicz, którą przeczytałam. I na pewno nie ostatnia.

To pierwsza książka Swietłany Aleksijewicz, którą przeczytałam. I nie była to łatwa lektura.
Tytuł dobrze oddaje tematykę: upadek komunizmu widziany oczami prostego człowieka, kiedyś radzieckiego, a teraz... nie wiadomo jakiego.

Styl białoruskiej pisarki i dziennikarki można w przybliżeniu określić jako 'gadające głowy'. Ona spotyka się z ludźmi i rozmawia, pyta,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 747
  • Przeczytane
    2 617
  • Posiadam
    626
  • Teraz czytam
    173
  • Reportaż
    113
  • Chcę w prezencie
    79
  • Ulubione
    63
  • Literatura faktu
    39
  • Rosja
    32
  • Reportaże
    30

Cytaty

Więcej
Swietłana Aleksijewicz Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także