Odyseja

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ὀδύσσεια
klasyka

"Seria prezentuje najwybitniejsze utwory literatury powszechnej. Wybór, jakiego dokonaliśmy, przypomni najlepsze historie, najciekawszych bohaterów i wiersze, które weszły do kanonu czytelniczego. Naszą serię wyróżniają nowoczesna szata graficzna i przyjazny format. Jesteśmy przekonani, że lektura światowej klasyki stanie się teraz prawdziwą przyjemnością. Dokładnie nie wiadomo, kim był Homer,...

Dokładnie nie wiadomo, kim był Homer, grecki aojda z VIII wieku p.n.e., który zebrał pieśni swoich poprzedników, wędrownych pieśniarzy, i stworzył z nich dwa wiekopomne dzieła – Iliadę i Odyseję. Być może w ogóle nie istniał, a utwory są dziełem kilku pokoleń śpiewaków. Niewątpliwie oba eposy wywarły ogromny wpływa na całą późniejszą kulturę i literaturę europejską, stając się wzorem dla następnych pokoleń twórców.
Odyseja opisuje dalsze losy jednego z bohaterów Iliady – greckiego herosa Odyseusza, powracającego po zwycięskiej wojnie pod Troją do rodzinnej Itaki. Dziesięć lat tułaczki po lądach i morzach układa się w barwną mozaikę przygód, z której wyłania się obraz życia starożytnych Greków, ich obyczaje, wierzenia oraz kultura duchowość i materialna."

źródło opisu: zielonasowa.pl

źródło okładki: zielonasowa.pl

Gapcio | 2018-03-30

Dla jakichś tajemnych przyczyn „Odyseja” podoba mi się bardziej od „Iliady”. Być może rzecz tkwi w pełnym frazeologicznych skarbów tłumaczeniu Siemieńskiego, znakomitym mimo niepotrzebnych rusycyzmów. Może ujęła mnie starogrecka zasada gościnności, tak pięknie ukazana w praktyce. A może po prostu, choć to przecież właściwość całego świata starożytnego, nie samej „Odysei”, tak silnie przemawia do mnie, jako kryptoromantyka, wizja życia, którego bóstwa są oczywistym, codziennym elementem i co rusz objawiają się poprzez działanie, a nie milczą jak dziś, tak że mało kto już w nie wierzy.
Przyznam też z niejakim wstydem, że pozwoliłem sobie na lekturę powierzchowną i nakierowaną na ordynarną przyjemność, bez dokopywania się do archetypów, których odbicie można znaleźć w niemal całej późniejszej literaturze. W tym odczytaniu nawet motyw życia jako podróży zyskuje u Homera dość dosłowną egzemplifikację, skoro podróż trwa tego życia istotny kawał.
Idąc dalej w tym duchu, muszę...

nadzieja1925 | 2014-10-29
Przeczytana: 28 października 2014

„Odyseja” Homera była śpiewana wierszem. Podzielona jest na 24 pieśni i zawiera 12 160 wersów. Cała akcja rozgrywa się w ciągu 40 dni, a gatunek literacki jakim jest napisane to dzieło zwiemy eposem.

Po tych informacjach możemy przejść do konkretów, a mianowicie do opowiedzenia pokrótce czego się spodziewać: Cała fabuła opiera się na dwudziestoletniej tułaczce Odyseusza, którą opowie nam sam Ulissesem u Feaków. Po wojnie trojańskiej kiedy to nasz bohater chciałby wrócić do domu spotyka się z gniewem Posejdona i tuła się po świecie napotykając potwory, nadmierną gościnność, nieszczęścia itd. Prawie w każdym rozdziale wędrówki jego towarzysze giną, aż w końcu pozostanie tylko sam... Czy w końcu uda mu się dotrzeć do domu oraz czekającej tam na niego żonę Penelopę i syna Telemacha? Czy może jego syn, który wybierze się go szukać znajdzie go pierwszy? To wszystko leży w rękach bogów!

„Odyseje” cudownie się czyta, bardzo wciąga i ogólnie cała ta historia wpada do serca. Jedynym...

ChicaDeAyer | 2015-05-20
Przeczytana: 2012 rok

Kolejna wspaniała pozycja w dorobku Homera, w moim mniemaniu jeszcze lepsza niż "Iliada". Możliwe że ta śmiała subiektywna opinia wynika z faktu, iż "Odyseję" czytało mi się znacznie lepiej - nie wiem czy to zasługa tego, iż sposób przedstawienia wydarzeń jest nieco bardziej przystępny, a może to kwestia tłumaczenia, czy też wypadkowa wcześniejszej znajomości losów Odyseusza. Skutek jest jeden - pochłonęłam ją szybciutko, delektując się każdym słowem. Z pewnością jeszcze do niej w przyszłości wrócę.

Paweł | 2015-10-21
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2015
Przeczytana: 21 października 2015

,,Odyseja" jest książką dosyć ciekawą, tym bardziej, gdy czytamy ją jako prozę. Dzieło wręcz wybitne na skalę światowego dziedzictwa z powodu spisania ,,epickich historyjek" z opowiadań pokoleniowych. Nie wiemy dokładnie, czy rzeczywiście Homer jest autorem tego dzieła, ba! a nawet nie wiemy w stu procentach czy Odysei nie spisał inny autor, gdyż między tymi dwoma utworami(Iliada - Odyseja) są rozległe różnice. Pewna jest jednak duma z czytania i rozumienia. Rozumienia historyjek, który były opowiadane z pokoleń na pokolenia przez śpiewy, tańce i przekazywania. Cieszyć może fakt, że ktoś zechciał spisać te wszystkie dzieje. Dzięki niemu mamy skarb piśmienniczy starych ludów. Nie będę rozwodził się nad fabułą utworu. Kto zechce to sięgnie i sam zaczyta się w prastarych wydarzeniach, które często okraszone niesamowitymi ,,mocami" są wprowadzaniem naszej wyobraźni w trans poszerzenia. Strach tylko przed tym, czy odnajdziemy granice! :) Polecam.

Wojna trojańska skończyła się dziesięć lat temu, wszyscy wojownicy(ci, którzy przeżyli) wrócili już do swoich rodzinnych krajów. Wszyscy poza Odyseuszem, który wciąż nie może dotrzeć do Itaki, gdzie czeka na niego wierna żona Penelopa i dorosły już syn Telemach. Wszystko zaczęło się na wyspie cyklopów, a skończyło w niewoli u nimfy Kalipso, która zakochała się w Odyseuszu i chce wyjść za niego za mąż. Na szczęście, bogini Atena nie pozwoli zostać swojemu ulubionemu śmiertelnikowi w tej nietypowej niewoli, a młody Telemach, obawiający się o swoją przyszłość, wyruszy na poszukiwanie ojca.

,,Odyseja”, podobnie jak ,,Iliada”, to wielkie i wybitne dzieło, które znacząco wpłynęło na rozwój kultury europejskiej, ale to też znakomita i fantastyczna powieść przygodowa pełna zwrotów akcji i niezwykłych perypetii bohaterów. Dlaczego o tym wspominam? Bo przyznam, że ,,Iliada” podobała mi się ciut bardziej. W ,,Odysei” zabrakło mi… bogów. Praktycznie jest tylko Atena i Zeus, no i Hermes kilka...

Renax | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

"Odyseja' - jak dla mnie - była znacznie ciekawsza niż 'Iliada'. "Iliadę' oceniłam wysoko, ale jeśli mam być szczera i prozaiczna, to musiałam podpierać zapałkami oczy, żeby nie usnąć czytając. Za to 'Odyseja' to zdecydowanie 'moje klimaty'. To opowieść o życiu, o ludziach, o tym, co jest ważne, jakie próby trzeba przejść, żeby sprawdzić siebie i udowodnić sobie, że nie stoczyliśmy się. Każda przygoda Odysa to symbol doświadczeń, które doświadczamy w życiu.
Zgraja zalotników, bezczelnie objadających bezbronną kobietę i bezczelnie wymawiających przebranemu Odysowi żebractwo, to majstersztyk zachowań ludzkich. Bo jakże często natykamy się w życiu na takich bezczelnych typków? Niesamowity był ten Homer!
No a opis doroślenia Telemacha?
A wierna miłość niani i psa Ajosa?
A bezradność Penelopy pozbawionej wsparcia?
A wieloletnia tułaczka człowieka pozbawionego możności powrotu do ojczyzny?
Książka, która opisuje człowieka.

czytający | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Przekornym wyrokom greckich bogów zawdzięczamy opowieść, której nieśmiertelność w żadnym stopniu nie koliduje z wieczną młodością tego ponadczasowego dzieła. Chociażbym się starał w nim zobaczyć starą jak świat historię, to jednak poza jego archaiczną budową, widzę współczesną nam tęsknotę za tym co kochamy. Poprzez dwadzieścia cztery pieśni dostrzegam metaforycznie przedstawiony ludzki los, którego zmienność nie jest dla nas niczym nowym. Pomimo tego, że kiedyś go tkała Mojra a teraz sam człowiek uzyskał nad nim wielką władzę, to jego koleje pozostały od wieków niezmienne. Pozostaje wreszcie chęć przygody, która w największym stopniu spina tak odległe od siebie epoki. Ta niezmiennie silna ludzka potrzeba do nadawania pędu swemu życiu, jest identycznie taka sama od czasów Homera, poprzez wyprawy Krzysztofa Kolumba, aż do lotów w kosmos. Odyseuszem mógłby być każdy z nas. Ja również się nim w tej chwili poczułem.

W "Odysei" nie ma podstaw do tego aby się dziwić snom, bo wiele...

Kotkad | 2014-03-18

Przeczytane bardzo dawno temu, później raz jeszcze. Teraz leży na mojej półce i mruga do mnie z prośbą o jeszcze raz. Z literatury greckiej to jedna z niewielu historii która wciągnęła mnie całkowicie, pochłonęła i oddała dopiero po zakończeniu. Czytało się jak najlepszy kryminał, romans i opowieść fantasy. Łączy w sobie to wszystko co pokochałam w przyszłych książkach. Przygoda, miłość i niebanalność słowa.
Może wkrótce znów po nią sięgnę by odświeżyć pamięć i emocje

jatymyoni | 2015-02-09
Przeczytana: luty 2015

Nadrobiłam zaległości lekturowe. Przeczytać chyba bym nie przeczytała, ale przyjemnie się słuchało. Jest to jeden z filarów literatury światowej i odniesienia do niego zawarte są w wielu dziełach.
Czy bohaterem jest ten, który dla własnej chwały gardzi życiem innych? Czy życie ludzkie jest coś warte, skoro jest zabawką w rękach bogów? Czy jedynym rozwiązaniem jest zemsta? Czy zemsta jest bronią słabych, czy silnych? To niektóre pytania, które sobie zadałam po wysłuchaniu tej epopei.
Warto przeczytać i pomyśleć.

zUaPanienka | 2013-11-02
Przeczytana: 2009 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna spisana historia homerowska, bez której nie mogłabym zacząć swojej przygody z bohaterami mitów greckich. Powstała około 800 roku p.n.e. później niż Iliada.

W tym wydaniu nie mamy bezpośrednich konfrontacji na polu bitewnym - przynajmniej nie to jest głównym wątkiem. Historia zapętli się, jak sam tytuł wskazuje, na postaci Odyseusza, który jest pokazany jako archetyp tułacza. Jak to zwykle bywa w utworach starogreckich, nad naszym bohaterem krąży fatum - mamy ingerencję bogów Olimpu, ale dlaczego go tak męczą? - otóż, odpowiedź jest bardzo prosta. Postaci Odyseusza nie można tak po prostu pominąć w dziejach mitologicznych, dlaczego? Dlatego, że przez jego historię przewija się masa herosów i istotnych osobistości, o czym większość zapewne czytała, albo została poinformowana w szkole. Co więc, takiego ważnego jest w Odysei Homera? - Może część z was wie, może i nie - Odys był autorem podstępu, który wyeliminował Troję z listy miast nie do zdobycia. Tak właśnie, Odyseusz...