Sieroce pociągi

Okładka książki Sieroce pociągi Christina Baker-Kline
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sieroce pociągi
Christina Baker-Kline Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Szmaragdowa seria
Tytuł oryginału:
Orphan Train
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2014-07-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-16
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375548211
Tłumacz:
Berenika Janczarska
Tagi:
rodzina sierota adopcja tułaczka domy tymczasowe dorastanie historie rodzinne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przenoski



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
537 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3769
950

Na półkach: , ,

Opowieść skupia się na losach dwóch bohaterek, sierot dorastających jednak w różnych czasach. Mamy czas bieżący i ten historyczny, gdzie toczy się opowieść - dziś staruszki - jednej z tych dzieci, które zaznały tułaczego sierocego życia.
Historia została stworzona w oparciu o prawdziwe zdarzenia jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX/XX wieku. Jest tu zilustrowany przebieg zdarzeń na przestrzeni kilku lat, co działo się z jednym z takich dzieci, dając świadectwo tysiącom podobnych istnień. W czasach, gdy nie istniała jeszcze instytucja opieki społecznej wymyślono, że z miejsc takich jak Nowy Jork, gdzie porzucone dzieci głodowały, będą przewożone na farmy w głąb kraju by tam zorganizować dla nich lepszy byt. Nie ma co sie oszukiwać, bo i wtedy nie wierzono w cuda, że nowi opiekunowie pokochają sieroty, chyba że były to jeszcze niemowlęta. Te akurat zwykle oczekiwane mogły liczyć na dobre życie i zasmakować czym jest rodzina, a starsze tylko poprzez swoją ciężką pracę zasługiwały na zatrzymanie w roli pracowników, służących itp.
Jak dla mnie historia mogłaby być spokojnie prowadzona przez starszą panią jedynie z punktu tych lat, gdy została wysłana do różnych rodzin i tego co ją spotkało bez wplątywania w opowieść drugiej bohaterki. Tą drugą jest nastolatka, którą mimo wszystko dużo łączy ze starszą panią. To dwie sieroty, wyrwane ze swojej kulturowej przestrzeni, nie mogące odnależć się w pisanej im rzeczywistości bez korzeni, bez bliskich, mimo iż matki obu nie umarły a jedynie były skazane na przebywanie w instytucjach państwowych. Ich losy splatają się by pomóc sobie w odnalezieniu własnej drogi, zrozumieć motywy własnego postępowania i zaakceptowania tego kim są.
I wszystko ładnie, pięknie tylko zrobiło sie patetycznie i właściwie 1/3 opowieści jest przewidywalna aż do bólu, z czego znów mamy powieść jakich wiele i w sumie cały efekt okrutnych praktyk na dzieciach został banalnie podsumowany. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest rzecz oparta na wspomnieniach prawdziwej ofiary, ale mimo to rozczarowuje mnie choćby jako dramat fabularyzowany. W sumie opowieść o zapomnianym fakcie z przeszłości - sierocych pociągach - została tu potraktowana na marginesie. Bardziej jest przyczynkiem do opowieści o dramatycznych losach dziewczyny niż choćby próbą szerszego opisania tamtych wydarzeń.
Czas bieżących wypadków mało mnie przekonał do tej książki. Przerywanie wydarzeń z przeszłości by powrócić do obecnie toczących się zdarzeń rozbijał opowieść o traumatycznych przeżyciach, traciło się poczucie spójności, umykał ten specyficzny klimat z lat 30tych, 40tych. Przez to też brakowało mi w tym większych emocji.

Opowieść skupia się na losach dwóch bohaterek, sierot dorastających jednak w różnych czasach. Mamy czas bieżący i ten historyczny, gdzie toczy się opowieść - dziś staruszki - jednej z tych dzieci, które zaznały tułaczego sierocego życia.
Historia została stworzona w oparciu o prawdziwe zdarzenia jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX/XX wieku. Jest tu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 483
  • Przeczytane
    1 097
  • Posiadam
    242
  • Ulubione
    59
  • 2014
    36
  • 2018
    22
  • Literatura amerykańska
    12
  • Teraz czytam
    11
  • 2017
    11
  • E-book
    11

Cytaty

Więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także