Odyssey One. W samo sedno

Tłumaczenie: Kinga Składanowska
Cykl: Odyssey One (tom 2)
Wydawnictwo: Drageus Publishing House
The Heart of Matter: Odyssey One
Jarek

Okręt badawczy „Odyseja” powrócił z dziewiczej podróży. Powrócił, wioząc złe nowiny oraz ambasadorów – przedstawicieli innej, chodź ludzkiej, cywilizacji kosmicznej, uwikłanej w krwawą wojnę z okrutnymi obcymi. Ziemianie muszą podjąć decyzję, czy angażować się w walkę, podejmować ryzyko, czy też schować głowę w piasek i udawać, że odległy konflikt nie dotyczy Układu Słonecznego. Tymczasem...

Tymczasem sprawy się komplikują, jak zawsze, kiedy w grę zaczyna wchodzić polityka, a do tego pojawiają się nowe tajemnice. Kapitan Eric Weston jest gotów do czynu, czeka, aż władze jego świata pozwolą mu na działanie. Na szczęście nie musi czekać zbyt długo.
A kiedy zapada już decyzja i okręt wyrusza z misją, zaczynają się prawdziwe kłopoty…
W drugiej części cyklu Evana Currie poznajemy dalsze losy „Odysei”, jej nietuzinkowego dowódcy i dzielnej załogi. Powieść nie zawiedzie miłośników kosmicznej batalistyki, czytelnik zostaje wrzucony w wir akcji i są takie chwile, kiedy nie ma czasu zaczerpnąć oddechu przed kolejnym zwrotem akcji.

źródło opisu: Drageus Publishing House

źródło okładki: Drageus Publishing House

Adrian F | 2018-05-07
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 07 maja 2018

Nie polecam. Kompletnie do mnie nie przemawia. Chyba porzucę ten cykl. Historia szablonowa, bohaterowie drewniani i bez emocji. Nie ratuje tej książki nawet kilka wątków, które mają szanse być ciekawie rozwinięte w kolejnych częściach. Jeśli ktoś chce poczuć klimat kosmicznych wojen proponuję "Pola dawno zapomnianych bitew".

Sławomir | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 lipca 2014

Zawiodłem się. Pierwsza część zapowiadała całkiem fajną space operę a tu taka porażka. Konkretniej. Początkowe 1/3 książki akcja jakoś tam się zawiązuje. Bez rewelacji ale ok, no dobra, coś się rozkręca. I zonk. Nudaaaaaaaaaaaa! Nie wiem czy autor przysnął, czekał na pomysł, nie wiem. Ale po cholerę w tym czasie dalej coś pisał?! Właściwie to jakby powtarzał nieustannie jeden akapit. "My ich gonimy a oni gonią nas". Myślałem, że zejdę przy tym. Musiałem przerywać czytanie aby szlag mnie nie trafił. Dotarłem jakoś to trzeciej części i dopiero dało się czytać i wrócił poziom z pierwszej części (mam na myśli cykl cały). I nie powiem te ostatnie 2/3 książki całkiem znośne. Jednak za taki środek... No łeb by urwać autorowi przy samej du***.

Avalon | 2018-10-22
Przeczytana: 20 października 2018

Co przyniosła nam druga część przygód tytułowej Odysei? Generalnie nic szczególnie odkrywczego czy nowego, dostajemy historię rozgrywającą się zaraz po zakończeniu pierwszej części czyli po wielkich odkryciach pora na chwile pomęczenia się z polityką i opinią publiczną aby ruszyć w dalszy bój. To najlepszy skrót tej książki, przez pierwszą połowę dostajemy wprowadzenie, stopniowy rozwój relacji z nowymi sojusznikami aby w drugiej przerzucić się na nieustanną akcję. Ponownie czyta się to lekko i przyjemnie, bitwy wciągają a i mamy stopniowy rozwój jakiejś wiekszej intrygi. Jasne brak tu wielkich zaskoczeń, zawiłej, skomplikowanej fabuły ale nie przeszkadza to w odbiorze. Podsumowując, ponownie dostajemy książkę która można polecić każdemu fanowi SF chcącemu się trochę odprężyć przy lekturze i takie też miałem podejście dlatego leci 7:)

Tajrun | 2016-03-13
Przeczytana: 11 marca 2016

Drugi tom jest wyraźnie słabszy od pierwszego. Częściowo może być to spowodowane iż przywykłem już do dokładnych opisów bitew kosmicznych (uważam je za najmocniejszą zaletę serii) i nie robią już na mnie takiego wrażenia. Jednak to nie tylko to. Postacie są dość kiepsko zarysowane, a akcja chodź toczy się szybko jest dość przewidywalna. Mimo to książkę dobrze się czyta, a autor wprowadził kilka nowych interesujących pomysłów.

Sebastian Janek | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Na powieść składają się prawie te same elementy co poprzednio , ponieważ akcja rozgrywająca się na orbicie planety Ranquil, a także na jej powierzchni, przypomina do złudzenia wydarzenia z poprzedniego tomu. Za to jest wprowadzonych kilka nowych elementów - przede wszystkim więcej statków Priminae, także tajemniczy byt zwany "Centralą" oraz pierwsze spojrzenie na konflikt oczami obcej rasy Drasinów. Są to ciekawe elementy, które wzbudzają zainteresowanie czytelnika. W tworzeniu takich pomysłów autor wydaje się być mistrzem, aczkolwiek o wiele gorzej wygląda już sprawa postaci i relacji między nimi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że postacie są strasznie płaskie w tym konflikcie. Mamy tutaj dużo wojskowych, a jak wiemy od nich oczekuje się tylko ślepego wykonywania rozkazów - i to może maskuje część postaci, ale od samego dowódcy okrętu, na którego barkach spoczywa odpowiedzialność za przyszłość części sektora, oczekiwałbym głębszego wglądu w psychikę - tymczasem...

ania_z_diuny | 2014-10-25
Przeczytana: 20 października 2014

Wyprawa międzygwiezdna trwa, wspólna bitwa sojuszników o życie z wrogiem bardzo zajmująca , a centrala skrywa jeszcze więcej tajemnic super rozrywka

Konrad Boblewski | 2017-11-28
Przeczytana: styczeń 2017

W porównaniu z pierwszym tomem ta opowieść jest momentami nie ciekawa. Opisy bitew stają się przewidywalne i przez to wydają się przy lekturze "za długie". Nawet gdy czytałem finałowe strony i do przodu w lekturze "pchała" mnie zwykła ciekawość, odczuwałem zmęczenie tempem rozwoju wydarzeń. Ogólnie rozczarowałem się i przeczytałem bo chciałem skończyć.

Maciej Oprysiak | 2014-06-15
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Jeśli komuś podobał się pierwszy tom nie będzie zawiedziony drugim, który zostawia nas z jeszcze większą liczbą niewiadomych :)

baszar | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Zdecydowanie słabsza od części pierwszej. Większość książki to nieco chaotyczne (skakanie co kilka stron w inne miejsce) i przegadane opisy walki. Szczęśliwie pod koniec autor odkrywa nieco tajemnice złych obcych. Ocenę obniża też dużo gorsze niż poprzednio tłumaczenie - wygląda jakby Kinga Składanowska nigdy wcześniej nie zajmowała się tekstami wojskowymi/marynistycznymi. Mamy np. "alarm kwatery głównej" (general quaters).

Lindhas | 2016-11-28
Na półkach: Przeczytane, Odsłuchane
Przeczytana: 09 listopada 2016

Kolejny tom trzymający w napięciu, jednak nie jest to lektura wysokich lotów. Bardzo fajny przerywnik od cięższych tytułów. Polecam jęzeli chcesz przeżyć ciekawą przygodę w kosmosie, gdzie losy ludzkości zależą od decyzji kilku jednostek. Słucham jako audiobook, jest to fajny przerywnik.