Wyzwanie czytelnicze LC

Wojna Starka

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Trylogia Starka [Fabryka Słów] (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Stark's War
trylogia Starka
Casthaluth

Stany Zjednoczone władają niepodzielnie całą Ziemią, jako ostatnie z supermocarstw. Pozostałe państwa, pragnąc zbudować społeczeństwo wolne od tej dominacji, kolonizują Księżyc. Eksploatują tamtejsze złoża, uniezależniając się ekonomicznie. Armia USA otrzymuje więc rozkaz odbicia ziemskiego satelity i zwrócenia go prawowitym właścicielom. Sierżant Ethan Stark musi przygotować swoją drużynę do...

Sierżant Ethan Stark musi przygotować swoją drużynę do walki z nieustępliwym wrogiem, w miejscu, gdzie nie ma atmosfery a grawitacja jest mniejsza sześć razy od ziemskiej. Przeżycie w tych warunkach będzie wymagało od niego podejmowania trudnych decyzji. Musi wybierać, które rozkazy wykonać, a które zignorować…

Porywająca podróż przez pola bitew niedalekiej przyszłości, gdzie wiedza oznacza kontrolę nad sytuacją, a głupota wciąż rządzi. To znakomita i przede wszystkim bardzo mądra opowieść

- Mike Sheperd, autor „Kris Longknife: Redoubtable”.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Katarzyna Sidor | 2015-12-11

Wlasnie skonczylam trylogie o sierzancie Starku... i bede troche marudzic.Tak, czyta sie szybko i wlasciwie bez zgrzytow ale to dlatego,ze niestety nie jest to sci-fi wysokich lotow.Trzeba dac plus za pomysl - anty-militarno-polityczny , ktory napedza ksiazke - taka klasyczna fantastyka to zadkosc ale...bardzo to wszystko naiwne i gornolotne - szczegolnie kiedy patriotyzm amerykanski coraz bardziej zaczyna zajmowac miejsce sensownej fabuly.A to jeszcze nic w porownaniu do naiwnych i ciagle powtarzanych tekstow - z serii - badzmy wszyscy dobrzy i kochajmy sie! Niestety, oprocz sierzanta Starka zadna z postaci nie jest dopracowana i nic wlasciwie nie wiemy o innych, oprocz okruchow wiadomosci rzucanych tu i owdzie.Na koniec,reasumujac, moge polecic ta trylogie tym,ktorzy jak ja potraktuja ja jako rozrywke bez jakichkolwiek pretensji co do tresci. Mysle natomiast,ze czytelnikom z miejszym dorobkiem i wiekiem do 20 lat ta pozycja bedzie sie bardzo podobala.

Andrzej Lewicki | 2018-04-12

łoooo matko.... ależ mnie ta książka zmęczyła. jest tak bardzo inna, od choćby cyklu "zaginiona flota", bardzo mocno przynudza. jeśli ktoś liczy na dynamiczną akcję, mocno się rozczaruje, większość to wątpliwe i nadęte przemyślenia i analizy tytułowego sierżanta Starka. mało tego, są niezmienne i ciągle obracają się wokół jednego zagadnienia i to tylko w jeden sposób. można by pomyśleć, że autor ma jakąś obsesję na punkcie wojska.w ogóle, wszystkie postacie mają ten sam problem, wszystkie myślą jednotorowo i całość jest czarno biała, tylko my i oni.piszę ogólnikami, by nie zdradzać o co chodzi, w końcu jeśli ktoś ma ochotę przeczytać, to po co mu psuć zabawę, może mieć zresztą inne zdanie.
moja niska stosunkowo ocena, jest bardzo subiektywna i może po części wynikać z faktu, iż po przeczytaniu innych pozycji tego autora, spodziewałem się czegoś innego. ale, ludzie czytajcie i sami sobie zdanie wyrabiajcie.

A-- | 2014-09-15
Przeczytana: 2013 rok

Wojnę wygrywają sierżanci
Recenzja książki Wojna Starka (Jack Campbell)
Ocena: 7/10
Odczucia: 8/10

I stało się tak, że weteran niejednej kampanii, sierżant Ethan Stark , wyruszył na Księżyc, by tam w imieniu rządu i korporacji szerzyć Pax Americana…

Tło tej dobrej, militarnej hard sf jest takie: Stany Zjednoczone, ostatnie i jedyne supermocarstwo ustaliło na świecie Pax Americana w imię którego przejęło wszystkie dostępne jeszcze złoża surowców na naszej planecie. Inne państwa wyruszyły więc na Księżyc by tam szukać szczęścia i bogactwa. I, o dziwo, znalazły. Stany Zjednoczone uznały, że to bezprawie i pod presją korporacji wysłały na Księżyc armię by również i tam Pax Americana zaczął obowiązywać. Był to początek wojny.

W książce spotykamy klasyczny motyw sierżanta, który wie na czym polega wojna, wie co to honor, poświęcenie, odwaga i odpowiedzialność za swoich ludzi. Spotykamy tam również rzesze skorumpowanych i bezmyślnych oficerów oderwanych od rzeczywistości i...

Hanau | 2014-06-20

Przyjemna, szybka lektura - oczywiście są tam jakieś niedociągnięcia, wydaje się, że jej echa już gdzieś czytaliśmy- ale... chce się przeczytać następną część ;)

Marcus | 2015-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Książkę można polecić nastolatkom. Czytelnicy bardziej wyrobieni w military sf będą zawiedzeni. "Wojna Starka" jest wstępem do sagi o tytułowym sierżancie. W powieści irytuje szablonowe myślenie pisarza: głupi i interesowni oficerowie, sierżant-bohater, waleczni żołnierze. Stereotypowe myślenie głównego bohatera, tj. sier. Starka męczy. Wszyscy cywile to "cywilbanda". Zakończenie książki wydaje się być zupełni nierealistyczne. Lektura dobra na "odleżenie" grypy w łóżku. Można przeczytać, ale nie warto robić sobie wielkich nadziei.

Jusupowa | 2016-03-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 29 lutego 2016

Szybko się czyta proste zdania. Wiele dialogów sztucznych, objaśniajacych wydarzenia i tło. Słabo.

jarr74 | 2012-02-18
Przeczytana: luty 2012

„Wtedy Ameryka po raz kolejny spojrzała w niebo i zdawszy sobie sprawę, że jest teraz ono własnością innych, uznała iż czas najwyższy powrócić w przestrzeń i odebrać to, co – przynajmniej w swoim mniemaniu – utraciła”.

Jack Campbell prezentuje nam futurystyczną wizję świata z niezbyt odległej przyszłości. Ziemia została zdominowana przez ostatnie wielkie supermocarstwo Stany Zjednoczone. Eksploatowana i niszczona ponad wszelką miarę przez kontrolujące wszystko potężne koncerny i korporacje, powoli i nieubłaganie wyczerpuje swoje bogactwa naturalne oraz środowiskowe. Istnieje jednak miejsce, w którym wszystkiego jest nadal pod dostatkiem i to w stanie prawie nienaruszonym, gwarantującym kolosalne zyski z eksploatacji – nasz naturalny satelita księżyc

Niestety, lata politycznej arogancji, lekceważenia i brak chęci współpracy z innymi państwami spowodowały, iż to one pierwsze zainstalowały się na tym ciele niebieskim. Zainwestowały w technologię, utworzyły własne laboratoria,...

rad | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 12 października 2014

Książka skłania do refleksji, ile jest warte życie ludzkie?
Fakt, iż dziś polityka i biznes zaczynają rządzić armią. Nie da się ukryć, wojna to potężny biznes.
Campbell potwierdza jedno z twierdzeniem, iż "sierżant, to kręgosłup armii."

Cobra456 | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Nie myślałem że książka o wojnie na księżycu może być tak ciekawa i słać ciekawe przesłanie. Jakie hm trzeba samemu ją przeczytać i ......
Bardzo dobra pozycja do czytania.

Jakoja | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: wrzesień 2014

Karierowicze i politycy początkowo "utrudniają" czytanie, ale gdy już wpadnie się w rytm, trudno jest przestać.
Zachęcam do przeczytania.