Siedem dni

Cykl: Benny Griessel (tom 3) | Seria: Kryminał
Wydawnictwo: Sonia Draga
Seven days
Ag2S

„Zastrzelę jednego funkcjonariusza dziennie, dopóki nie zamkniecie mordercy Hanneke Sloet”. Gdy południowoafrykańska policja dostaje e-mail takiej treści – i faktycznie ginie policjant – problem polega na tym, że stróże porządku nie mają pojęcia, kto zamordował wrażliwą i ambitną prawniczkę nazwiskiem Sloet w jej luksusowym apartamencie w Kapsztadzie. Dlatego sprawa zostaje ponownie otwarta, a poprowadzić ją ma alkoholik na odwyku, Benny Griessel. Poprzednie dochodzenie nie ujawniło niczego poza paroma roznegliżowanymi fotografiami, byłym przyjacielem o porządnym alibi oraz gromady kolegów po fachu zżeranych przez chciwość i egoizm. Benny musi sobie radzić z potężnymi naciskami wywieranymi na niego przez przełożonych, dziennikarzami oraz nieznanym strzelcem wyborowym, który nie ma zamiaru złożyć broni. Do tego rodzi się w nim uczucie do dawnej nadziei muzyki pop, Alexy Barnard, której obiecał pomóc poskładać życie do kupy i zachować abstynencję co czasu powrotu na scenę. Do tego wszystkiego Benny musi mieć na oku swoją porywczą koleżankę z pracy, panią kapitan Mbali Kaleni, która tropi snajpera, usiłując odkryć, co takiego łączyło go z Hanneke Sloet. Oboje – Benny’ego i Mbali – czeka siedem dni piekła.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Kryminalna | 2015-05-25

Dobry kryminał,choć spodziewałam się czegoś bardziej z akcją,zgodzę się z opinią czytelniczki filiżanki:)

wasp | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2015
Przeczytana: 21 lutego 2015

Powiem tak, kryminał dobry i warty rekomendacji, choć jeśli go nie przeczytacie, to nie macie czego żałować.
Defraudacje, przekręty finansowe, polityka wewnętrzna firm to nie są tematy łatwe, a w powieści Meyera zajmują dość dużo miejsca. Trochę trzeba wytężyć umysł i ogarnąć te wszystkie nazwy, pseudonimy i afrykanerskie słówka, których jej mnóstwo i które wyjątkowo działy mi na nerwy. Niemniej fabuła sama w sobie jest wciągająca i interesująca.
Książka zdecydowanie dla koneserów gatunku.

princessbarbra | 2014-07-17

"Siedem dni" to trzymający w napięciu kryminał z wątkami psychologicznymi. Głównym bohaterem jest alkoholik, który poza prowadzeniem śledztwa próbuje jednocześnie uporać się z problemami dnia codziennego. Zostaje rzucony na głęboką wodę akurat wtedy kiedy w życiu osobistym przechodzi ciężki okres. Przydzielono mu sprawę morderstwa pewnej prawniczki (Hanneke Sloet), w której to sprawie nie znaleziono żadnych dowodów, które mogłyby naprowadzić policję na trop sprawcy. Sprawa zostaje otwarta ponownie za sprawą człowieka, który szantażuje policję grożąc, że jeśli nie ujawnią mordercy Hanneke Sloet to będzie każdego dnia strzelał do jednego policjanta.

Mamy tu klasyczny kryminał - jest zabójstwo, jest śledztwo.
Mamy tu również thriller - czy detektywom uda się wytypować sprawcę zanim szaleniec uderzy ponownie i wyceluje broń w kolejnego policjanta?
Mamy tu również wątek psychologiczny - policjant, który przez pociąg do alkoholu stracił rodzinę, został przeniesiony do innego oddziału...

Marczewek | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Jeszcze nie zdecydowałem czy tylko wstrzymuję czy porzucam, ale na ten moment książka idzie w odstawkę.
Skopałem sprawę, bo nie zwróciłem uwagi że to trzeci tom serii.
Pierwszy kilka lat temu wydał Amber, a drugi niestety się wydawcy zapodział.
Właściwie powinienem się tego spodziewać, w końcu to nie pierwszy raz kiedy Sonia Draga wykręca taki numer.

Jeśli wrócę, to i tak na pierwszy ogień pójdzie Diabelski szczyt. Zresztą i tak pasuje i poczekać na drugi tom.

adrianaada95 | 2015-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2015

Książka zapowiadała się bardzo obiecująco, niestety rozczarowałam się.
Dużym problemem dla mnie była nieznajomość realiów RPA. Autor często odwoływał się do społecznej sytuacji kraju i historii. Jednakże nawiększą skazą były dla mnie częste wtrącenia w innych językach. Niby na końcu książki znajduje się słownik, jednakże już po kilkunastu stronach nie miałam ochoty ciągle tam zaglądać i zaczełam je ignorować. Również (nie wiem czy już zbytnio nie wybrzydzam) nie podobały mi się jak kończyły sie poszczególne rozdziały. Były dla mnie jakieś rozerwane.
Sama akcja też pozostawia wiele do życzenia. Przez większą część książki nic się interesującego nie dzieje. Dotrwałam do końca raczej z poczucia obowiązku (szkoda było mi nie przeczytać skoro ją kupiłam) a nie z chęci poznania prawdy, która okazała się nieciekawa.
Podsumowując, nie polecam tej książki nawet fanom kryminałów, gdyż nie wnosi nic nowego.

shapeofmyheart1 | 2014-08-24

Bardzo lubię kryminały, myślę, że to nawet mój ulubiony gatunek. Tym bardziej ucieszyła mnie możliwość przeczytania pozycji, której akcja dzieje się w Południowej Afryce, bo stamtąd pochodzi jej autor, dotychczas mi nieznany. Muszę przyznać, że brak znajomości realiów południowoafrykańskich był momentami sporą przeszkodą w czytaniu tej książki - i ile rzeczywistość MI6, FBI itp. jest nam powszechnie znana dzięki produkcjom filmowym i ogromem książek policyjno-szpiegowskich, których akcja dzieje się na podwórku amerykańskim czy brytyjskim, o tyle realia pracy afrykańskich Sokołów były dla mnie nowością. Z jednej strony to ciekawe, z drugiej zabrakło moim zdaniem przypisów w danym, konkretnym miejscu przypisów od tłumacza. Wprawdzie na końcu książki jest glosariusz (odkryłam go jednak dopiero w połowie lektury ;) ale książka zyskałaby na lekturze, gdyby to, co ona zawiera umieszczone byłoby w przypisach, bez potrzeby kartkowania książki podczas lektury.
Sama akcja rozkręcała się...

Kalivij | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Bardzo ciekawa historia, skomplikowany bohater główny.
Nie zawsze rozumiałam wtrącany żargon afrykański (afrykanerski?), słownik i przypisy na końcu książki odkryłam - no cóż - na końcu książki... Może gdybym wcześniej się zorientowała byłoby mi trochę łatwiej.
Dodatkowo kompletnie mi nie znana terminologia ekonomiczno-bankowa. Niby tłumaczona w trakcie ale jakoś tego nie ogarniałam swym humanistycznym móżdżkiem.
to właściwie wszystkie moje "zarzuty"
Wartka akcja, dużo zagadek i niedomówień, winnych poznajemy dopiero na samiutkim końcu, właściwie prawie do ostatnich kartek nie miałam pojęcia kto zabił i kto zabija.
bardzo przyjemna lektura, choć myślę, że z gatunku "przeczytaj i zapomnij"

mangusta | 2018-08-01
Przeczytana: 2015 rok

czuję lekkie rozczarowanie, spodziewałam się czegoś lepszego.

Kondotier | 2015-09-06
Przeczytana: wrzesień 2015

Wątek kryminalny co prawda bez większych fajerwerków, ale trzyma stały, stosunkowo przyzwoity poziom. Spory zawód na płaszczyźnie opisu bohaterów i generalnie realiów panujących w południowoafrykańskim społeczeństwie. Autor pisze na zasadzie "chciałbym, ale boję się" przez co sprawa jest potraktowana bardzo powierzchownie. A przy RPA będąc: WOLNOŚĆ DLA JANUSZA WALUSIA!

Mary | 2015-04-26

Wciągłam ją w 2 dni,ale zakończenie mnie zawiodło.