W mogile ciemnej

Cykl: Inspektor Banks (tom 11) | Seria: Kryminał
Wydawnictwo: Sonia Draga
Cold Is The Grave
Ag2S

Pewnego wieczoru nadinspektor Alan Banks, znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy, zostaje wezwany do komisarza okręgu, Riddle'a. Tam dowiaduje się, że szesnastoletnia córka komisarza, Emily, uciekła z domu i to właśnie on, Banks, ma ją odnaleźć. Sprawa jest nad wyraz delikatna. Riddle, człowiek chorobliwie ambitny i gotowy poświęcić dobro rodziny dla sukcesu w świecie polityki, jak ognia lęka się kompromitacji. Zbuntowana Emily, która pozuje nago do zdjęć zamieszczonych w Internecie, zażywa narkotyki i obraca się w podejrzanych kręgach amatorów łatwych pieniędzy, może przekreślić całą jego karierę.
Wkrótce sprawa komplikuje się jeszcze bardziej…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

małgosia | 2019-09-16
Przeczytana: 07 września 2019

Prawdziwa powieść detektywistyczna czyli kryminał w starym dobrym stylu. Czyta się z wielkim zainteresowaniem. Nic nie jest tak jednoznaczne... sięgnijcie po tą pozycję

Agnieszka | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Irytowało mnie przekazywanie przez autora szczegółowych faktów, które nie wniosły nic do książki. Zastanawiałam się tylko co autor ma na celu. Tempo akcji usypiające. Już myślałam, że książki nie skończę, ale o dziwo udało się. Miało być mrocznie i ciekawie a jestem autorem strasznie zmęczona. W najbliższym czasie po jego książki nie sięgnę.

książek: 2059
jamczyk | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Drugi Banks zaliczony. Bardzo poprawnie napisana powieść kryminalno-obyczajowa. Jest zbrodnia i droga do jej wyjaśnienia, jest bohater, angielski inspektor ze swoimi problemami, który potrafi wzbudzić sympatię, słuchający ciekawej muzyki i kroczący ku prawdzie w tłumie policyjnych pomocników. Co dalej? Sięgam po następną część.

mangusta | 2018-07-31
Przeczytana: 2015 rok

dobry kryminał :)

deltakom | 2017-09-30
Na półkach: Przeczytane, Takie sobie
Przeczytana: 30 września 2017

To nie pierwsza książka Pitera Robinsona o komisarzu Banksie , którą przeczytałem więc mogę powiedzieć , że pozostałe były lepsze i znacznie lepsze . Nie chodzi tu o losy stałych bohaterów serii , lecz kiepską i przewidywalną historię policyjnego dochodzenia . Reszta czyli warsztat pisarski i dialogi są takie jak w innych książkach o Alanie Banksie czyli na dobrym poziomie , dzięki czemu powieść czyta się bez znużenia i to jej główny atut .

Jednym z moich ulubionych gatunków literackich są kryminały, które ostatnimi czasy mocno zaniechałam na rzecz innych, ciekawych lektur. Ten stan trwał do czasu, gdy zobaczyłam w bibliotece tytuł "W mogile ciemnej", który przykuł moją uwagę mroczną okładką, a sam autor był polecany przez Stephena Kinga.

Peter Robinson to kultowy, brytyjski pisarz, który ma swoim koncie ponad 20 powieści, których bohaterem jest inspektor Allan Banks. Na podstawie tej serii został nakręcony serial, który przyciągnął przed ekrany rzesze widzów. Autor został doceniony i zebrał pokaźną ilość literackich nagród. Swój czas dzieli między Wielką Brytanię, a Stany Zjednoczone.

Początek lektury zaczyna się dość niepokojącą, ponieważ inspektor Banks zostaje wezwany do komisarza okręgu, który de facto za nim nie przepada. Na miejscu dowiaduje się o zaginięciu jego córki Emilly, której zdjęcia figurują na jednej ze stron internetowych o treści pornograficznej. Banks otrzymuje polecenie znalezienia dziewczyny....

ania73 | 2017-05-04
Przeczytana: 02 maja 2017

To mój pierwszy kontakt z dziełami Petera Robinsona i na pewno nie ostatni. Już mam w ręku Kameleona :)
"W mogile ciemnej" to lekki i przyjemny kryminał, jeśli w ogóle tak można oceniać kryminały czy thrillery w których najczęściej ktoś traci życie.
Nadinspektor Alan Banks to postać nietuzinkowa, nie zawsze stosująca się do przestrzegania policyjnego prawa, dla dobra śledztwa dopuszcza się malutkiego kłamstwa bądź niedopowiedzenia...

Monika | 2016-12-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Policjant Alan Banks wyświadcza przysługę komisarzowi okręgi - Riddle'owi odnajdując jego córkę - Emily. Emily uciekła z domu przez rygor w domu. Jednak po pewnym czasie córka komisarza okręgu umiera. Zażyła kokainę ze strychniną - śmiertelną dawkę. Alan Banks przowadzi śledztwo. Pierwszym podejrzanym jest Clought - sponsor/ kochanek/ chłopak Emily, który wzbogacił się prawdopodobnie na szemranych interesach. Jednak pod koniec okazuje się, że przyjaciółka Emily - Ruth była jej przyrodnią siostrą. Los był dla niej okrutny i dlatego zemściła się na Emily podając narkotyk z trucizną.

Plusem książki jest to, że zabójcą nie jest nikt z wielkiego świata, a autorka nie zagłębia się w politykę czy tym podobne. Mordercą jest prosta, żądna zemsty osoba.
Jednak po za tym trzeba książce zarzucić brak wartkiej akcji. Autorka rozwodzi się nad życiem prywatnym Banksa. Ostatnie 50 stron (z 450) jest ciekawsze, ale przyznanie się do winy przez sprawcę nie można nazwać akcją.

ula93 | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Moje pierwsze spotkanie z Panem Robinsonem.Niestety nie udane. Do wypożyczenia (na szczęście nie do kupienia) zachęciła mnie jej okładka, opis, a także opinię w tym jedna przez samego Kinga.
Próbowałam, ale nie dałam rady. Akcja wlecze się jak 'flaki z olejem', za dużo opisów przyrody, a także tego w co bohaterowie są ubrani. Pozycja nie dla mnie. Nie poleciłabym nawet na te długie jesienne wieczory.

Mateusz Kuchta | 2016-07-21

Solidny, dobrze napisany kryminał, jakich wiele, ale które nigdy się nie nudzą.