Tej idealnej wiosny

Replika
2014-08-30
2014-08-30
Monika Orłowska
powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść religijna beletrystyka chrześcijańska powieść obyczajowa romans romans chrześcijański

„Tej idealnej wiosny” autorstwa Irene Hannon to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej amerykańskiej powieściopisarki. Książka jest z gatunku literatura obyczajowa i romans i według mnie dobrym jego przedstawicielem. Moim zdaniem pomysł na fabułę powieści trafiony i ciekawy, a cała historia poprowadzona sprawnie i w interesujący sposób. Autorka świetnie wykreowała bohaterów głównych i drugoplanowych, którzy są wyraziści. Akcja powieści toczy się w małym miasteczku, gdzie piątka głównych bohaterów łączy swe siły w rozwiązaniu pewnej tajemnicy i poszukiwaniu dziecka oddanego przed laty do adopcji. Czy uda się tego dokonać oraz jak potoczą się losy wiodących postaci – zainteresowanych odsyłam do kart powieści. Jest to niezwykle ciepła i przyjemna powieść z przesłaniem, że w życiu wiele rzeczy dzieje się po coś, że coś wielkiego w życiu człowieka zaczyna się od rzeczy często bardzo małych, że każde działanie pociąga za sobą konsekwencje, które są nieodwracalne. Jest to również książka poruszająca jakże współczesny temat, mianowicie pracoholizm, który przesłania perspektywę życia prywatnego oraz społecznego. Powieść jest niewątpliwie wielowątkowa, nie mniej jednak to powoduje, że trudno jest oderwać się od czytania. Ponadto lekkie pióro Autorki sprawia, że książkę czyta się płynnie i szybko. Polecam tę niezwykle optymistyczną i ciepłą lekturę, która oprócz relaksu pozwala wierzyć, że zawsze może być lepiej, a to w obecnym świecie potrzebne jest każdemu.

Czytając "Tej idealnej wiosny" czułam się jak podczas romansu młodzieżowego. Oba wątki, mimo kilku poważniejszych tematów, były według mnie tak słodkie, że aż mdłe. Jednak cieszyło mnie to, że autorka skupiła się na relacjach między postaciami i ich budowaniem. Zakończenie było bardzo szczęśliwe i przewidywalne. Książka dodatkowo pokazuje, że miłość przychodzi niespodziewanie nie ważne w jakim wieku się jest.

Claire, Maureen i Hayley co łączy tej imiona..pewien list ktory wysyła nastolatka prosząc o pomoc w odnalezieniu syna oddanego do adopcji sąsiadki .Coś co miało być tajemnicą zaczyna żyć własnym życiem ,wciągając po drodze dwóch panów Kheita oraz Dawida.Cała piątka łączy się w poszukiwaniach ,po drodze prostując zawiłości swoich dziejów.Książka mądra z przesłaniem, że nigdy nie jest za pózno na miłość i szczęście.

"...po tym poznaje się właściwego mężczyznę: przedkłada twoje sprawy nad własne."

Do tej pory jakoś unikałam książek opatrzonych kategorią "romans", ale ta przypadła mi do gustu. Jest to opowieść o tym, jak niewiarygodnie może potoczyć się los, o tym, że coś wielkiego zaczyna się od rzeczy bardzo małych, a także o wielkiej silne modlitwy.

Autorka przedstawia nam czwórkę, a raczej piątkę -licząc sprawczynią całego zamieszania, najmłodszą postać Haley - bohaterów. Clarie - samotną, borykającą się z problemami - głownie finansowymi matkę, jej sąsiadkę panią profesor Maureen, samotną, chorą na raka kobietę w średnim wieku, ukrywającą tajemnicę z przeszłości, pragnącą poznać syna, którego oddala do adopcji. Keitha, któremu powierzono odszukanie syna pani profesor oraz jego szefa Davida McMillana, który powierzając zadanie swojemu podwładnemu, knuje spisek mający na celu emocjonalne pobudzenie Keitha i uchronienie go przed pracoholizmem, sam wpada w zastawianą przez siebie pułapkę. Każdy z bohaterów ma za sobą trudne momenty i doświadczenia. Aby zbudować nowy związek, zacząć od nowa muszą uporać się z przeszłością, zapomnieć o uprzedzeniach. Jak możecie się domyślać zakochani z zadaniem tym oczywiście sobie poradzą, ale droga do tego nie będzie już taka oczywista, a autorce uda się czytelnika niejednokrotnie zaskoczyć.

hmmm, z jednej strony książka mi się spodobała-pobudziła wręcz do zastanowienia się, czy faktycznie praca jest taka ważna i czy nie poświęcam za mało czasu bliskim:) Z drugiej strony religijne wstawki mnie odrzucają-za dużo tego i nazbyt przesłodzone :(

2065

Przyjemna, ciepła i optymistyczna książka. Jej wielowątkowość nawet na chwilę nie pozwala się nudzić i powoduje, że trudno oderwać się od czytania. Dwie historie miłosne rozgrywające się jednocześnie, a do tego inne życiowe problemy głównych bohaterów potrafią skupić całą uwagę czytelnika.

Po codziennej porcji złych wiadomości "z kraju i ze świata",warto sięgnąć po taką książkę,aby nie tracić nadziei na ostateczne zwycięstwo dobra.

Ciepła opowieść na smutne dni. Podnosi na duchu, daje wiarę, ze zawsze może być lepiej. Czyta się dobrze i szybko.

• 2015
  • 2017