Na rozstajach

Cykl: Zézé (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
Doidão
literatura brazylijska

Trzecia po "Moim drzewku pomarańczowym" i "Rozpalmy słońce" książka, opisująca młodzieńcze lata autora - ważne wybory życiowe, kariera, studia, życie prywatne, pierwsza wielka miłość głównego bohatera. Poznajemy Zé w ostatniej klasie elitarnego gimnazjum dla chłopców. Zdolny i wrażliwy chłopiec interesuje się jedynie geografią, kojarzącą się z otwartym światem, wolnością. Po paru latach...

Poznajemy Zé w ostatniej klasie elitarnego gimnazjum dla chłopców. Zdolny i wrażliwy chłopiec interesuje się jedynie geografią, kojarzącą się z otwartym światem, wolnością. Po paru latach przerywa studia medyczne i pragnie wstąpić do Legii Cudzoziemskiej, spędza dni w mieście Natal, trenuje pływanie, włóczy się po ulicach i marzy o podróżach w głąb dżungli amazońskiej. Spotyka Sylvię, dziewczynę, którą znał w dzieciństwie i zakochuje się w niej gwałtowną, młodzieńczą miłością; przeżywa pierwsze, kradzione, pocałunki, pełne namiętności uściski. Ojciec przeczuwa, że ten pełen niepokoju i ciekawości życia młody człowiek wkrótce wyruszy w świat, dlatego stara się poznać i zrozumieć motywy działania syna.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Medellin | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Miło jest spotkać po latach dawnego znajomego. Bohater "Mojego drzewka pomarańczowego" pomimo, że jest już dorosłym mężczyzną, to nadal (na szczęście) nie wyzbył się dziecinnych marzeń. Zamiast studiować medycynę oddaje się nicnierobieniu a czasami pływaniu i chodzeniu do kina. W jego życiu odgrywają ważne role trzy osoby: najlepszy przyjaciel Tarcisio; Sylvia, dzięki której odkrywa, że dziewczyny to nie tylko źródło utrapienia; i wreszcie ojciec, z którym nawiązuje bliższe, choć nie zawsze łatwe relacje. Jest jeszcze jedna osoba, której poświęca dużo myśli - znienawidzona siostra, której chętnie by się pozbył, najlepiej po uprzednich torturach.

Mnie osobiście podobało się jeszcze powracające kilkakrotnie jak refren zdanie "Geografia to przedmiot dla próżniaków, włóczęgów..." Jest to jedyny przedmiot, którego Zezé uczy się z prawdziwą przyjemnością. Matka i inne osoby próbują mu powtarzaniem tego zdania obrzydzić tę dziedzinę wiedzy, ale przynosi to wręcz odwrotny skutek. Czuję...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2012-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2012

Niezwykła, świetnie napisana opowieść o dojrzewaniu, dorastaniu do wolności, wkraczaniu w dorosłość.
„Na rozstajach” przedstawia dalsze losy brazylijskiego chłopca Zeze, którego poznaliśmy jako pięcioletnie dziecko w „Moim drzewku pomarańczowym” i później jako dziesięciolatka w powieści „Rozpalmy słońce”.
W trzeciej części dorosły już Ze ukazuje się nam jako młody 19 – letni chłopak, który nie umie sobie znaleźć miejsca, miał już wiele pomysłów na życie, które się nie sprawdziły i tak naprawdę nasz bohater nadal nie wie co chce robić jako dorosły mężczyzna. Przerwał studia medyczne i zamierza wstąpić do Legii Cudzoziemskiej. Co prawda wyrósł już z dziecięcych psot i figli, ale żywy temperament i ogromna impulsywność w działaniu pozostają wszechobecne w jego zachowaniu. Jedyne czego jest pewien to swojego pragnienia wolności, w czym pomaga mu zamiłowanie do geografii.

Wydaje się, że jedyną rzeczą jaka udała się Ze to pozyskanie miłości ojca, o której tak marzył jako dziecko....

MyDream | 2015-09-03

Może być :) na początku mnie trochę ciekawiło :)

Blebla | 2016-02-26

Nie wybaczę autorowi, że nie rozpisał tego bardziej! Ja chcę więcej Zeze!!!
Poprzednie dwie części podobały mi się odrobinę bardziej, może właśnie dlatego, że były dłuższe, może dlatego, że Zeze był dzieciakiem, choć trzeba przyznać, że tutaj też swój marzycielski urok zachował. Jest już dorosły, rzucił studia i wrócił do Natal. Nie wie, co ma robić dalej, pasjonuje go geografia, chce po prostu wyruszyć w świat. Nadal fantazjuje, jest już trochę inny, niż w dwóch poprzednich częściach, ale to ciągle ten Zeze, którego trudno nie kochać. Mając w pamięci dwie poprzednie części, przez całą książkę chciało mi się wyć, nawet jak nie było powodu. Tutaj nie spotyka go już tyle nieszczęść i nie ma tyle wzruszeń, co w poprzednich częściach, można nawet powiedzieć, że wszystko kończy się szczęśliwie, chociaż dalsze losy Zeze są właściwie nieznane (oprócz tego, co jest zawarte w ostatnim rozdziale ,,Rozpalmy słońce").
Książka ma jednak ten swój urok, może w trochę innym wydaniu, ale jest....

Ewelina | 2015-03-31
Przeczytana: 30 marca 2015

Nawet ciekawa książka, choć sądzę, że gdyby była grubsza i dokładniejsza, byłaby jeszcze lepsza. Momentami nie zdawałam sobie sprawy, gdzie zaczynają się wspomnienia, a gdzie jest opis dalszych losów chłopca. Czasem był dość spory przeskok czasowy między różnymi zdarzeniami, że miałam wrażenie, że coś zostało wycięte.
Ale fabuła i sama historia jest bardzo fajna. Można przeczytać jednego wieczoru, bo jest bardzo krótka.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-27