Szept cyprysów

Okładka książki Szept cyprysów Yvette Manessis Corporon
Okładka książki Szept cyprysów
Yvette Manessis Corporon Wydawnictwo: Rebis Seria: Pasje i namiętności literatura piękna
Pasje i namiętności
When the Cypress Whispers
Rebis
2014-07-29
2014-07-29
Agnieszka Jacewicz
Agnieszka Jacewicz

Pięknie opisane zwyczaje na greckiej wyspie. Aż chce się ją odwiedzić. Jednak sama historia jak dla mnie to typowe romansidło.

Przyjemna opowieść o miłości tradycji i rodzinę. Greckie słówka, które są wtrącane pozwalają zbliżyć się jeszcze bardziej czytelnikowi do miejsc opisanych w powieści.
Chociaż książkę polecam jako całość, zakończenie jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe.

Upatrzyłam sobie tą książkę dawno temu, bo spodziewałam się miłego romansiku w greckiej scenerii. Bo z grecką literaturą współćzesną można się spodziewać albo romansu, albo tragedii. Ew. jeszcze problemów psychicznych. Z tego wszystkiego jednak wybieram romans...
Autorka jest Amerykanką i wyraźnie tęskni za klimatem greckim, przekazuje go zresztą w książce bardzo sprawnie i ładnie. Gdybym nie tęskniła za Grecją stale, zaczęłabym po kilku kartkach tej książki.
Niestety, moje oczekiwania spełniły się tylko w części, tej greckiej części. Przez całą powieść przebijają się tradycyjne wartości greckie; rodzina, tradycja, wspólnota i jedzenie. Ilość przepisów i sposobów wykonania moich ulubionych greckich potraw, przerosła moje oczekiwania... Opis tradycji i obrzędów - bardzo sprawny, ładny i przemawiający do wyobraźni. PIęknie wkomponowany w kontrast z amerykańskim światem.
Z romansu natomiast zostaly nici z pętelką. Nie chcąc zdradzać fabuły, powiem tylko, że część romansowa powieści do mnie kompletnie nie przemawia. I uważam, że gdyby tego romansu w tle nie bylo, książka byłaby dużo lepsza.

Świetna wakacyjna opowieść i bardzo wzruszająca.

Świetna wakacyjna opowieść i bardzo wzruszająca.

Po co wtrącanie tych słów po grecku?

Po co wtrącanie tych słów po grecku?

Piękna i nastrojowa powieść.O życiu w Grecji,na jednej z wysp,w tle retrospekcja.
Okrucieństwo wojny ,holokaust greckich Żydów.
Autorka wstawia mnóstwo słówek po grecku,ale wątpię czy się nauczę.
Mamy,też pięknie opisaną kuchnię grecką.
Ogólnie książka,bardzo pomogła mi zrozumieć Greków.

Okrucieństwo wojny ,holokaust greckich Żydów.
Autorka wstawia mnóstwo słówek po grecku,ale wątpię czy się nauczę.
Mamy,też pięknie opisaną kuchnię grecką.
Ogólnie książka,bardzo pomogła mi zrozumieć Greków.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam tę książkę podczas chłodnego październikowego urlopu, a wywołała we mnie tyle ciepłych uczuć, że w moich wspomnieniach czuję jakby to było lato.

Srednie

Srednie

Piękne krajobrazy. Wspaniałe opisy potraw, których zapach niemal czułam. Niesamowity klimat małej, greckiej wyspy. Czyta się szybko i bardzo przyjemnie, choć końcówka była zaskakująco przeciwna do tego, czego się spodziewałam.
W każdym razie polecam. Nadzwyczajnie realistyczny, delikatny romans, bez zbędnych ozdobników i uniesień.

Ta książka jest podobna do pogody za oknem. Jest ciepło, czasami wręcz gorąco. Jest leniwie i spokojnie.
To książka na pewno barwna, kolorowa, bo taka jest Grecja. Akcja płynie tu leniwie. Czasami aż mnie nużyła ta lektura. Czasami żywiej zabiło serce.
Kolejna książka o tym że od przeszłości nie można uciec. Nie można jej schować ani o niej zapomnieć. W przeciwieństwie do mojej poprzedniej lektury, ta jest idealna na długi, ciepły weekend. Mimo pewnych smutnych wydarzeń w życiu bohaterki, całość jest lekka, dobrze napisana. Nie wymaga zbytniego używania szarych komórek. Ot, takie lekkie czytadełko.
Przeczytałam, choć to nie moja bajka. Nie zaliczę jej w poczet moich ulubionych książek. Na pewno do niej nie wrócę. Umiliła mi dwa wieczory, kiedy już czuć było chłód nocy.

• Ebooki
  • 2015