Lekcje francuskiego

Tłumaczenie: Anna Jęczmyk
Wydawnictwo: Albatros
LESSONS IN FRENCH
Paryż, praca, asystentka, rodzina

Gdy Kate zaraz po ukończeniu Yale otrzymuje propozycję pracy w charakterze asystentki mieszkającej w Paryżu, znanej amerykańskiej fotograf Lydii Schell, nie waha się ani chwili. Młoda dziewczyna poznaje na nowo znany jej z dzieciństwa Paryż, a spośród grona znajomych wybiera przyjaciół, którzy w trakcie jej paryskiej przygody stanowić będą dla niej oparcie i niejako „tymczasową rodzinę zastępczą”. Stopniowo odkrywa jednak, że pociągająca i fascynująca rodzina Schellów nie jest tak krystaliczna i emanująca dobrem, jak jej się zdawało. Zaczyna również kwestionować własne motywy, które pchnęły ją do podjęcia pracy u boku Lydii Schell oraz powody, dla których pragnie być przez nich kochana i akceptowana.
Lekcje francuskiego to zarazem list miłosny do Paryża jak i opowieść o młodej kobiecie, która pragnie określić, kim jest i odnaleźć swój kompas moralny w cieniu silnej szefowej. Książka porównywana jest do najbardziej znanej powieści Lauren Weisberger, 'Diabeł ubiera się u Prady', a postać Lydii Schell – do słynnej szefowej amerykańskiego Vogue’a.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Katherina87 | 2017-06-02

Ile zapłaciłabyś za rok życia w Paryżu? Za pracę ze słynną fotografką i możliwość mieszkania w legendarnej ekskluzywnej Szóstej Dzielnicy? Za szansę na poznanie Umberta Eco czy Salmana Rushdiego? Za kluby, w których można spotkać Naomi Campbell i inne gwiazdy? Za oglądanie oryginalnych obrazów Moneta, spacery po Ogrodzie Luksemburskim, kawę w Les Deux Magots i ostrygi popijane szampanem z najlepszych roczników?
Każdą cenę, prawda?
Nawet jeśli przyszłoby ci mieszkać w służbówce? Nawet jeśli posada asystentki sprowadzałaby się do roli służącej załatwiającej sprawunki i wyprowadzającej psa? Nawet jeśli pracodawczyni okazałaby się egocentryczną suką, a jej toksyczna rodzina próbowałaby cię wciągnąć w swoje gierki? Nawet jeśli zakochałabyś się- z wzajemnością w chłopaku córki chlebodawczyni i musiałabyś ukrywać ten związek?
Wciąż chciałabyś być Amerykanką w Paryżu?
Jak Kate, która właśnie ukończyła w Stanach college i trafia się jej niesamowita okazja.

Patrycja | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

"Lekcje francuskiego" to jedna z tych mało ciekawych pozycji, które miałam okazję przeczytać. Dlaczego nie rzuciłam jej w kąt? Bo po zachęcającym opisie wciąż czekałam na rodzinne intrygi i patowe sytuacje lecz nie doczekałam się ich. Był, jak to zwykle bywa, romans, złamane serce córki i ogólna niechęć syna do wszystkiego co normalne ale to nic nowego ani, tym bardziej, zaskakującego.
Nada się na leniwe popołudnie, kiedy chcemy coś poczytać bez wytężania szarych komórek.

Anna-mojeksiążki | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Paryż, Szósta Dzielnica - czuć powiew wielkiego świata, ale jak się okazuje i tam nie brakuje dziwaków i egoistów, a o normalność bardzo trudno...

Absolwentka Yale, Kate, otrzymuje (przy pomocy koleżanki) propozycję pracy dla słynnej amerykańskiej fotografki, Lydii Schnell. Matka chciałaby, aby została prawniczką, ona sama woli malować - praca we Francji wydaje się być spełnieniem jej marzeń. Kate przez kilka lat mieszkała we Francji u swej rodziny, mówi doskonale po francusku, zupełnie bez akcentu i to była jej karta przetargowa. Ma zostać asystentką pani fotograf, czyli człowiekiem "od wszystkiego". Leci do Paryża, odnajduje kamienicę, w której mieszka rodzina Schnell i gdzie sama zamieszka, w służbówce na szóstym piętrze.

Schnellowie to bardzo specyficzna rodzina. Lydia lata po świecie i robi zdjęcia, Clarence, jej mąż, pisze książki, jest jeszcze Portia, ich rozpieszczona córka, i Joshua, syn, zbuntowany nastolatek. Każde z nich na swój sposób wykorzystuje Katie, traktując...

mala5317 | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

A dziś przed wami krótkie spostrzeżenia z kolejnej odkurzonej pozycji. Dlaczego odkurzone to chyba nie muszę wam wyjaśniać, natomiast krótkie będzie dlatego, że nie przypadła mi ona do gustu. Strasznie mi się dłużyła i musiałam włożyć wiele wysiłku by dobrnąć do końca. Już dawno nie spotkałam się z taką sytuacją,

Kupując ją sugerowałam się napisem na pierwszej stronie okładki, która porównuje ją do książki "Diabeł ubiera się u Prady". Co prawda nie czytałam tamtej książki, natomiast oglądałam film, który bardzo mi się podobał. Wyciągnęłam oczywiście mylne wnioski z tegoż zapisu i musiałam się męczyć z jej odbiorem.

Główna bohaterka, młoda dziewczyna, Amerykanka która stawia pierwsze kroki w malarstwie zatrudnia się u znanej fotografki, jako asystentka. Sama w obcym kraju jest w stanie wiele poświęcić by móc obcować ze sztuką. Mieszka w służbówce za którą jeszcze musi płacić, jest na każde skinienie nie tylko swojej szefowej, ale i całej rodziny. Do tego wyprowadza psa i przy...

Po tej książce spodziewałam się trochę czegoś w stylu "Diabeł ubiera się u Prady". Jednak zamiast tego otrzymałam jej nędzną podróbkę.

Szczerze nie wiem o czym jest ta książka. Niby ma fabułę, jednak w rzeczywistości jest to opis romansu głównej bohaterki. Brakowało mi tutaj pokazania życia Amerykanki w Paryżu. Myślałam, że będą tu zaznaczone różnice między Francją a USA. Spodziewałam się ukazania problemów bohaterki z przystosowaniem się do nowego środowiska. Myślałam, że dostanę momenty z życia Francuzek.

Zamiast tego otrzymałam nudną i nijaka powieść, która wlokła się strasznie. Akcja w ogóle się nie rozwinęła, a fabuła skupiała się głównie na miłości bohaterki. Jednak tę powieść trudno nazwać romansem.
Książkę czytało mi się bardzo ciężko, mimo prostego języka była po prostu za nudna, by się w nią porządnie wciągnąć.

asia_33 | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Diabeł ubiera się u Prady w wersji francuskiej.Młoda Amerykanka Kate zostaje asystentką znanej fotograf,od razu zostaje wciągnięta w wir intryg i powiązań towarzyskich i rodzinnych.Sympatyczna powieść w sam raz na letni wieczór.

ruda | 2015-02-26

Nie chciałam wyszydzać tej książki. Dałam jej szansę, naprawdę...
Ale jest po prostu kiepska, niezajmująca i mdła. Ponad 400 stron sytuacji, z których w sumie niewiele wynika.
Bohaterka po tylu przeżyciach wyciąga wniosek, że oto zebrała życiowe doświadczenie. No, ale co dalej? Albo po co to wszystko? Równie dobrze, końcówkę książki można przyjąć jako wyjściową i od tej sytuacji rozpocząć nową powieść. Trochę to nie ma sensu, ta książka jest chaotyczna i jakby pisana na odwal, na kolanie.
Może autorce chodziło o uwypuklenie, że nie wolno się poddawać, że miłość jest trudna, że w życiu nie jest łatwo i trzeba zaciskać zęby nawet, gdy ktoś patrzy na Ciebie pogardliwie.
Może...

Jagoda | 2016-01-15
Na półkach: Przeczytane, Francja
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Opis na okładce zachęcający ale książka z każdą stroną coraz bardziej nudna. Ciężko dobrnęłam do ostatniej strony tylko dlatego, że nie lubię zostawiać czegoś nie dokończonego.

LiLiNka89 | 2015-06-18
Przeczytana: 2015 rok

próbowałam dokończyć ją czytać.. ale nie dało się. Stanełam w połowie. Jak dla mnie nie warta nawet otwarcia. Nudna "jak flaki z olejem". Nie polecam...

jatuczytam | 2015-05-24
Przeczytana: 18 maja 2015

Opinia pochodzi z mojego blogu:

Kate właśnie ukończyła Yale i stoi przed wyborem dalszej ścieżki kariery. Jest rozdarta pomiędzy spełnieniem marzenia swojej matki i zostaniu wziętym prawnikiem, a obraniu własnej drogi życiowej i realizowaniu się jako malarka. Gdy Kate otrzymuje propozycję objęcia posady asystentki znanej fotografki Lydii Schnell, nie waha się ani chwili. Widzi w tym swoją szansę na zdobycie intrygującego wpisu w życiorysie, który przecierałby szlaki do wymarzonej pracy. Doskonale zna francuski, nic nie stoi więc na przeszkodzie, by przeniosła się do Paryża i zamieszkała w okazałej kamienicy Schnellów mieszczącej się w słynnej Szóstej Dzielnicy. Jednak lokum, które przypada Kate odbiega od luksusów. Dziewczyna dostaje do dyspozycji skromną służbówkę na szóstym piętrze, a wynagrodzenie ledwo starcza na pokrycie czynszu i drobnych wydatków. Jej oczekiwania odnośnie rangi powierzonych zadań także...