Kierkegaard
filozofia i etyka
nagash

We wstępie do "Philosophie", swego najważniejszego dzieła, Jaspers ujawnia przed czytelnikiem źródła swych filozoficznych inspiracji: na pierwszym miejscu wymienia Immanuela Kanta, jednak już kilka zdań dalej podaje nazwisko Sørena Kierkegaarda, którego „rzetelność w obliczu [odczucia] nicości, za alternatywę przyjmuje filozofowanie z miłości”, oraz Fryderyka Nietzschego: „psychologa nieubłaganego w demaskowaniu wszelkich omamień, który w pozbawionym wiary świecie stał się wizjonerem substancji historycznych”. Kierkegaard i Nietzsche to postacie w myśli Jaspersa niemal nieodłączne. Filozof często z upodobaniem analizował występujące między nimi podobieństwa, by następnie na tle cech wspólnych podkreślać rozbieżności czyniące tych dwu myślicieli niemal niemożliwymi do porównania. W "Rozumie i egzystencji" czytamy między innymi: „Obydwaj z głębi egzystencji poddali w wątpliwość rozum. […] Nie [tworzą] oni teorii, głównego stanowiska, obrazu świata, lecz nowej całościowej postawie człowieka myślącego nadają niedoścignioną pod względem duchowym postać, w której w ciągu całego życia realizują powagę filozofowania etc.”.

Niniejsza antologia zawiera zbiór niepublikowanych do tej pory w języku polskim tekstów Jaspersa o Kierkegaardzie, są to przekłady trzech popularnych odczytów Jaspersa na temat Kierkegaarda, fragment "Psychologie der Weltanschauungen" oraz niedokończony, wydany w spuściźnie filozoficznej Jaspersa, rozdział z "Die Großen Philosophen".

/SPIS TREŚCI:

Posłowie (Tomasz Kupś) /203
Bibliografia /235
Indeks nazwisk /241

źródło opisu: http://www.wydawnictwoumk.pl/prod_74515_Kierkegaard.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoumk.pl/zasoby/images/big/Bez_nazwy_1_m01.jpg

czwartaoslpoj | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

ci, którymi zawładnęły demony, wszystko mają do stracenia.

DwynLoki | 2018-03-12
Michel | 2014-11-16