Kierkegaard

Okładka książki Kierkegaard Karl Jaspers
Okładka książki Kierkegaard
Karl Jaspers Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Seria: Klasyka filozofii (seria UMK) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Klasyka filozofii (seria UMK)
Kierkegaard
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2013-01-01
2013-01-01
Dawid Kolasa, Tomasz Kupś
filozofia egzystencjalna egzystencjalizm chrześcijaństwo wyjątek Kierkegaard Jaspers biografie filozofów

Jaspers podejmuje się analizy filozofii Kierkegaarda głównie z perspektywy historycznej, postrzegając go przede wszystkim jako protoplastę egzystencjalizmu i starając się przedstawić go wyłącznie poprzez skrupulatne ograbianie go z jego wszelkiej wyjątkowości na rzecz wyolbrzymienia jak wiele pojęć oraz koncepcji zostało ukonstytuowanych przez tego filozofa we współczesnym egzystencjalizmie. Mimo, że Jaspers bardzo klarownie analizuje wiele pojęć Kierkegaarda ułatwiając jego zrozumienie to równocześnie pomija wiele niezwykle ważnych dla tej filozofii motywów m.in. (do czego się przyznaje) konsekwentnie pomija religijną charakterystykę Kierkegaarda.
Praca ta z pewnością jest ciekawym opracowaniem Kierkegaarda, ale wyłącznie dla ludzi dobrze już zapoznanych z myślą tego filozofa - osoba pragnąca poznać Kierkegaarda poprzez te pracę dostanie jego dwuwymiarową wersję, gdzie jądro jego myśli zostaje w pełni pominięte na rzecz oszacowania jego wpływu na dalsze losy filozofii.

Reasumując: jest to praca skupiona na analizie Kierkegaarda z perspektywy historii filozofii i jako taka świetnie spełnia swoje zadanie jednak te prace nie umożliwią zrozumienie samego Kierkegaarda.

ci, którymi zawładnęły demony, wszystko mają do stracenia.

ci, którymi zawładnęły demony, wszystko mają do stracenia.

• Filozofia
  • Egzystencjalizm