Wspomnienia wojenne

Okładka książki Wspomnienia wojenne
Karolina Lanckorońska Wydawnictwo: Znak historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8324000771
Tagi:
Ravensbruck
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
588 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
943
943

Na półkach: , ,

Książki takie jak „Wspomnienia wojenne” są trudną lekturą ze względu na tematykę a zwłaszcza, jeśli się wie, że nie jest to literacka fikcja. To nie są rzeczy przyjemne, są nierzadko wstrząsające i pełne emocji. Wojenna zawierucha nie oszczędziła też Karoliny Lanckorońskiej, potomka arystokratycznej rodziny o ogromnej tradycji, do tego cenionej historyk sztuki.

Lanckorońska była świadkiem nie tylko niszczących działań wojennych zarówno we Lwowie, w którym wykładała na uniwersytecie i w którym zastała ją wojna ale i w kraju do którego ze Lwowa wróciła do kraju na podstawie wymiany ludności. Po powrocie do kraju zabiegała o pracę przy dokarmianiu więźniów zamkniętych przez okupanta, podjęła się pracy konspiracyjnej, współpracowała ściśle z Radą Główną Opiekuńczą. Wkrótce sama została aresztowana, początkowo osadzona w więzieniu, następnie wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

Nie da się zaprzeczyć, że Lanckorońska była zagorzałą patriotką, walczącą o byt swój ale przede wszystkim w pierwszej kolejności o byt więźniów (którym pomagała z ramienia RGO) a potem osadzonych w obozie. Jej nieugięta postawa, odwaga, kręgosłup moralny, bezkompromisowość, hart ducha imponują. Opisy okropności jak likwidacja inteligencji stanisławowskiej przez Hansa Krugera czy okropności obozowe robią wrażenie. Ale przyznaję, że po lekturze takich książek jak np. „Dymy nad Birkenau” wstrząs już nie jest tak ogromny bowiem relacja Seweryny Szmaglewskiej czytelnika wręcz porażała i miażdżyła. Ale przecież hierarchizowanie takich relacji mija się z celem i absolutnie nie mam zamiaru tego robić, w tym przypadku chodzi mi jedynie o efekt jaki zrobiły na mnie obie porównywane książki.

Karolina Lanckorońska jednakże miała też dużo szczęścia a jej pozycja była trochę bardziej uprzywilejowana – po części ze względu na arystokratyczne pochodzenie a po części na wstawiennictwo i interwencję włoskiej rodziny królewskiej. Jednakże to co mi imponuje w jej postawie to decyzja Lanckorońskiej, która niewolę mogła znosić w warunkach znośnych, niepozbawiona pewnych wygód i przywilejów a z czego – w pełni świadoma tego co robi – zrezygnowała. Wszystko po to by zostać traktowana jak reszta więźniów, by pobyt w niewoli znosić jak pozostali osadzeni, na tych samych warunkach. Nie była w stanie znieść myśli, że w tym świecie pozbawionym ludzkich odruchów, pełnym terroru, śmierci, głodu i upodlenia mogłaby żyć we w miarę ludzkich warunkach kiedy reszta doświadcza nieludzkich.

Czy polecam? Takich historii się nie poleca, takie historię należy poznać.

Książki takie jak „Wspomnienia wojenne” są trudną lekturą ze względu na tematykę a zwłaszcza, jeśli się wie, że nie jest to literacka fikcja. To nie są rzeczy przyjemne, są nierzadko wstrząsające i pełne emocji. Wojenna zawierucha nie oszczędziła też Karoliny Lanckorońskiej, potomka arystokratycznej rodziny o ogromnej tradycji, do tego cenionej historyk sztuki....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    938
  • Przeczytane
    782
  • Posiadam
    172
  • Ulubione
    44
  • Teraz czytam
    24
  • Historia
    22
  • Lektury
    16
  • Chcę w prezencie
    13
  • Biografie
    13
  • II wojna światowa
    13

Cytaty

Więcej
Karolina Lanckorońska Wspomnienia wojenne Zobacz więcej
Karolina Lanckorońska Wspomnienia wojenne Zobacz więcej
Karolina Lanckorońska Wspomnienia wojenne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne