Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Śmierć w chmurach

Cykl: Herkules Poirot (tom 12) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Death in the Clouds
Róża_Bzowa

W samolocie ginie starsza pani podróżująca z Paryża do Croydon. Sposób dokonania morderstwa jest egzotyczny, a zawód ofiary predestynuje ją do przysparzania sobie wrogów. Jeden z pasażerów, Herkules Poirot, zostaje niemal zatrzymany pod zarzutem popełnienia zbrodni. Tego nie można puścić płazem! Powieść ciekawa także z punktu widzenia rozwoju gatunku: zapożycza ze "Znaku czterech" A. Conana...

Powieść ciekawa także z punktu widzenia rozwoju gatunku: zapożycza ze "Znaku czterech" A. Conana Doyle'a, a na niej z kolei wzorował się Joe Alex. Przy okazji garść nowych na tamte lata problemów: psychoanaliza i narkotyki.

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/s...(?)

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/s...»

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jechał Poirot pociągiem - zamordowali pasażera, postanowił lecieć samolotem - kolejny zimny trup. Że też go dalej wpuszczali do jakiegokolwiek środka transportu publicznego ;) Tym razem jednak historia się trochę skomplikowała, bo rzeczonej maszyny opuścić w trakcie lotu raczej nie można. Oznacza to, że mordercą musiał być jeden z pasażerów owego lotu lub ewentualnie ktoś z obsługi. Nawet Herkules nie umknął przed podejrzeniami. Nie martwcie się jednak kochani, nasz mały Belg nie zszedł na złą drogę, mordercą okaże się ktoś inny, kto - tego Wam oczywiście nie zdradzę:)

Miły kryminał z bardzo ciekawym i oryginalnym sposobem na popełnienie morderstwa - jad węża na wydmuchiwanej strzałce, jakiej używają pewne plemiona. Nie jest to może jedna z moich ulubionych książek Christie, ale wyjaśnienie zagadki jest bardzo sprytne i pomysłowe. Morderstwo doskonałe nie istnieje, przynajmniej nie, jeżeli w pobliżu pojawi się Herkules Poirot :)

onika | 2014-10-12
Przeczytana: październik 2014

Tym razem Agata Christie zaserwowała morderstwo na pokładzie samolotu. Atrakcyjna lokalizacja, nie powiem. Przynajmniej mamy 100% pewności, że morderca jest członkiem załogi lub jednym z pasażerów. Ale efektów specjalnych królowej kryminału nigdy dość: morderstwa dokonano za pomocą zatrutego jadem węża kolca, jaki pewne indiańskie plemiona wydmuchują z dmuchawek na polowaniach. No i sama ofiara to ciekawa postać: madame Giselle – znana paryska lichwiarka obsługująca wyższe sfery. Herkules Poirot będzie miał osobisty interes w wytropieniu mordercy – mały Belg, jako pasażer feralnego samolotu, musi oczyścić się z podejrzeń.

„Śmierć w chmurach” zawiera wszystko, co uwielbiam w kryminałach Agaty Christie: intryga kryminalna okazuje się bardziej zawiła niż sobie wyobrażałam, wątki poboczne są po prostu przeurocze i zawierają wiele trafnych obserwacji zachowań ludzkich, a po odpowiedniej dawce dramatyzmu wszystko dobrze się kończy. Miałam wrażenie, że w tej odsłonie Herkules Poirot...

Monika | 2017-09-29

Agatha jest dobra na wszystko. Pewnie, że przy tylu kryminałach poziom nie może być zawsze jednakowo wysoki. Ale jednak coś takiego jest w jej twórczości, że człowiek do niej wraca, czyta po kilka razy to samo i jest zachwycony/ukontentowany/miło spędził czas.
Polecam. Kiedyś od tego właśnie kryminału rozpoczęła się moja przygoda z twórczością Agathy Christie. I ogromne zaciekawienie jej osobą.

Dominika | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

Po kilku miesiącach powróciłam do papy Poirota i nie zawiodłam się, oprócz małych wyjątków jego detektywistyczne przygody wciągają i zachęcają do prób rozwiązywania zagadek wraz z nim. Tym razem odniosłam sukces. Początkowo obstawiłam pewną osobę jako czysty strzał, potem w toku czytania wydało mi się, że nasuwa się tutaj jeden bohater/jedna bohaterka, ale nie wierzyłam w niego/nią, bo sądziłam, że to wygląda na zbyt oczywiste wyjaśnienie. Byłam zaskoczona, że moja teoria się sprawdziła.

Tym razem do morderstwa dochodzi w samolocie, więc krąg winnych jest zawężony. W tym gronie znajduje się Herkules, który próbuje odkryć kto stoi za otruciem starszej pani. Zmarła była lichwiarką (brzmi znajomo co nie?), posiadała dużo pieniędzy, które przekazała w spadku, także potencjalnych motywów mogło się nazbierać. Szkoda tylko, że w akcja w powietrzu była dość krótka, a potem wróciliśmy na ląd i tam już zostaliśmy. Jeśli chodzi o osobę mordercy, to nie zdradzę czy miała takie wyrzuty...

Paweł | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Kolejny przygoda z Poirotem za mną. Kolejna przygoda, która mnie wciągnęła. Uważam, że to jeden z najlepszych kryminałów Chrystie, tym bardziej, że to od tego tytułu zaczęła się moja przygoda z twórczością autorki.
Poirot jak zwykle, ale i tak niezwykle zmierza się z tajemniczym morderstwem w trakcie trwania lotu. Śmieszyć może to, że nasz główny bohater również bierze udział w tym wydarzeniu i także zostanie posądzony o morderstwo. Nie martwcie się jednak na zapas.
Dobry kryminał, wspaniale rozplanowana dedukcja i ciekawy finał. Polecam.

Niektórzy ludzie mają potwornego pecha. Weźmy takiego mordercę ze „Śmierci w chmurach”. Można sobie planować przestępstwo latami, dopracowywać wszystkie szczegóły, obliczać, wyliczać i podliczać, a i tak nic nie idzie, jak powinno, bo okrutny los sprawia, że na twojej drodze staje Herkules Poirot. Jakie są szanse na to, że akurat belgijski detektyw będzie leciał samolotem z Paryża do Londynu, w którym ktoś postanawia popełnić spektakularną zbrodnie na oczach pasażerów i członków załogi? Niestety, bardzo duże. I po morderstwie doskonałym.. A było tak blisko! Agata Christie poświęca dużo uwagi uczestnikom feralnego lotu, szczegółowo opisując ich historie. Z biegiem czasu okazuje się, że wszyscy mieli motyw i sposobność do popełnienia zbrodni. Dobre dialogi i szczypta angielskiego humoru sprawiają, że „Śmierć w chmurach” to absolutnie fantastyczna rozrywka. Kolejna historia spod pióra mistrzyni kryminałów wciąga i wbija fotel skuteczniej od podniebnych turbulencji.

Nie wiem dlaczego, ale jakoś wyjątkowo świetne są popełniane zbrodnie w publicznych środkach transportu (albo po prostu to tylko mistrzowskie pióro Agaty Christie). Podobnie jak przy "Morderstwie w Orient Expressie", gdzie zbrodnia wydarzyła się w pociągu, tak i ta popełniona w samolocie bardzo mi przypadła do gustu jeśli chodzi o pomysł i jego zrealizowanie. Fenomenalna historia, gorąco polecam!

"Śmierć w chmurach" to bardzo dobry kryminał. Początek niestety okazał się dla mnie strasznie nudny, jednak później wydarzenia nabierały odpowiedniego tempa i zostałam wciągnięta całkowicie. Zagadka świetnie skonstruowana, dla mnie nie do przewidzenia. Polecam

witcherrie | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

''Są ważniejsze rzeczy od znalezienia mordercy. A sprawiedliwość to wspaniałe słowo, ale czasem trudno określić dokładnie, co ono oznacza. Według mnie, najważniejszą rzeczą jest oczyszczenie z podejrzeń niewinnego.''
I teraz w końcu wiem, jak ogólnie rozwiązywać zagadki kryminalne!
Tym razem krąg podejrzanych był ściśle zamknięty, choć pewna córka namąciła pod koniec! I..nawet Poirot sobie nie ufa!
Znowu wytypowałam mordercę, a był nim ktoś inny. Jeszcze z podwójną tożsamością, więc tego już na pewno bym nie zgadła. Miłej lektury!
Polecam

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Podczas lotu z Paryża do Croydon na pokładzie samolotu ginie Madam Giselle, starsza już lichwiarka. Okoliczności jej śmierci są bardzo tajemnicze. Wiadomo, że została zabita przez kolec, który nasączony był w jadzie bardzo jadowitego węża. Jest to bardzo tajemnicza trucizna - nikt nie wie, jak do końca działa na ludzi. Dostępna jest też w bardzo odległych krajach. Pewnym jest fakt, że zabójca znajduje się na pokładzie. Wśród pasażerów znajduje się też słynny Hercules Poirot. Postanawia rozwikłać tę zagadkę zważywszy na fakt, że znajduje się w kręgu podejrzanych.

Niektórzy pasażerowie mogli mieć dobry motyw, acz zero możliwości do dokonania zabójstwa. Policja ma niezły orzech do zgryzienia. Największym podejrzanym jest sam Hercules Poirot.

Cała fabuła nie wydaje się być jakoś specjalnie skomplikowana. Zwykłe morderstwo wydaje się być niemożliwym do rozwiązania. Zastanawiałem się, czy to wszystko się wyjaśni i jak rzadko kiedy, byłem strasznie ciekawy rozwiązania. Zdziwieniem...