Śmierć w chmurach

Cykl: Herkules Poirot (tom 15)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Death in the Clouds
powieść, samolot, morderstwo, Poirot
dona

Inne wydania

Dla pasażerów samolotu lecącego z Paryża do Croydon zwykła podróż okazuje się koszmarem - w trakcie lotu popełniono bowiem morderstwo. Winny jest któryś z pasażerów. Ale kto? Żaden z nich, nawet Herkules Poirot, nie jest wolny od podejrzeń. Słynny detektyw musi rozwikłać tę zagadkę, chociażby po to, by oczyścić samego siebie.

Jechał Poirot pociągiem - zamordowali pasażera, postanowił lecieć samolotem - kolejny zimny trup. Że też go dalej wpuszczali do jakiegokolwiek środka transportu publicznego ;) Tym razem jednak historia się trochę skomplikowała, bo rzeczonej maszyny opuścić w trakcie lotu raczej nie można. Oznacza to, że mordercą musiał być jeden z pasażerów owego lotu lub ewentualnie ktoś z obsługi. Nawet Herkules nie umknął przed podejrzeniami. Nie martwcie się jednak kochani, nasz mały Belg nie zszedł na złą drogę, mordercą okaże się ktoś inny, kto - tego Wam oczywiście nie zdradzę:)

Miły kryminał z bardzo ciekawym i oryginalnym sposobem na popełnienie morderstwa - jad węża na wydmuchiwanej strzałce, jakiej używają pewne plemiona. Nie jest to może jedna z moich ulubionych książek Christie, ale wyjaśnienie zagadki jest bardzo sprytne i pomysłowe. Morderstwo doskonałe nie istnieje, przynajmniej nie, jeżeli w pobliżu pojawi się Herkules Poirot :)

książek: 2070
onika | 2014-10-12
Przeczytana: październik 2014

Tym razem Agata Christie zaserwowała morderstwo na pokładzie samolotu. Atrakcyjna lokalizacja, nie powiem. Przynajmniej mamy 100% pewności, że morderca jest członkiem załogi lub jednym z pasażerów. Ale efektów specjalnych królowej kryminału nigdy dość: morderstwa dokonano za pomocą zatrutego jadem węża kolca, jaki pewne indiańskie plemiona wydmuchują z dmuchawek na polowaniach. No i sama ofiara to ciekawa postać: madame Giselle – znana paryska lichwiarka obsługująca wyższe sfery. Herkules Poirot będzie miał osobisty interes w wytropieniu mordercy – mały Belg, jako pasażer feralnego samolotu, musi oczyścić się z podejrzeń.

„Śmierć w chmurach” zawiera wszystko, co uwielbiam w kryminałach Agaty Christie: intryga kryminalna okazuje się bardziej zawiła niż sobie wyobrażałam, wątki poboczne są po prostu przeurocze i zawierają wiele trafnych obserwacji zachowań ludzkich, a po odpowiedniej dawce dramatyzmu wszystko dobrze się kończy. Miałam wrażenie, że w tej odsłonie Herkules Poirot...

Paweł | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Kolejny przygoda z Poirotem za mną. Kolejna przygoda, która mnie wciągnęła. Uważam, że to jeden z najlepszych kryminałów Chrystie, tym bardziej, że to od tego tytułu zaczęła się moja przygoda z twórczością autorki.
Poirot jak zwykle, ale i tak niezwykle zmierza się z tajemniczym morderstwem w trakcie trwania lotu. Śmieszyć może to, że nasz główny bohater również bierze udział w tym wydarzeniu i także zostanie posądzony o morderstwo. Nie martwcie się jednak na zapas.
Dobry kryminał, wspaniale rozplanowana dedukcja i ciekawy finał. Polecam.

Niektórzy ludzie mają potwornego pecha. Weźmy takiego mordercę ze „Śmierci w chmurach”. Można sobie planować przestępstwo latami, dopracowywać wszystkie szczegóły, obliczać, wyliczać i podliczać, a i tak nic nie idzie, jak powinno, bo okrutny los sprawia, że na twojej drodze staje Herkules Poirot. Jakie są szanse na to, że akurat belgijski detektyw będzie leciał samolotem z Paryża do Londynu, w którym ktoś postanawia popełnić spektakularną zbrodnie na oczach pasażerów i członków załogi? Niestety, bardzo duże. I po morderstwie doskonałym.. A było tak blisko! Agata Christie poświęca dużo uwagi uczestnikom feralnego lotu, szczegółowo opisując ich historie. Z biegiem czasu okazuje się, że wszyscy mieli motyw i sposobność do popełnienia zbrodni. Dobre dialogi i szczypta angielskiego humoru sprawiają, że „Śmierć w chmurach” to absolutnie fantastyczna rozrywka. Kolejna historia spod pióra mistrzyni kryminałów wciąga i wbija fotel skuteczniej od podniebnych turbulencji.

"Śmierć w chmurach" to bardzo dobry kryminał. Początek niestety okazał się dla mnie strasznie nudny, jednak później wydarzenia nabierały odpowiedniego tempa i zostałam wciągnięta całkowicie. Zagadka świetnie skonstruowana, dla mnie nie do przewidzenia. Polecam

Nie wiem dlaczego, ale jakoś wyjątkowo świetne są popełniane zbrodnie w publicznych środkach transportu (albo po prostu to tylko mistrzowskie pióro Agaty Christie). Podobnie jak przy "Morderstwie w Orient Expressie", gdzie zbrodnia wydarzyła się w pociągu, tak i ta popełniona w samolocie bardzo mi przypadła do gustu jeśli chodzi o pomysł i jego zrealizowanie. Fenomenalna historia, gorąco polecam!

witcherrie | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

''Są ważniejsze rzeczy od znalezienia mordercy. A sprawiedliwość to wspaniałe słowo, ale czasem trudno określić dokładnie, co ono oznacza. Według mnie, najważniejszą rzeczą jest oczyszczenie z podejrzeń niewinnego.''
I teraz w końcu wiem, jak ogólnie rozwiązywać zagadki kryminalne!
Tym razem krąg podejrzanych był ściśle zamknięty, choć pewna córka namąciła pod koniec! I..nawet Poirot sobie nie ufa!
Znowu wytypowałam mordercę, a był nim ktoś inny. Jeszcze z podwójną tożsamością, więc tego już na pewno bym nie zgadła. Miłej lektury!
Polecam

Amadea | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, A.Christie
Przeczytana: 29 września 2014

To jeden z tych najlepszych kryminałów A.Christie.Sztuka dedukcji to jest to, co uwielbiam i czym się delektuję, jak dawnymi czasami "starym" Sherlockiem Holmesem z ekranu i książek.
Logika Poirota jest dobrze znana i nietrudno ją odgadnąć , ale i tak uwielbiam razem z nim myśleć i rozpatrywać różne możliwości. Zapraszam więc do podróży tym samolotem, w którym wszystko się zaczęło.A potem jest jeszcze ciekawiej. Nie ma nudnych wątków, toteż czyta się bardzo dobrze.Polecam .

Nicość | 2014-07-24

Klasyczny kryminał, bardzo dobry.

To już jedna z ostatnich powieści królowej kryminału, która czekała aż ją poznam. Jest to bardzo klasyczny kryminał. Zamknięte pomieszczenie, ograniczona grupa podejrzanych, dziwne powiązania między nimi a ofiarą, a pośród nich on- Herkules Poirot. Powieść pod wieloma względami podobna do Morderstwa w Orient Expresie, zresztą o sprawie tamtego morderstwa wspomina sam detektyw. Rozwiązanie zagadki jak zawsze zaskakująco oczywiste. Ciężko mi napisać coś odkrywczego o tak typowym schemacie. Autorka, jak zawsze z ogromnym kunsztem oprawiła go w bardzo kuszącą ramę.