Psia skóra

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Lëkura e qeni
Albania, pisarz, nieudacznik, historia

"Psia skóra" to przezwisko, druga natura i znak życiowego niedopasowania Krista Tupka, zwanego też Dupkiem: miernego pisarza, autora kiepskich scenariuszy, niedoszłego poety i człowieka, która miał w życiu dwie pasje: alkohol i kobiety. Książka Fatosa Kongoli to opowieść o miłości odnawiającej się w trzech pokoleniach, o lęku przed nadchodzącymi nowymi czasami, o próbie uwolnienia się od bólu przeszłości. Z Albanią w tle.

"'Psia skóra' to pierwsza w Polsce albańska powieść współczesna: dziwna, tajemnicza i fascynująca jak kraj, w którym została napisana i o którym opowiada. To mroczny romans, historia opętania w egzotycznych dekoracjach europejskiego Orientu."
Andrzej Stasiuk

"Do naszych księgarń trafił właśnie pierwszy polski przekład współczesnej powieści albańskiej. Jej autor, Fatos Kongoli, oferuje nam relację o świecie tak obrzydliwym, że za nic nie chcielibyśmy się w nim znaleźć. A jednak jego proza wciąga."
Paulina Wilk, "Rzeczpospolita"

źródło opisu: Czarme, 2007

źródło okładki: czarne.com.pl

Mario | 2012-03-28

Ktoś już napisał, że książki Czarnego można kupować w ciemno. Można. Kongoli pisze o swojej Albanii po prostu, nie słodzi i nie demonizuje. Bardzo pięknie było mi oglądać ten kraj, choć taki dziwaczny mógł się wydawać przedtem. Już nie. Bo w Albanii, jak wszędzie, są ludzie, są uczucia, są szczęścia i smutki. Jak wszędzie. Choć krajobrazy takie inne.

Kosa | 2011-04-07

Pozycje wydawane przez wyd. Czarne mogę nabywać niemal w ciemno. I tym razem się nie zawiodłam. Egzotyczna Albania, odmienna rzeczywistość, główny bohater w relacjach z kobietami, które odcisnęły wyraźne piętno na jego życiu. Bez patosu, bez słodzenia. Smutna prawda o zagubieniu człowieka w relacjach z innymi ludźmi.

maja | 2010-02-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Młoda Albania" zaskakuje świeżością literatury... Dobrze napisana książka, ciekawa opowieść, wyrazisty Nie-Super-Bohater, odmienne realia tak odmiennej rzeczywistości.
Historia mężczyzny zamknięta w jego relacjach z kobietami, kobietami nieprzypadkowymi - z jednej rodziny.

Wishezz | 2012-03-12
Przeczytana: 12 marca 2012

Książka zyskuje z czasem. Im dalej wgłąb, tym więcej smaczków. Schizofreniczna wizja niespełnionego artysty, którego artyzm przejawia się głównie w uwodzeniu kobiet. I tylko jego ciemne wizje wprowadzają stan, który nie pozwala na jednoznaczne osądzenie go - czy rzeczywiście działa pod wpływem niskich pobudek? Chyba trochę o tym, jak świadomość własnej marności podcina skrzydła. Kim mógłbym być, gdybym ni był psią skórą? Może nie jestem?

zuza014 | 2012-05-16

Im dłużej czytałam, tym bardziej byłam znudzona. Ale książka daje dużo do myślenia.

Pliszka-siwa | 2016-11-22
Dorota | 2016-11-02