Psia skóra

Fatos Kongoli Wydawnictwo: Czarne Seria: Inna Europa, Inna Literatura literatura piękna
Lëkura e qeni
literatura piękna
Dorota Horodyska
Inna Europa, Inna Literatura
Albania pisarz nieudacznik grafoman historia literatura albańska

Okładka książki The Stranger Next Door: An Anthology from the Other Europe David Albahari, Vladimir Arsenijević, Slavenka Drakulić, Drago Jančar, Miljenko Jergović, Ismail Kadare, Fatos Kongoli, Charles Simic, Biljana Srbljanović, Saša Stanišić, Luan Starova, Dragan Velikić, Nenad Veličković, Bora Ćosić
0,0
The Stranger N... David Albahari, Vla...

Nigdy nie miałem styczności z literaturą rodem z Albanii. Na tym polega olbrzymia zasługa wydawnictwa „Czarne”, że z powodzeniem prezentuje polskiemu czytelnikowi dorobek z dość egzotycznych krain. Chyba na każdego z nas przyjdzie pora na dokonywanie rozrachunku własnego życia. Do wielu z nas przyjdzie gorzka refleksja, że nie było ono takie jak zakładaliśmy. Plany nie...

Im dłużej czytałam, tym bardziej byłam znudzona. Ale książka daje dużo do myślenia.

Ktoś już napisał, że książki Czarnego można kupować w ciemno. Można. Kongoli pisze o swojej Albanii po prostu, nie słodzi i nie demonizuje. Bardzo pięknie było mi oglądać ten kraj, choć taki dziwaczny mógł się wydawać przedtem. Już nie. Bo w Albanii, jak wszędzie, są ludzie, są uczucia, są szczęścia i smutki. Jak wszędzie. Choć krajobrazy takie inne.

Książka zyskuje z czasem. Im dalej wgłąb, tym więcej smaczków. Schizofreniczna wizja niespełnionego artysty, którego artyzm przejawia się głównie w uwodzeniu kobiet. I tylko jego ciemne wizje wprowadzają stan, który nie pozwala na jednoznaczne osądzenie go - czy rzeczywiście działa pod wpływem niskich pobudek? Chyba trochę o tym, jak świadomość własnej marności podcina...

Pozycje wydawane przez wyd. Czarne mogę nabywać niemal w ciemno. I tym razem się nie zawiodłam. Egzotyczna Albania, odmienna rzeczywistość, główny bohater w relacjach z kobietami, które odcisnęły wyraźne piętno na jego życiu. Bez patosu, bez słodzenia. Smutna prawda o zagubieniu człowieka w relacjach z innymi ludźmi.

"Młoda Albania" zaskakuje świeżością literatury... Dobrze napisana książka, ciekawa opowieść, wyrazisty Nie-Super-Bohater, odmienne realia tak odmiennej rzeczywistości.
Historia mężczyzny zamknięta w jego relacjach z kobietami, kobietami nieprzypadkowymi - z jednej rodziny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje

• Czarne
  • Bałkańskie
  • Bałkany
  • Literatura bałkańska
  • Beletrystyka
  • Do wymiany (po przeczytaniu)
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Psia skóra