Księga smoków polskich

Okładka książki Księga smoków polskich Bartłomiej Grzegorz Sala, Witold Vargas, Paweł Zych
Okładka książki Księga smoków polskich
Bartłomiej Grzegorz SalaWitold Vargas Wydawnictwo: Bosz Seria: Legendarz historia
historia
Legendarz
Bosz
2014-03-27
2014-03-27

Uwielbiam legendy! Szkoda że tak mało znamy swój folklor nawet jeśli dotyczy tak fascynujących stworzeń jak smoki... Książka super, nawet dla samych ilustracji warto kupić. Pewnie że niektóre motywy się powtarzają, ale sami autorzy o tym mówią wprost. Ale mimo to, i tak warto przeczytać o kolejnym smoku polskim. Z chęcią sięgnę po kolejne części serii.

W książce poznamy bestie ziejące ogniem i siejące zniszczenie, które są uosobieniem potęgi i wcielonego zła.

Zaintrygowała mnie legenda o Smoku ze Staszowa, który mieszkał w podziemiach skał i często powodował trzęsienia ziemi. Był nietypowym smokiem - powolnym, nielatającym i prawdopodobnie ślepym - polował tylko nocą.
Kolejny osobliwy smok, to Żaltis - potwór żyjący w jeziorach, który nie wyrządzał nikomu krzywdy, a nawet mógł być zaklętym księciem.
Na uwagę zasługują na pewno większe węże o smoczych kształtach, czyli aitwary. Inaczej także wyobrażałam sobie - dobrze znanego większości - Bazyliszka. Tutaj jest on przedstawiony jako hybryda smoka z... kogutem!

Książkę polecam, zwłaszcza czytelnikom lubiącym zaczytywać się w mitologiach. Takich informacji nie znajdzie się w internecie. Widać ogrom pracy autorów, którzy przedstawili legendy w bardzo przystępny i interesujący sposób.
Na ogromny plus zasługują ilustracje przedstawiające każdą bestię.

Kolejny osobliwy smok, to Żaltis - potwór żyjący w...

Jako miłośniczka fantastyki naturalnym jest, że uwielbiam smoki. Zapoznanie się z polskimi smokami uznałam za swoją powinność. W pozycji znajdują się same krótkie (niestety) legendy z różnych zakątków naszego kraju ze wzmiankami o historii danego miejsca. Jest to taka fantastyczna encyklopedia okraszona przyjemnymi dla oka ilustracjami utrzymywanymi w mrocznym stylu.
Polecam gorliwym fanom smoków, którzy pragną mieć takie książki w swojej kolekcji oraz tym, których interesują polskie legendy i klechdy.

Książki z serii Legendarz bardzo zachęcają do tego by odbyć kiedyś wycieczkę po Polsce w celu odwiedzenia tych wszystkich miejsc w których genezę mają legendy i wierzenia w nich przedstawiane. Z jednej strony nie mamy w nich do czynienia z bardzo rozbudowanymi historiami, ale są one pokazane w na tyle ciekawy sposób, aby ktoś zainteresowany tematem chciał zgłębić swoją wiedzę.

Jeżeli nie wiecie czy wszystkie polskie smoki potrafiły latać albo czy mogły mieć więcej niż 3 głowy, wątpicie czy istniały smoki, które mogły szczerze zakochać się w ludzkiej kobiecie lub chcielibyście poznać smoka Kraka, a nie tylko dzielnego księcia Kraka założyciela Krakowa, to koniecznie musicie poznać "Księgę smoków polskich"! Autor podszedł do tematu z rozmachem, precyzyjnie i z zainteresowaniem dzięki czemu możemy przeczytać naprawdę sporo intrygujących historii.

Książkę czytałam z wielką ciekawością i przyjemnością i pomimo tego, że część bestii znałam już wcześniej to praktycznie z każdej opowieści dowiedziałam się czegoś innego, co jeszcze dobitniej wskazuje jak legendy ewoluują w zależności od miejsca i ludzi, którzy je opowiadają. :) To była świetna smocza przygoda i bardzo się cieszę, że w nią wyruszyłam!

Na półkach: , , , , , , ,

Słowiańskie mity o smokach i pokrewnych (w taki czy inny sposób) im stworzeniach.

Nie wiedziałam że na ziemiach polskich mieliśmy aż tyle smoków!
Teksty pisane są z polotem, a do tego opatrzone informacjami historycznymi. Autor próbuje osadzić legendy w ramach czasowych, powiązać je z rzeczywistymi postaciami oraz dociec ich genezy. Świetna oprawa graficzna dodaje uroku i klimatu.
Przy okazji są też informacje co warto odwiedzić w danym miejscu :)

Polecam! :)

Nie wiedziałam że na ziemiach polskich mieliśmy aż tyle smoków!

„Księga smoków polskich” opisuje dwadzieścia pięć legendarnych bestii, smoków, w które kiedyś wierzyli nasi przodkowie. Autorzy dokonali dokładnej charakterystyki opisanych stworzeń, oddając w ręce czytelników pozycję dopracowaną i ciekawą. Jest to kompletny zbiór licznych dziwnych stworów, które nawiedzały polskie ziemie. Smoki i wielkie węże czające się w legendach i podaniach wciągnęły mnie w swój świat. Przepiękne ilustracje, które przykuwają uwagę swoją drobiazgowością i szczegółowością, są mocną stroną tej pozycji. Książka wciąga w świat przodków, którzy wierzyli w przedstawione w niej potwory. Bali się ich i czcili je, składając im ofiary i odprawiając dziwne, skomplikowane rytuały. Jest to obszerny katalog dziwnych bytów, pokazujący, że to, co ludzkie i przyziemne przenika się z tym, co nieuchwytne i tajemnicze.

Już po pobieżnym przekartkowaniu książki zdajemy sobie sprawę, że jest to po prostu obszerny katalogu smoków. Bogato ilustrowany album, który można potraktować jako kompletne kompendium wiedzy o wszelkiej maści dziwnych wężach i smokach występujących na słowiańskich ziemiach. Całość utrzymana jest w klimacie tajemniczości i baśniowości, już sama okładka sprawia, że czytelnikowi towarzyszy uczucie niepokoju i ciekawości cóż kryje się w środku. Autorzy spisali się świetnie, tworząc ten bogaty zbiór, polecić go można miłośnikom fantastyki i dawnych słowiańskich wierzeń. Książka w dużym stopniu promuje mity i legendy dawnych Słowian, co zasługuje na duży plus. Jedyne co można zarzucić tej pozycji to może za krótkie i mało treściwe opisy poszczególnych stworów, lecz nie umniejsza to atrakcyjności i unikatowości tej książki. Oby więcej takich pozycji na naszym rynku.

„Księga smoków polskich” wprowadza czytelnika w świat dziwów i niezwykłości, pozwalając, choć odrobinę poznać wierzenia naszych przodków. Wydanie w twardej oprawie świetnie prezentuje się na półce, stanowiąc perełkę w księgozbiorze każdego fana fantastyki. „Księga smoków polskich” oferuje sporą dawkę wiedzy i informacji w szczególności dla młodszego odbiorcy, w przystępny sposób zachęcając do dalszego zgłębiania naszych korzeni i historii. Gorąco polecam.

Kolejny "Legendarz". Tym razem smoki - wrocławskie, baranowskie, toruńskie, krakowskie (a jakże). A także inne mniej znane bestie z terenów Polski - gryfy, wielkie pająki, żmije, Król Wężów, Król Sielaw...
Jest nawet akcent lokalny - kurpiowski ogromny niedźwiedź.
Bardzo dobra książka - baśnie śmiało można czytać latoroślom, a notatki o miastach czy wioskach gdzie owe straszydła występowały - przydadzą się dorosłym na przykład do planowania wakacji ;)

Jest nawet akcent lokalny - kurpiowski ogromny niedźwiedź.

Czy zdawaliście sobie sprawę, że Smok Wawelski nie był jedyny? A jednak! Na naszych terenach krążą legendy o wielu smokach, czy gadach, nie tylko z okolic Krakowa.

Zachęcona przejrzystą formą Bestiariusza, sięgnęłam po kolejną książkę z tej serii. Jak sama nazwa wskazuje, pozycja zawiera zbiór informacji o smokach, które wg legend zamieszkiwały tereny współczesnej Polski.

Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla fanów tematyki smoków oraz historii i etnografii.
Dla mnie, osoby niezainteresowanej historią itd. niestety książka była dość ciężka. Forma nie jest już tak przejrzysta i lekka jak było to w przypadku Bestiariusza. Poszczególne opisy zawierają mnóstwo szczegółów historycznych i suchych faktów. Brakowało mi w tym wszystkim klimatu legendy.

Pięknie wydana i zilustrowana książka. Idealny pomysł na prezent dla miłośników tej tematyki.

• Smoki

Dodaj cytat z książki Księga smoków polskich