Ramajana. Opowieść o księciu Ramie

Wydawnictwo: Bhakti Vikasa Svami
8190233297

Ramajana to sanskrycki epos, którego zachowane wersje pochodzą z okresu od IV w. p.n.e. do II w. n.e. Jego autorstwo przypisuje się legendarnemu poecie Walmikiemu. Pierwotnie dzieło recytowane na dworach, z czasem nabrało wymowy religijnej, w miarę jak zaczęto głównego bohatera Ramę uważać za awatara (boską inkarnację) boga Wisznu. Szczególnego znaczenia nabrała parafraza Ramajany na język hindi dokonana przez R. Tulsidasa (Tulsiego) pt. Ramaćaritmanas (Jezioro czynów Ramy), powstała w XVI w. Dzięki niej Ramajana stała się świętą księgą hinduizmu, zwłaszcza dla wyznawców Kryszny, wisznuitów, ruchu bhakti i innych. Wywarła znaczący wpływ na literaturę i sztukę Indochin oraz Indonezji. Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

misia | 2014-08-02

pamiętam że mahatma gandhi w swojej szamańskiej autobiografii propsuje dzieje małpiego bożka, no cóż - całkiem słusznie, ommmmmm

Nefariel | 2013-03-01

Wychowałam się na tym eposie. Uwielbiam go sercem i duszą, mimo że zakończenie uważam za kretyńskie i dorobione na siłę.

Zandi | 2012-12-25

Piękny Hinduski Epos w którym magia i odwaga łączą się w niesowitym Sttlu i wciągają

Mittalmar | 2015-08-13
Przeczytana: 2012 rok