Szklany pałac

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Pełna pasji powieść o miłości i wojnie. Zaczyna się od wygnania króla Birmy i jego rodziny z Birmy do Indii przez Anglików. Na tle historycznych wydarzeń toczą się losy bohaterów. Autor opowiada o Rajkumarze, biednym chłopcu unoszonym na fali politycznego i społecznego chaosu, który tworzy własne imperium w birmańskim lesie drewna tekowego. Podczas brytyjskiej inwazji w 1885, kiedy żołnierze zmuszają rodzinę królewską do opuszczenia Szklanego Pałacu, Rajkumar okazuje przyjaźń Dolly, kobiecie, której miłość ukształtuje jego życie. Nie może o niej zapomnieć i po latach, jako bogaty człowiek zaczyna jej szukać. Akcja tej wielowątkowej powieści obrazująca losy trzech pokoleń toczy się w Birmie, Indiach i Malajach na przestrzeni wieku.

Malini | 2014-08-07
Przeczytana: 27 lipca 2014

Jest to opowieść o tym, jak losy kilku rodzin splatają się ze sobą na tle wydarzeń XX w.
Po książkę sięgnęłam, ponieważ spodobała mi się okładka. Po tytule spodziewałam się czegoś w rodzaju romansu w egzotycznej scenerii, natomiast okazało się, że ta powieść ma zdecydowanie więcej do zaoferowania czytelnikowi. Zdecydowanie nie warto oceniać książki po okładce.

Tamanna | 2014-06-05
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 02 września 2013

Czytałam tę książkę kilka lat temu. Przeszukiwałam wówczas biblioteki głodna książek o Indiach i ktoś mi wskazał na "Szklany pałac". Czytając tytuł, miałam wrażenie, że to romansidło, więc książka mile mnie zaskoczyła. Zaraz po przeczytaniu rozejrzałam się za pozostałymi powieściami Amitava Ghosha, ale "Chromosom z Kalkuty" i "Koło rozumu" nie wciągnęły mnie, dopiero "Żarłoczny przypływ" porwał mnie w deltę Gangesu. W domu czekają na mnie kupione w Bombaju "Sea of Poppies" i na lotnisku w Rzymie "River of Smoke", a ja tym czasem wróciłam znowu do "Szklanego pałacu". Czekał na mnie w szczawnickiej bibliotece.

Co mnie w nim zaciekawiło? Rozmach wędrówki przez przestrzenie Azji, od Mandalaj i Rangunu w Birmie, przez Ratnagiri na brzegu Morza Arabskiego w Maharasztrze, Kalkutę i Malaje. To jesteśmy w birmańskiej dżungli patrząc na słonie ciągnące bloki drewna tekowego ku rzekom, to w plądrowanym przez motłoch pałacu ostatniego króla Birmy, słuchamy strzałów brytyjskich oddziałów...

kwiatek29 | 2012-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2012

Książka ta ,jest historyczną powieścią o uczuciach i wojnie.Zaczyna się od wygnania króla Birmy i jego rodziny wraz ze świtą do Indii.Świadkiem owego wydarzenia jest Rajkumar,który widząc w orszaku piękną Dolly-zakochuje się w niej.Mijają lata,Rajkumar dorabia się fortuny na handlu drzewem tekowym,znów na jego drodze staje Dolly-opiekunka królewskich córek.Poznajemy historię dwudziestego wieku na losach trzech pokoleń.Pasjonująca opowieść,ciekawi,barwni bohaterowie.

macieklew | 2012-09-25

Ładne. Szczególnie końcowe fragmenty, te od czasu II Wojny Światowej.

Majesty | 2011-04-10
Przeczytana: marzec 2010

Szczypta magii, porywającej narracji, egzotyki i historii.

grażyna | 2016-06-17
Na półkach: 2016, Przeczytane