Wojna jak ją poznałem

Wydawnictwo: De Facto
historyczna

George Smith Patton jr (1885 -1945)Niezwykle barwna i kontrowersyjna postać. Po ukończeniu elitarnej uczelni wojskowej w West Point, ten doskonały kawalerzysta, szermierz i strzelec (reprezentant USA podczas olimpiady w Sztokholmie w 1912 r. w pięcioboju nowoczesnym) został adiutantem gen. Johna Pershinga, pod którym służył w Meksyku i podczas I wojny światowej we Francji.W 1942 roku dowodził operacją lądowania w Maroku (operacja ?Torch ), następnie w ramach operacji ?Husky dowodził 7. Armią podczas inwazji na Sycylię. W 1944 r. zostaje dowódcą 3. Armii, która wsławiła się walkami we Francji, w Niemczech i Czechosłowacji. Po wojnie gen. Patton został gubernatorem Bawarii. Zginął w wypadku samochodowym 21 grudnia 1945 r.

Paździoch | 2013-11-17

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci skurwiele umierali za swoją."

Wspomnienia jednego z najlepszych amerykańskich generałów z czasów 2 Wojny Światowej. Trochę bufona, trochę tyrana. Szanowanego przez tysiące żołnierzy którymi dowodził.

Gdyby spojrzeć na tę książkę z innej perspektywy, to jest to nic innego jak podręcznik zarządzania. Taki "case study" gdzie pomyłki i złe planowanie kosztują życie tysięcy ludzi. Wyznacz ludziom cel, daj im narzędzia i swobodę działania, a zobaczysz jak cię zaskoczą. Mn. dzięki takiemu podejściu Patton osiągał swoje cele militarne znacznie lepiej niż inni dowódcy.

Patton nie angażował się w rozgrywki polityczne czy personalne, wchodził w konflikty tam gdzie chciał przeforsować swoje zdanie. Zżymał się na polityków lub innych dowódców jeśli ponad zadanie wojskowe lub nadarzającą się okazję taktyczną przedkładali względy polityczne. Musiał często wstrzymywać swoje szarże i jako jeden z nielicznych alianckich...

Konkwistadorrr | 2013-10-22
Przeczytana: 2011 rok

Sięgnąłem po tą książkę nie dlatego, że jestem jakiś ogromnym fanem dzienników wojennych czy generalnie literatury wojennej. Generał Patton to dla mnie autorytet ze względu na jego wielki patriotyzm, za jego inteligencję oraz za dumę jaką miał, co jest jak najbardziej usprawiedliwione. Po prostu chciałem poznać tą postać bliżej i uznałem, że czytając to co sama ona napisała jakoś mnie do niej bardziej zbliży. Także by poznać realia II wojny światowej w zakresie działań prowadzonych przez generała. To ostatnie jak najbardziej, a nawet za bardzo. Dużo szczegółowych opisów taktyki, były także mapki co i jak planował Patton. I to nie było coś co mi się podobało. Liczyłem na to, że będzie więcej opisów przemyśleń generała na temat wojny, świata, życia ogólnie. Było tego trochę, ale jak dla mnie za mało.
Jest to książka bardziej dla tych co się fascynują wojskowością, mają wiedzę na temat np. czym jest batalion, pluton etc.,. by rozumieć opisy poszczególnych bitew. Nie jest to zła...

Paweł Wajlonis | 2011-01-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 lipca 2010

Nigdy nie czytałem ciekawiej napisanych wspomnień wojennych. Patton przedstawił wszystko z wojskową dokładnością, ale jednocześnie udało mu się zachować niesamowity dystans do otaczającej go rzeczywistości. W połączeniu z wielce kontrowersyjnymi poglądami na wiele spraw, całość tworzy nie tylko niesamowicie ważny materiał historyczny, ale także wielce przyjemną lekturę.

needforspeed | 2014-02-09

Myślałem, że książka mnie zaciekawi, ale niestety okazała się być dla mnie nudna. Czyta się ją na siłę, żeby tylko skończyć i już nie przeczytać drugi raz. Dałem 4 gwiazdki tylko za to, że:
1) to jeden z moich ulubionych dowódców II WŚ,
2) bo książka jest tania (8zł allegro),
3) bo momentami przenosi w pustynny oraz europejski klimat,
4) bo(patrz punkt 1, 2 i 3).

kirlan | 2013-07-19

Ten Patton - generał zawarł w książce nie tylko wspomnienia, faktograficzne relacje, ale także część swej wiedzy oraz własne stanowisko w wielu sprawach militarnych. Książka znacząco pomaga zrozumieć myślenie Pattona o prowadzeniu działań wojennych, jego taktykę, strategię. Jest jednak przede wszystkim kronikarskim zapisem działań - choć NIE encyklopedycznym. Mało lania wody, dużo faktów i sporo ekspertyz sztabowych / sytuacji militarnej. Osobowość generała do odczytania między wierszami. Jest i trochę ciekawych fotografii. Dodatki autorstwa samego Pattona są bezcenne.

"Zabrałem" trzy gwiazdki za brak map oraz zestawień militarnych o które mógłby się pokusić wydawca - zwłaszcza że książka zawiera wiedzę wojskową którą w części można by uznać za tajną. Tabelka biograficzna też by się przydała jako dodatek. Zabrakło mi także przejrzystego zestawienia kiedy , czym i gdzie dowodził generał - naprawdę można było dodać te 4 strony.

Sugeruję wypożyczyć / zaopatrzyć się w zwykłe...

Zielin | 2013-08-24
Przeczytana: 28 lipca 2013

Niestety książka mnie rozczarowała. Spodziewałem się co prawda nudnych opisów taktyki prowadzenia działań wojennych, ale Patton okrasił je dodatkowo swoją pychą i egocentryzmem. Tylko pierwszy rozdział opisujący misję w Afryce jest ciekawy, ale to wyłącznie z powodu nie prowadzenia tam działań wojennych.

Biały | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Czytałem, prawie równocześnie, wspomnienia dwóch amerykańskich generałów: Bradleya i Pattona. Patton bije na głowę Bradleya jako żołnierz.Jednak jako pisarz ... książka jest po prostu nudna. Wspomnienia Bradleya są zdecydowanie ciekawiej napisane.

Zephyr | 2014-01-03
Przeczytana: 01 maja 2013

"No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country."

Ta książka, a raczej osobisty dziennik, opisuje krok po kroku dni życia i walki generała, przez chwilę poczułem się jak bym był obok niego :D

Marcin Napierała | 2012-05-06
Przeczytana: 06 maja 2012

Ciekawie opowiedziana historia wojny oczami jednego z głównych bohaterów działań. Opisy działań wojsk i wspomnienia. Interesująca literatura.

Fidel-F2 | 2016-10-07