Flight of Eagles. The Story of American Kościuszko Squadron in the Polish-Russian War 1919-1920
dług, honorowy, piloci, wojna
historia

Książka opisuje dramatyczną historię młodych amerykańskich lotników walczących pod biało-czerwonym sztandarem w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Ani jeden Amerykanin w Eskadrze nie miał polskich przodków, wszyscy jednak służyli z takim oddaniem, bohaterstwem i zapałem, że otrzymali najwyższe polskie odznaczenia wojskowe. Trzech zginęło, zanim upłynął termin ich kontraktu.

onika | 2013-08-25
Przeczytana: sierpień 2013

Kolejna wojenna książka w moim czytelniczym dorobku. Ostatnio jakoś tak tego typu literatura wpada w moje ręce. Może to zemsta za te wszystkie lata, kiedy książek tego typu unikałam, bo wystarczyły mi wiadomości wyniesione z lekcji historii? A może po prostu w końcu dorosłam do tego tematu.

"Dług honorowy" to książka opisująca zupełnie nieznany mi do tej pory fakt uczestnictwa kilkunastu amerykańskich ochotników w wojnie polsko-bolszewickiej. Szczerze mówiąc nie wiem, co bardziej mnie zaskoczyło: czy fakt, że amerykańscy piloci walczyli o polską sprawę, czy to, że w tamtych tak trudnych dla kraju czasach mieliśmy Wojska Lotnicze. Jakoś do tej pory umykał mi fakt, że w wojnie polsko-bolszewickiej używano samolotów. I sądząc z tego, co napisano w "Długu honorowym", lotnicy odegrali niezwykle istotną rolę w tych walkach.

Zawsze z dużym wzruszeniem czytam o obcokrajowcach, którzy wspierali sprawę polską. Zwłaszcza, że dla wielkich mocarstw nasze sprawy nigdy nie były na liście...

szarlej_3 | 2018-07-30
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książka o bardzo mało znanych wydarzeniach, w której główni bohaterowie są Amerykanami walczącymi za Polskę w wojnie polsko-bolszewickiej jako piloci. Całość jest opisywana z dbałością o szczegóły, z fotografiami z tamtych czasów.

Mam trochę problem z tą pozycją, bo chociaż nie wątpię, że Eskarda Kościuszki składała się z ludzi prawych, ostatecznie odznaczonych Virtuti Militari, wszyscy są bardzo gloryfikowani, ukazani bez wad, bez strachu, przez co wydają się mimo wszystko mało ludzcy. Bohaterowie bez skazy są czymś, w co trudno uwierzyć.

Druga część książki to wspomnienia Coopera. Ciekawym zabiegiem jest pozostawienie pisowni bez zmian, jednak błędy ortograficzne można byłoby usunąć, to w końcu książka, a ta ma spełniać też pewne kryteria edukacyjne. Same wspomnienia to jednak bardzo ciekawy zapis tamtych wydarzeń. Czytało się z dużą przyjemnością.

Mateusz | 2015-12-28
Przeczytana: 01 września 2009

Gdy po raz pierwszy zetknąłem się z tą książką, byłem miło zaskoczony jej treścią: eskadra amerykańskich pilotów, walcząca po stronie Orła Białego w starciu z bolszewikami. O tym się w PRL-u nie mówiło. Historia Eskadry Kościuszkowskiej była w powojennej Polsce skazana na niepamięć. Pamiętali o niej Amerykanie, którzy przypomnieli o „długu honorowym”, który Cedric Fauntleroy i jego podkomendni spłacili Polsce w czasie wojny z bolszewikami. Żaden z pilotów nie miał polskich korzeni, ani nigdy wcześniej nie był w Polsce. Znali jednak historię dwóch Polaków walczących o niepodległość USA: Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego. Postanowili zgłosić się ochotniczo do służby w raczkującym jeszcze wtedy lotnictwie Wojska Polskiego. Walczyli ramię w ramię z polskimi pilotami przeciwko wojskom bolszewickim. Autorzy przenoszą nas w lata 1918-1921, gdy dobiega końca I wojna światowa, ale walki w Polsce nie ustają. Duża liczba znakomitej jakości zdjęć ukazuje nam wszystkie aspekty wojny...

Marcin | 2018-09-26
Loke | 2018-03-28