Dziennik powstańca

Okładka książki Dziennik powstańca Zbigniew Czajkowski-Dębczyński
Okładka książki Dziennik powstańca
Zbigniew Czajkowski-Dębczyński Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2014-06-18
2000-01-01
Powstanie Warszawskie Armia Krajowa

Ważna lekcja historii…

hmm... książka o ... powstaniu oczami młodego chłopaka, który nie był osobą decyzyjną w powstaniu. Wykonywał rozkazy, posiadał znikomą wiedzę na temat sytuacji politycznej... Warto przeczytać, żeby przypomnieć sobie, że powstanie naprawdę było...
Historia, pamiętnik- nie ma tutaj politycznych rozważań, dyskusji na wysokim poziomie, są suche fakty. Poszliśmy, zrobiliśmy, uciekliśmy, ginęliśmy... tego się spodziewajcie czytając.

Tytułem opinii zacytuję ocenę Zbigniewa Herberta: "Dziennik powstańca przeczytałem dwukrotnie i gotowy jestem wygłosić długą pochwałę. Jest to świetna proza i fakt, że napisał ja młodzieniec, budzi moją zazdrość”. Tak napisał Zbigniew Herbert w 1969 roku o dzienniku Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego. Nic dadać i nic ująć. Przez wiele lat Dziennik powstańca nie mógł ukazać się w Polsce a jego edycja w 1968 roku w Wydawnictwie Literackim stała się wydarzeniem o charakterze literackim i politycznym.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Bardzo poruszające i zapadające w pamięć wspomnienia Pana Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego. Niektóre z historii i przeżyć spisywane były na bieżąco, niektóre po latach i to czuć. Niektóre myśli są bardziej przemyślane, bardziej składne od innych. Chyba właśnie to przesądziło, że oceniam tę książkę tylko na dobrą.

"Dziennik powstańca" robi naprawdę duże wrażenie, nawet jeśli zna się dobrze historię Powstania Warszawskiego i II wojny światowej.

Część wspomnień autor spisał na gorąco oraz krótko po kapitulacji, część dopisał po latach, przywołując także wydarzenia z wcześniejszych lat okupacji.
Całość jest niezwykle dynamiczna, poruszająca, wstrząsająca. Jest tu też jednak miejsce na odrobinę poczucia humoru typowego dla młodzieńczej fantazji i brawury.

Zbigniew Czajkowski-Dębczyński opisuje Powstanie Warszawskie w sposób realistyczny, bez przemilczeń i upiększeń. Dokonuje też oceny tego wydarzenia, które do dziś wzbudza kontrowersje nie tylko wśród badaczy historii. Czy było warto poświęcić życie aż tylu młodych ludzi? Czy należało skazać na cierpienia i śmierć wiele tysięcy cywilów?...
Te i inne pytania na pewno będą mnożyć się jeszcze przez lata. Dlatego warto poznać także opinię uczestnika, który naprawdę doświadczył powstańczego piekła, a nie jest jedynie teoretykiem.

Dla mnie lektura tej książki była ważna z jeszcze jednego powodu. Dowódcą autora był Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z moich ulubionych poetów. Jego sylwetce Zbigniew Czajkowski-Dębczyński poświęca sporo miejsca.
Warto wspomnieć, że był on świadkiem pochowania poety, jedynym, który przeżył wojnę i mógł później o tym opowiedzieć.

Szczególnie wzruszające okazały się dla mnie też fragmenty, w których autor pisze o swoich kolegach z konspiracji, rówieśnikach, z których większość zginęła. To im właśnie poświęcił swoją książkę.

"Dziennik powstańca" to świetna lekcja historii - jak już wcześniej ktoś napisał w swojej opinii. Zgadzam się z tym w stu procentach i uważam, że przynajmniej fragmenty tej książki warto by było czytać na lekcjach, bo żaden, nawet najlepiej napisany podręcznik nie odda tak grozy wojny, jak opowieść kogoś, kto jej doświadczył i w dodatku potrafi przekonująco, realistycznie o tym pisać.

Dziennik powstańca jest pisany przez autora,który naocznie przekonał się o życiu w tych trudnych czasach.W dzienniku mamy bardzo dokładny opis wydarzeń z pola walki.Autor sluzyl w Parasolu gdzie jevo dowódca byl Krzysztof Kamil Baczyński.Ktorego śmierć bardzo zostala przez pół sarza przezyta.Lecz w czasach powstania Warszawskiego nie bylo czasu na myślenie co dalej tylko trzeba bylo walczyć z wrogiem majac do dyspozycji bardzo marne wyposażenie a .W powstaniu udzial brali głównie nastolatkowie , którzy dla dobra ojczyzny na szali stawiali swe życie. Często powstańcy glodowali lub jedli czerstwe pieczywo ,ktore udało sie zdobyć lub wyszabrowac.Doskonałe opisy z frontu oraz z kanałów gdzie nasi wojownicy walczyli ku chwale ojczyzny.Książka od samego początku trzyma w napięciu i powinna byc włączona jako lektura .Doskonała dla miłośników historii oraz zainteresują sie nia również inni czytelnicy.Pozycja przy ,której nikt nie będzie się nudził.

Długo czytałem tę lekturę ale ciesze się że miałem okazję ją przeczytać, tematyka którą bardzo się interesuję i planuje przeczytać jeszcze więcej. Polecam każdemu tę książkę.

Nigdy nie wiem jak oceniać kogoś wspomnienia - więc oceniam język, składność wspomnień itd. Książka interesujące - szczególnie dla pasjonatów powstania. Powodzenia z czytaniem <3

Świetna pozycja dotycząca tematu walk powstańczych w Warszawie. Z pozycji 17 - letniego bohatera a jednocześnie autora dramatycznych wspomnień. Cześć i chwała bohaterom!

Wartościowa i prawdziwa. Taka, jakiej dzisiaj potrzebujemy. Bez koloryzacji, bez heroizacji. Szczera, zawierająca strach przed śmiercią, wątpliwości, ból i żal po stracie najbliższych...

• Powstanie Warszawskie
  • II Wojna Światowa