Hamish Macbeth i śmierć policjanta

Okładka książki Hamish Macbeth i śmierć policjanta M.C. Beaton
Okładka książki Hamish Macbeth i śmierć policjanta
M.C. Beaton Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Hamish Macbeth (tom 30) kryminał, sensacja, thriller
Hamish Macbeth (tom 30)
Death of a Policeman, A Hamish Macbeth Mystery
Edipresse
2014-01-01
2014-01-01
2014-02-20
Monika Skowron
seria kryminały hamish macbeth

Aktualnie ostatnia część przygód Hamisha Macbetha, młodego rudowłosego policjanta z posterunku obejmującego duży obszar w szkockich górach, gdzie mieszkańcy znają gaelicki. Hamish każdorazowo przypisuje swoje zasługi dalszym przełożonym. Inaczej dostałby awans i musiał przeprowadzić się do miasta. Aby nie stracić posterunku, ucieknie się nawet do szantażu.

Każdy z tomików, przez atmosferę szkockiej wioski pełnej oryginałów (lojalnych wobec Macbetha) i zwierzęta, z opisami przyrody (góry, jezioro, ocean),działa na mnie odprężająco. Jednak nie do końca to tak pogodna i żartobliwa seria. Bezpośredni przełożony Hamisha to agresywny pijak, który co rusz posuwa się do bojkotowania śledztwa i do innych metod, zagrażających życiu, byle zaszkodzić podwładnemu. Najwyższy inspektor zdaje sobie z tego sprawę, ale ceni służalczość i wieczne potakiwanie swego nieudolnego podwładnego, których to cech nie wykazuje Hamish. Sam Hamish chce tylko zakończyć kolejne śledztwo i zostać pozostawionym w spokoju w swoich odległych górach, ale i tak stanowi drzazgę w ciele policji. No i wieczne smętne romanse Hamisha... Wszystko to w małej dawce, w tomiku, dwóch, trzech, można traktować z humorem, ale ciągnące się bez zmian przez całą serię robi przygnębiające wrażenie.

Niemniej zdecydowanie lubię tę serię, głównego bohatera i jego wioskę Lochdubh ('black lake' w gaelickim).

Każdy z...

Ostatnia część przygód dzielnego choć leniwego policjanta z posterunku zlokalizowanego w malowniczej wiosce w szkockich górach. Hamish Macbeth pomimo rozwiązania wielu trudnych spraw dotyczących zabójstw na terenie podległym jego posterunkowi nie może liczyć na przychylność swoich przełożonych, a w szczególności nadużywającego alkoholu inspektora Blaira, który wpada na pomysł śledzenia wiejskiego posterunkowego. Niestety niebawem ginie policjant, który miał śledzić i zbierać informacje na temat Macbetha. Zaczyna się żmudne śledztwo, a w międzyczasie mają miejsce kolejne zabójstwa. Do akcji wkracza Macbeth, który dzięki swojemu intelektowi, pokonując wiele przeszkód oraz niechęć przełożonych doprowadza do wyjaśnienia sprawy. Warto sięgnąć po ten lekki kryminał, który bez wątpienia będzie chwilą miłego relaksu.

• Hamish Macbeth
  • Seria: Hamish Macbeth