Wojtyła na podsłuchu

Marek Lasota Wydawnictwo: Wydawnictwo M biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo M
2014-04-02
2014-04-02

Okładka książki Sposób na wszechświat Marek Lasota, Jan Maszczyszyn, Adam Synowiec
Sposób na wsze... Marek Lasota, Jan M...

Czasy komunizmu w Polsce to czasy represji , inwigilacji i prześladowania ruchów demokratycznych i wolnościowych. Tzw. służby bezpieczeństwa otrzymywały określone zadania „zdobywania informacji” i „namierzania potencjalnych wrogów ustroju państwa” oraz „tłumienia ich w zalążku”. Zakładano podsłuchy, uciekano się do metod, które w cywilizowanym świecie można nazwać „barbarzyńskimi” - przemoc, porwania, tortury, przekupstwa, donosy. Prześladowano także Kościół Katolicki jako silną organizację stanowiącą duże zagrożenie dla totalitarnego systemu. Wielokrotnie próbowano pozyskiwać duchowieństwo katolickie zwłaszcza hierarchów do uległości i współpracy. Byli tacy, którzy w mniejszym lub większym stopniu godzili się. Donoszono na kolegów kapłanów, informowano o każdym ich kroku, każdej prawdziwej lub przypuszczalnej znajomości, każdej wypowiedzi, która mogła mieć znamiona „podejrzanej” i „niebezpiecznej”. Nie wszyscy jednak chcieli współpracować. Obok uległych byli również tacy, którzy woleli cierpieć niż „służyć szatanowi”.

Publicysta Marek Lasota, dyrektor krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej wydał kolejną książkę dotyczącą zaangażowania komunistycznych służb w szpiegowaniu biskupa a potem kardynała Karola Wojtyły. Najpierw był to „Donos na Wojtyłę” a teraz „Wojtyła na podsłuchu”. W jednej i drugiej autor gromadzi materiały SB pochodzące z trwających wiele lat inwigilacji przyszłego papieża.

„Wojtyła na podsłuchu” zawiera nieznane homilie Karola Wojtyły nagrywane i analizowane przez „aparat bezpieczeństwa” komunistycznej Polski. Pozycja zawiera nieznane fakty dotyczące czasu Wielkiego Millennium Chrztu Polski, a Karola Wojtyłę przedstawia jako osobę bezkompromisową, wierną zasadom chrześcijaństwa, nie ulegającą naciskom i prowokacjom.

Książka może być cenną pozycją na półce pośród książek traktujących o powojennej historii naszego kraju.

1990

Dlaczego skusiłam się na tą książkę? Bo nie opowiada o banałach i znanych faktach, jak większość publikacji o Janie Pawle II. Szukając jakichś informacji o tej książce, by nie brać w ciemno znalazłam stwierdzenie, że Wojtyła na podsłuchu to dzieło trzech osób: Karola Wojtyły, który był podsłuchiwany, funkcjonariuszy SB i Mara Lasoty. Całkowicie się z tym zgadzam. Autor jest dyrektorem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zamieszczone teksty rozczulają i pokazują, jakim człowiekiem był, znany wszystkim, Jan Paweł II. W książce pojawiają się błędy, co dodaje autentyczności, chociaż mnie troszkę to irytowało. Jestem bardzo wyczulona na tą kwestię i jak coś przykuje moją uwagę mam ochotę krzyczeć. Taki już los wzrokowców. Ciekawym pomysłem było napisanie tej książki. O takich sprawach wszyscy chętnie powinni się dowiedzieć. Mnie książka bardzo zaciekawiła i nie mogłam się oderwać. Czytanie poszło mi bardzo szybko, gdyż byłam poganiana przez babcię, która wręcz czyhała, aż odłożę tą pozycje i będzie mogła porwać ją w swoje ręce. Kiedy piszę tą recenzję mama mojej mamy jest bardzo szczęśliwa a ja, jak wspominałam, bardzo nie lubię pisać nie trzymając recenzowanego egzemplarza w rękach. Ale jakoś muszę sobie poradzić.

Marek Lasota wykonał kawał dobrej roboty. Jego książki są niesamowite i znaczą bardzo dużo dla fanów, że się tak wyrażę, Karola Wojtyły. Szczerze przyznam, że po lekturze tej książki już kończę z pochłanianiem pozycji o tym człowieku. Już mało co nowego mogę się z nich dowiedzieć i powoli zaczynam się nudzić tymi samymi faktami. Cieszę się, że na koniec mojej przygody z poznawaniem Jana Pawła II trafiłam na tą książkę. W innym wypadku nie poznałabym tylu ciekawych faktów, których nie widziałam nigdy więcej.

Jan Paweł II był człowiekiem, którego słowa cytują ludzie na całym świecie. Oni wszyscy powinni teraz poznać książkę Marka Lasoty i zaczerpnąć z niej nowe informacje. Nie podoba mi się okładka - jest bardzo dobrze dobrana, jeśli chodzi o treść, jednak czytać książkę o Papieżu bez ilustracji Papieża na okładce... Dziwne uczucie. Nieprzyjemne. Wizerunek Karola Wojtyły jest bardzo pocieszający, dlatego miło, gdy widnieje na obwolucie książki. Jeśli miałabym patrzyć pod względem estetycznym... nie chwyciłabym za tą pozycję. Jestem wzrokowcem i lubię, gdy książki ładnie leżą u mnie na półkach. Ostatnio jednak postanowiłam zerwać z ocenianiem książek po okładkach i cieszę się, bo miałam możliwość przeczytać tą.

Ogólnie mogę książkę polecić wszystkim. Zapewne są tacy, którym ta pozycja do gustu, najnormalniej na świecie, nie przypadnie. Ale trudno stwierdzić komu. Dlatego jedynym wyjściem jest sprawdzenie tego na sobie. Dobrze napisana, ciekawy temat... Czego chcieć więcej? Myślę, że jako Polacy, rodacy Jana Pawła II, powinniśmy o nim wiedzieć więcej, niż inni. Dlatego też tą książkę powinno przeczytać dużo ludzi.

Marek Lasota napisał jeszcze inne książki o Papieżu Polaku. Na razie nie planuje ich czytać - robię sobie przerwę od papieżowej literatury. Jeśli jednak kiedyś mi się to zmieni... Zdecydowanie po nie sięgnę. W książkach autora na pewno jest jeszcze dużo informacji, o których nie wiem. Kiedyś się może dowiem. Na koniec pozostało mi już tylko pogratulować autorowi wspaniałego pomysłu i podziękować, za mile spędzony czas.

Przez cały okres PRL wszyscy księża katoliccy byli inwigilowani przez tajne służby. Gromadziły one wszelkie materiały, które mogły być przydatne w zwalczaniu danego księdza lub jego ewentualnym pozyskaniu do współpracy (najczęściej szantażem). Zajmował się tym osławiony IV departament MSW.

Z tej książki dowiemy się jak mocna była sieć agentury komunistycznej wokół Jana Pawła II. Dokument zawiera materiały dotyczące działalności Służby Bezpieczeństwa i opisuje sposoby, jakich nie imali, w czasie obserwacji Ojca Świętego. Znajdziemy tu całą listę przemówień, listów oraz kazań, które wygłosił do roku 1972 abp Wojtyła.

To pierwsza książka, która ukazuje kulisy działalności SB, z tak dokładnymi opisami działania Departamentu IV. Pokazuje, jak wielkim zagrożeniem dla komunistów stał się okręg krakowski i Karol Wojtyła, który w dokumentach UB pojawił się już 1945 roku - po rozbiciu przez milicję pochodu 3-majowego, zorganizowanego w Krakowie przez studentów. Wojtyła był wówczas wiceprzewodniczącym studenckiej organizacji „Bratniak”.

Bardziej intensywnie SB zaczęło interesować się Wojtyłą po 1958 r., kiedy został krakowskim biskupem pomocniczym. Założono wtedy wobec niego tzw. sprawę ewidencyjno - obserwacyjną pod kryptonimem „Pedagog” i głównie na latach 60/70tych skupia się autor, kiedy to poczynania duchownego, osiągnęły nieprzyjazny dla socjalistów obrót. Późniejszy Papież miał dar do pozyskiwania sobie sprzymierzeńców, jego dyplomatyczne kroki szkodziły interesom Gomułki i jego następcą.

Autorami książki, jak opisuje Lasota, są abp, a potem kardynał Wojtyła oraz anonimowy funkcjonariusz SB. Materiały zawarte w niej, pochodzą z archiwów IPN. Autor „Donosu na Wojtyłę” stworzył kolejne świetne dzieło. Jest to oczywiście dokument historyczny, ale tym razem ukazuje, jak niedorzeczne często były donosy, co spowodowane było usterkami sprzętu, przerwami na zmianę taśmy, czy po prostu niezbyt ogarniętymi agentami SB, którzy przekręcali znaczenie słów, podsłuchanych w czasie kazań.

Moim zdaniem książka to solidnie skrojony dokument historyczny, ale treści nie powinny sprawić problemu laikowi w tej dziedzinie. Zawiera sporo ciekawostek i publikacji, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. Polecam i zachęcam do przeczytania, szczególnie osobą interesującym się niechlubną epoką PRLu.

• ○ 2014 ○
  • ► Portal Sztukater
  • PF 12
  • Sprzedam/Wymienię
  • Do kupienia
  • < Egzemplarze recenzenckie // dary losu >

Dodaj cytat z książki Wojtyła na podsłuchu