Tragedia Gustloffa. Relacja osoby ocalałej z największej katastrofy morskiej w drugiej wojnie światowej

Tłumaczenie: Jola Zepp
Wydawnictwo: Replika
Die Gustloff Katastrophe
historia

Heinz Schön był dziesięcioletnim chłopcem, gdy w 1936 roku został wcielony do dziecięcej organizacji hitlerowskiej i przysięgał wierność führerowi. Pod koniec wojny pracował jako asystent ochmistrza na największym statku pasażerskim Wilhelm Gustloff. Statek ten wypłynął z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajdowali się głównie uciekinierzy z Prus Wschodnich, którzy mieli już za sobą uciążliwy marsz, przy kilkunastostopniowym mrozie, po ostrzeliwanych drogach i zamarzniętym Zalewie Wiślanym. Wilhelm Gustloff, trafiony trzema torpedami sowieckiej łodzi podwodnej, zatonął w sztormową noc 30 stycznia 1945 roku. 9343 osoby straciły życie, w tym 3000 dzieci. Tylko 1252 osoby przeżyły katastrofę. Autor opisuje na podstawie osobistych przeżyć dramatyczną walkę 10.000 rozbitków. Książka jest bogato ilustrowanym, unikalnym dokumentem.

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/

rokita49 Boruta | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

"Kto mieczem wojuje,od miecza ginie". Nasuwają się jednak pewne refleksje.Odwet w stosunku do dorosłej ludności cywilnej jest na pewno dyskusyjny,ale odwet na dzieciach nie da się obronić.Największa katastrofa morska w historii.W pierwszej fazie zaokrętowania uciekinierów pierwszeństwo miały matki z trójką i więcej dziećmi.Teraz wróciłem do świetnej książki Sebalda "Wojna powietrzna i literatura" opisująca grozę nalotów dywanowych na niemieckie miasta.

Pio | 2011-12-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011