Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Okładka książki Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Travesuras de la niña mala
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324008711
Tłumacz:
Marzena Chrobak
Tagi:
miłość przeznaczenie Nobel 2010

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
3303 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
470
106

Na półkach: , ,

Była to moja pierwsza powieść tego noblisty. Kupiłam ją na straganie przy dworcu w Gdyni, nówka-nieśmigana, mówiąc kolokwialnie, i przeczytałam ponad połowę w pociągu. Ech, te szelmostwa... Llosa nakreślił obraz niegrzecznej femme-fatale w taki sposób, że czułam do głównego bohatera dwie rzeczy jednocześnie - współczucie i... pogardę. Bo jak można być takim idiotą?!

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" to opis z grubsza pięćdziesięciu lat życia jednego mężczyzny, który - odkąd ujrzał tytułową niegrzeczną dziewczynkę w wieku nastoletnim - pokochał ją bezwarunkowo. Ot, wydawałoby się, kolejna historyjka o tym, jak kot goni myszkę, a jednak całkowicie na poziomie zdobywcy Nagrody Nobla (Mario Vargas Llosa został uhonorowany tą nagrodą w 2010 roku).

Co my tu mamy? Historię miłosną umiejscowioną w Peru, Francji, Anglii, Japonii i Hiszpanii, na tle rewolucji, czasów Fidela Castro i przemian światopoglądowych. Mamy Ricardo, człowieka, który stąpa mocno po ziemi, a jednocześnie stale i niezmiennie kocha kobietę, która nie jest go warta.
Chilijeczka, która skradła serce naszemu bohaterowi, to wampirzyca emocjonalna, próżna kokietka, doskonale zdająca sobie sprawę z uroku, jaki rzuciła na Ricarda i bez skrupułów wykorzystująca jego słabość do niej. Wie, jakie wywiera wrażenie na ludziach i skrzętnie z tego wrażenia korzysta.
"(...) w głębi ducha dziewczyny z Miraflores odczuwały wobec Chilijeczek fascynację, jaką wzbudza w ptaszku kobra, która hipnotyzuje go wzrokiem przed pożarciem, jaką wzbudza grzesznica w świętej, diabeł w aniele."
Przez kilkadziesiąt lat go zwodzi, uwodzi, rozwodzi - w tym jednym związku zawarte jest ślepe zauroczenie, bezgraniczna miłość, ból, upokorzenie i pieskie oddanie. Chudopachołek Ricardo ma przebłyski racjonalizmu, wie, że nie powinien, ale... Ogarnia go obsesja na punkcie tej paskudnej kobiety. I ta obsesja powoduje, że miałam ochotę wyrzucić książkę w kąt. Ze złości. Ech, Ricardo, ty baranie, ty głupi ośle... Jego zaślepienie było tak irytujące, że przestałam go lubić. Sam zresztą o sobie mówił, gdy po raz kolejny dał się jej przekonać, by znów jak burza wtargnęła do jego życia:
"(...) czterdzieści osiem godzin przeżyłem jak somnambulik, między przebłyskami jasności umysłu a mentalną mgłą, która podnosiła się od czasu do czasu, wydając mnie na pastwę masochistycznych sesji okraszonych wyzwiskami: ty imbecylu, ty kretynie, zasługujesz na wszystko, co ci się przydarza, co ci się przydarzyło i co ci się jeszcze przydarzy"
Niegrzeczna dziewczynka jest materialistką z krwi i kości. Szuka takich mężczyzn, przy których będzie miała wszystko, czego tylko zapragnie. Ta bezwstydna księżniczka wie, jak manipulować mężczyznami i jak w najlepszy sposób wykorzystać swoje ciało, by zdobyć absolutnie wszystko.
A Ricardo? Skromny tłumacz, dobry człowiek. Pracowity, nie szukający rozgłosu mężczyzna, jakich wiele. Tacy mężczyźni nie znajdują się w zasięgu radaru niegrzecznej dziewczynki, ale nie oznacza to, że ona pozwoli Ricardowi o sobie zapomnieć. Nie wiadomo, dlaczego. Pies ogrodnika? A może ona również go kocha, jednak życie w glorii i bogactwie jest zbyt kuszące, a bycie z Ricardem wymagałoby zbytniego poświęcenia? A może po prostu schlebia jej fakt, że ma faceta w garści, i jej próżność karmi się jego bezgranicznym oddaniem?

Sama miłość mężczyzny jest tragiczna, infantylna; Ricardo zachowuje się jak mysz, świadomie manipulowana przez kota. Perwersyjna, obłudna postawa Chilijeczki, a jednocześnie jej wyrachowanie czynią z niej kobietę przeklętą. I wbrew empatii, po kilku kolejnych okrzykach w stylu "Ricardo, ty idioto!" skierowanych do zapisanych stron, nagle zaczynamy lubić tę szelmowską dziewczynkę. W końcu Ricardo sam się o to prosi, naiwniaczek. Tym bardziej, że jego postać została przez Llosę wykreowana w taki sposób, by wydawał się nam papierowy, wręcz przezroczysty; nie ma w nim zbyt wielu cech, które można byłoby uznać za szlachetne czy bohaterskie. Ot, zwyczajny facet. Za to postać niegrzecznej dziewczynki jest aż nazbyt wyraźna, jej cechy, charakter i osobowość zostały tak rozpisane, że czułam się tak, jakbym ją znała. Jakby mogła tylko dzięki tej jednej powieści zmaterializować się, powstać i zrobić to samo z innym "Ricardem". Czyż nie ma takich kobiet? Oczywiście, jest ich znacznie więcej, niż nam się wydaje...

Generalnie ta historia wywołuje wiele skrajnych emocji - od współczucia, przez niedowierzanie, żal i wzgardę; obrzydzenie miesza się ze smutkiem, a irytacja z nieposkromioną ciekawością: co będzie dalej? I to, zdaje się, jest przepisem na sukces. Do tego szczypta pikanterii i erotyzmu, doskonały zmysł obserwacji, nienużące opisy miast, przytoczenie faktów historycznych i mnogość bohaterów "drugiego planu" z ostro zarysowaną osobowością oraz rewelacyjny, lekki styl to atrybuty naprawdę porządnie napisanej powieści. Mało która książka wywołuje w czytelniku tak wiele uczuć, dlatego jest tak warta przeczytania.
http://wswiecieslow.blogspot.com/2012/12/szelmostwa-niegrzecznej-dziewczynki.html

Była to moja pierwsza powieść tego noblisty. Kupiłam ją na straganie przy dworcu w Gdyni, nówka-nieśmigana, mówiąc kolokwialnie, i przeczytałam ponad połowę w pociągu. Ech, te szelmostwa... Llosa nakreślił obraz niegrzecznej femme-fatale w taki sposób, że czułam do głównego bohatera dwie rzeczy jednocześnie - współczucie i... pogardę. Bo jak można być takim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 603
  • Chcę przeczytać
    4 558
  • Posiadam
    2 058
  • Ulubione
    526
  • Chcę w prezencie
    186
  • Teraz czytam
    156
  • 2013
    54
  • 2012
    50
  • Nobliści
    45
  • 2011
    41

Cytaty

Więcej
Mario Vargas Llosa Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także