Teologia polityczna 2

Aletheia
2014-02-28
2014-02-28
Bogdan Baran
Politologia teologia polityka filozofia etyka

Cesarzowi, co cesarskie, a Bogu, co Boskie

Ocenianie dzieł tak wybitnego specjalisty i erudyty nie należy do zadań prostych. Szczególnie, kiedy dzieło samo w sobie odbiega nieco od reszty dotychczas przez nas przeczytanych.
W przypadku "Teologii Politycznej 2" trzeba wziąć pod uwagę inny charakter prowadzonych przez Schmitta rozważań. Nie można tejże książki wrzucić pod jeden mianownik z resztą jego dzieł. Z pewnością jest to bardziej polemika teologiczno-etymologiczna niźli stricte prawnicza. Niemniej, aby lepiej poznawać Schmitta warto się z nią zapoznać.

Sztosowa książka starego Schmitta. Bardzo teologiczna (motyw: teologowie, zamilczcie w obcych wam dziedzinach!). Schmitt próbuje zaorać tezę o niemożliwości (ortodoksyjnej) politycznej teologii. Ale czy zaorał? By się przekonać, należy przeczytać te krótką książeczkę!

Teologia polityczna 2 albo "Legenda o wykluczeniu wszelkiej politycznej teologii" jak brzmi podtytuł jest dosyć nietypową kontynuacją. Porusza ona tylko jeden z tematów jaki poprzednia pozycja Carla Schmitta (Teologia polityczna) poruszała, czyli tematykę politycznej teologii.
Książka ta jest swego rodzaju analizą i krytyką myśli teologa Erika Petersona, która w oparciu o augustynizm próbował zanegować możliwość "polityczności" teologii w państwie. Autor dosyć zgrabnie argumentuje na rzecz politycznej siły katolicyzmu (podobnie jak w jego innej pracy, Rzymski katolicyzm i jego polityczna forma),walcząc z tezą jakoby tylko poganizm i judaizm pozwalał na takie podejście.
Mimo to momentami lektura potrafi być monotonna i zdarzają się powtórzenia. Innym aspektem który utrudniał mi lekturę, jest fakt że sama teologia polityczna nigdy nie była konceptem dla którego warto było wyłącznie czytać Schmitta. Jest ona ciekawa, jak najbardziej, ale sama bez innych wątków potrafiła znużyć mnie. Mimo to nie sądzę że zmarnowałem swój czas. Nie uważam jednak że jest to lektura, którą osoba zainteresowana schmittyzmem musi przeczytać (chyba że chce znać całość myśli tego niemieckiego teoretyka prawa i polityki).

Książka jest bardzo ostrą polemiką z tekstami teologa Erika Petersona w których podważa on ideę teologii politycznej. Książka jest napisana z żelazną logiką, ale bardzo trudno mi ocenić czy autor w pełni rzetelnie przedstawił stanowisko z którym polemizował, gdyż niestety przeczytałem pracę bez zapoznania się z tekstami Teologa.

„Teologia polityczna 2” bez wątpienia nie jest lekturą szczególnie łatwą czy przyjemną w odbiorze. Wręcz przeciwnie. Wymaga sporej koncentracji, namysłu, czasami powtórnego zapoznania się ze znajomą już treścią. Dobrze ją czytać bez pośpiechu, a już idealnie byłoby, gdyby udało się jej treść odnieść do innych dzieł autora, także tych już obecnych na polskim rynku wydawniczym. Warto jednak mierzyć się z twórczością Carla Schmitta. Ten niemiecki filozof prawa i inspirujący intelektualista, kojarzony ze swoim epizodem nazistowskim, reprezentuje poglądy warte dyskusji, a niekiedy prób obalenia.
Wydając „Teologię polityczną 2”, Wydawnictwo Aletheia po raz kolejny przybliża polskiemu czytelnikowi wybitną postać i wnikliwego uczonego, który przeżywszy cztery systemy ustrojowe, nie uchronił się przed błędami czy oskarżeniami o polityczny oportunizm. Nie da się jednak zakwestionować faktu, iż mimo to albo właśnie dlatego jak mało kto Schmitt był w stanie znakomicie zdefiniować wiele zjawisk społeczno-politycznych aktualnych współcześnie.

• Polityka
  • Chcę kupić